آتلیه عروس و عکاسی عروس

آتلیه عروس و عکاسی عروس
عکس ها مستندی زنده از آداب و رسوم گذشتگان ما و فرهنگشان به حساب می آیند. تصاویری که افزون بر زیبایی های بصری، لباس، آرایش و دکوراسیون و تاریخچه را هم مرور می کند. مروری کلی بر هنر و صنعت عکاسی، بیانگر قدیمی بودن عکس های عروسی هستند. از لحظه ورود دوربین های عکاسی به ایران، مسئولیت ثبت عکس عروسی شاهان و شاهزادگان و درباریان و نزدیکانشان را عهده دار بودند.
 میان گذشتگان، تصاویرعروسی از جایگاه خاصی برخوردارند. علت آن نیز در آن است که تصاویر عروسی نشان دهنده ی عواطف و هویت گذشتگانمان و احساساتشان است. متناسب با تغییر نگرش ها، فرهنگ ها و سلایق این تغییرات صورت گرفته که بی شک گریزی از آن نیست.
طی زمان های گذشته، عکس های عروسی مملو از هیجان و شور و اتفاق بوده اند. عکس هایی که در حیاط و خانه ی عروس یا داماد گرفته می شد. تصاویری که در خانه ی عروس یا داماد با همان معماری بکر و چیدمان قدیمی که از زمان های گذشته در خاطرمان است. این تصاویر در بین انبوهی از جمعیت مهمانان به همراه عروس و داماد گرفته می شد. این تصاویر با وجود قدمتشان پس از گذشت زمان های بسیار، هم چنان زیبا و مملو از انرژی مثبت هستند.
فرق تصاویر عکاسی زمان قدیم و جدید درآن است که عکس های زمان گذشته، مملو از صمیمیت و سادگی بود. در حالی که امروزه عروس و داماد خودشان در تصاویر حضور دارند. عکس هایی فتوشاپ شده و پر از جلوه هایی ویژه که تلاش کرده کلیه ایراد های چهره را برطرف کرده و به برترین شکل رتوش کند.

مزایا و ایراد های عکس های آتلیه ای
دلایلی که باعث شده اند بازار کار آتلیه ها و عکاسان عروسی بسیار داغ شود، شور و شوق افراد برای ثبت زیباترین لحظات مهم زندگی شان می باشد. کمتر کسی را مشاهده می کنید که به آتلیه نرفته باشد و یک دو جین عکس عروسی از خودشان نداشته باشد.
 مونتاژ و طراحی عکس های عروسی تا مقدار بسیار زیادی روی زیبایی عکس ها اثر دارد. مونتاژ و روتوش می تواند موجب مصنوعی به نظر رسیدن تصاویر عروس و داماد باشد. آنگاه عکس ها جلوه زیبا نخواهند داشت. این گونه تصاویرتان زیبا نخواهند بود.
 از اولویت های حائز اهمیت برای عروس و داماد چگونگی برخورد عکاس با مشتری، تنوع و کیفیت عکس، قیمت برای رزرو آتلیه می باشد. 
صبا 29 ساله که دوسال پیش عروسی کرده است می گوید که برای رزرو آتلیه مناسب برای عروسی باید به آتلیه های مختلف مراجعه کنید. نهایتا برای مقایسه ی نمونه کارها و رنج قیمت ها، مناسب ترین آتلیه را برگزید.
مریم 30 ساله است و سه سال است که عروسی کرده است. وی از تجربیاتش میگوید که برایشان، عدم تکراری بودن ژست های پیشنهادی و قیمت و کیفیت عکس ها و قیمت، جزو اولویت های اصلی بوده است. ما بیشتر آتلیه های مشهور را به علت قیمت بالا و پرداخت کل مبلغ یکجا، از لیستمان حذف کردیم.
صبا که پنج سال پیش ازدواج کرده است بیان می کند: برای من بیشتر از هر چیزی اخلاق و چگونگی برخورد عکاس مهم بود، دلیل اهمیت آن هم کنار آمدن با اخلاق وی برای یک شب بود. امکان داشت خاطرات ناخوشایندی برایمان رقم بخورد.
ضمن اینکه باغ پیشنهادی شان، با فصل هماهنگ باشد. در اختیار داشتن کلیه ی امکانات، معیارهای مهمی برای انتخاب آتلیه ی مناسب برای من بود.
نکات قابل اهمیت در انتخاب آتلیه
شیوه ی نورپردازی، کیفیت و مقدار شارپ بودن تصاویر، فیگورعکس ها از موارد بسیار مهم است. فلاشها، دوربین ها و تجهیزات مورد استفاده که در جاهای باز به کار برده می شوند، مثل فلاش پرتابل، هلی شات، رفلکتورها از موارد بسیار مهم هستند که باید به آنها توجه نمایید.
 مواردی که درمبلغ پرداختی شما تاثیرگذار است عبارتند از: کیفیت دوربین ها و کرین و هلی شات، تعداد دوربین های به کار رفته در شب مراسم جشن عروسی تان.
توصیه می کنیم ساخت کلیپ اسپرت برای جشنتان را هم در نظر بگیرید.
در صورتی که شخصی مذهبی می باشید...
بیشتر آتلیه ها از پرسنل آقا هم برخوردارند. ضمن اینکه روز جشنتان به باغ هایی مراجعه می کنید که هم زمان از چندین عروس و داماد عکس برداری می شود. در صورتی که این موارد برایتان اهمیت دارد هماهنگی های لازم را از پیش با آتلیه هماهنگ نمایید.

