آزمایش ژنتیک

آزمایش ژنتیک
احتمالا در مورد آزمایش ژنتیک و امتناع بسیاری از زوجین از انجام آن شنیده اید. 
دلیل ترس آنها هم در این است که دو نفر به علت وجود مشکل در آزمایش، نتوانند با هم ازدواج کنند و خدایی ناکرده صاحب فرزندی معلول و یا مبتلا به بیماری های ژنتیکی شوند.
امکان اینکه پس از تشخیص مشکل در آزمایش، با استفاده از تدابیر پزشک و با تحت نظر پزشک بودن، بتوان ازدواج کرد و فرزندی سالم داشت، وجود دارد.
کدام زوج ها باید برای مشاوره ژنتیک اقدام نمایند؟
مراجعه به مشاور ژنتیک قبل از ازدواج، به همه ی زوج ها به خصوص آنهایی که سابقه معلولیت با اختلال ژنتیکی در خانواده شان وجود دارد، پیشنهاد می شود. 

آزمایش ژنتیک

ازدواج فامیلی
بارداری در سنین بالاتر
وجود نازایی، عقیمی و یا سقط جنین
وجود یک فرد معلول یا بیماری مادرزادی در خانواده هر کدام از زوجین پیش از ازدواج
کوتاه قدی و اختلال رشد
وجود ابهام در تشخیص دستگاه تناسلی و یا اختلال در بلوغ
از جمله بیماری هایی که در نتیجه ازدواج های فامیلی فاقد توجه به مسائل ژنتیکی به وجود می آیند، بایستی به انواع تالاسمی و هموفیلی اشاره نمود. هر قدر ازدواج فامیلی نزدیک تر باشد، برای نمونه در دختر عمو با پسر عمو خطر بیماری ای مادرزادی در نوزادان بیشتر بوده و در برخی مواقع تا 12 برابر افزایش پیدا می کند.
مشاوره ژنتیک و آزمایش ژنتیک چیست؟
به طور کلی آزمایش ژنتیک و مشاوره ژنتیک دو مقوله جدا از هم هستند و با هم فرق دارند. مشاوره ژنتیک مهارتی خاص می باشد که پزشک اطلاعات یا شجره نامه را از فرد یا خانواده او گرفته و آن را ترسیم می کند. به وسیله فرمولی خاص با توجه به نسبت فامیلی مقدار خطر برای انواع بیماری های ژنتیک و خاص محاسبه شده و امان دارد طی این فرآیند پزشک تشخیص دهد بایستی آزمایش خاصی نیز انجام دهید. بعد از آن عروس و داماد وارد مرحله آزمایش ژنتیک می شوند و به آزمایشگاه های تخصصی ارجاع می شوند. 
نحوه آزمایشات ژنتیک
با آزمایش روی نمونه های کوچک خون و یا بافت های خونی آزمایش ژنتیک را انجام می دهند. این آزمایش به قدری دقیق است که تعیین می کند همسرتان، خودتان و یا فرزندتان برخی از اختلالات ارثی را دارید یا نه. هم چنین می تواند ژن های ناقص یا فقدان برخی از ژن ها را تشخیص بدهد. نوع آزمایش ژنتیکی که به منظور تشخیص خاصی نیاز است، به نوع بیماری که پزشک آن را حدس می زند وابسته است. 
هزینه انجام این آزمایش
هزینه آزمایشات ژنتیک از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان است. چرا که این آزمایش انواع گوناگونی دارد. با توجه به پیچیدگی زیاد این آزمایشات، توصیه می کنیم قبل از هر اقدامی مشاوره ژنتیک انجام داده و پس از آن برای آزمایش ژنتیک اقدام نمایید. 

آزمایش ژنتیک

 

آزمایش ژنتیک

 

آزمایش ژنتیک