آگهی های میدانی یا زبانی؟
دنج و دل باز بودن آتلیه، زیبایی های بصری و محیط آتلیه در زیباتر شدن و با کیفیت شدن عکس هایتان کمکتان می کنند.
گول تبلیغات میدانی و محیطی را نخورید. اکثر آتلیه ها امکاناتشان را از آنچه که موجود هست بیشتر جلوه می دهند. بهترین راه این است که از آشنایان و نزدیکانتان که به تازگی عروسی کرده اند سوال کنید. این گونه به موارد بهتری دست می یابید. سابقه و تجربه ی عکاس و آتلیه را هم لحاظ نمایید.
تصاویر مناسب با سلیقه ی عروس خانم و آقا داماد
برای روتوش و ادیت تصاویرتان، بیست تا سی عکس توسط عروس خانم و آقا داماد انتخاب خواهد شد.به بک گراند عکس هایتان و نورپردازی و فضای عکاسی توجه لازم را داشته باشید تا با مشکل رو به رو نشوید.
تبحر در خدمت امکانات
حتما در نظر داشته باشید که دوربین های گران قیمت و بسیار پیشرفته، گواهی برای گرفتن عکس های خوب نیستند. می توانید با دوربین های ساده تری هم تصاویری زیبا ثبت کنید.
برخی از آتلیه داران اظهار دارند که عکس هایشان آپدیت است. صحبت فوق اصلا صحیح نیست. چرا که عکس ها ورژن نیستند که هر ماه به روز رسانی شوند.
 تصاویر طبیعی و جان دار
طی عکس برداری روز عروسی تان قرار است لحظات عروسی تان را به صورت کاملا طبیعی ثبت نمایید. پس نیازی نیست مواردی را که عکاس می گوید مو به مو به اجرا در آورید. اجازه بدهید تمامی احساساتتان اعم از گریه و خنده و شادی و... در عکس هایتان نمایان باشد. این گونه عکس هایتان زیباتر خواهد شد. قرار نیست نقش یک بازیگر باشید.
 رفتار و خلق و خوی عکاس را در نظر بگیرید...
خلق و خوی فیلم بردار و عکاس باید به گونه ای باشد که عروس و داماد با آنها احساس راحتی داشته باشند و نسبت به عشق ورزیدن و ابراز علاقه مندی به یکدیگر اعم از ثبت تصاویر احساسی و بوسیدن یکدیگر خجالت نکشند و عکس هایشان طبیعی تر بشود.
تصاویر و فیلم خاطره انگیز
از مهم ترین و به یاد ماندنی ترین یادگاری های جشن و عروسی تان که برایتان می ماند، تصاویر عروسی تان است. عکس عروسی تان با کلیه ی افرادی که امکان دارد بینتان نباشند،تصاویر عروسی کلیه خاطرات و لحظات زیبای عروسی تان را تداعی می کند.
در جشن عروسی تان، لحظات تکرار نشدنی وجود دارد که می توانید لیستی از لحظات مختلفی که در نظر دارید عکستان ثبت شود تهیه نمایید. لیست فوق را تحویل عکاس بدهید تا لحظات زیبای جشنتان را ثبت نمایید. حضور پدر و مادرها در کنار سفره عقد، لحظه بله گفتن عروس خانم می تواند در قالب یک مستند تهیه شود. برای فیلم عروسی تان می توانید کلیپ اسپرت هم تهیه کنید. نمونه هایی از این کلیپ ها و نحوه فیلم و عکس برداری در گالری تصاویر آتلیه ها موجود است.
 زمانی تصویرزیبا و جذاب از جشن عروسی تان مفهوم پیدا می کند که از اعماق قلب خرسند باشید.

پیشنهادی جالب 
اگر موضوع هزینه اهمیت چندانی برایتان ندارد و دوست دارید همه موارد به بهترین وجه انجام شود، توصیه می کنیم که از چند روز پیش از عروسی، عکس برداری انجام دهند. در نگاه اول کمی عجیب به نظر می آید ولی این طور نیست. برای انجام این کار در مرحله ی اول باید لباس عروستان در اختیارتان باشد. بعد از آن از آرایشگر تخفیف مناسبی برای آرایش بگیرید. ماشین عروستان هم باید گل آرایی شود. 
با انجام این کار وقتتان نیز هدر نمی رود. می توانید کلیه ی ژست های مورد نظرتان را بدون استرس برای از دست دادن زمان بگیرید.
با این کار دستتان برای انتخاب عکس ها بازتر است و امکان عکس برداری بیشتر به همراه خانواده و دوستانتان برایتان مهیا است. این گونه هم استرس تان کمتر است و هم جشنتان برایتان جذاب تر خواهد بود. 
 موضوع پایانی
برای ثبت عکس های زیبا حتما به مواردی نظیر نورپردازی، تعداد دوربین ها و... توجه کنید. ضمن اینکه در صورت مراجعه به باغ شخصی حتما بعد از پایان کار از آتلیه اخذ نمایید. اگر خانواده ای مذهبی می باشید، توجه داشته باشید که آتلیه ی مورد نظرتان دارای پرسنل خانم باشد. نوآوری عکاس در طراحی و ایجاد ژست های مناسب، احساس راحتی شما با تیم عکاسی و مشاهده کارهای قبلی آنها برای انتخاب برترین گزینه دارای اهمیت می باشد.