اثر تورم بر ازدواج

اثر تورم بر ازدواج
در حال حاضر با توجه به افزایش نجومی قیمت ها و کم شدن توانایی اقتصادی مردم، یقینا بیشتر اقشار جامعه، با مشکلات زیادی برای تامین نیازهای اولیه زندگی خودشان دست و پنجه نرم می کنند. 
از موارد مهم در حیطه ی ازدواج، مشکلات اقتصادی می باشد. در صورتی که احتیاجات مالی جوانان برطرف شود اشتیاقشان برای تشکیل خانواده چند برابر خواهد بود. هرگز نمی توان به اقتصاد توجهی نداشت. چه در برنامه ریزی های طولانی مدت یا کوتاه مدت امر اقتصاد و کارکرد آن بسیار تاثیرگذار است. در کنار بررسی دلایل ساختار شناسانه و روانشناختی توجه به نیازهای مالی و مادی موضوعی اجتناب ناپذیر می باشد. 
 بازار سکه و طلا
با توجه به اینکه چند سالی است که نرخ جهانی ارز تعیین کننده ی نرخ طلا و دیگر فلزات گرانبها در بازار است. در این اوضاع کلیه ی برنامه ریزی های اقتصادی و مالی به نوسان ارز وابسته است. فراهم سازی سرمایه ی آغازین برای شروع حرفه یا یک صنعت از موارد وابسته به این موضوع است.
با توجه به این توضیحات اصلا موضوع عجیبی نیست که جوانانی که قصد ازدواج دارند نسبت به قیمت طلا و ارز در بازار بی توجه باشند.
در صورت برخورداری از ثبات نسبی برای نرخ ها، اینگونه خریداران هم با آرامش اقدام به خرید می کنند. فروشندگان نیز بی دغدغه کالاهایشان را به فروش می رسانند. بیشتر کشورها چندین سال است با مشکلات درگیر هستند. پس انتظار منطقی است که از دولت توقع داشته باشیم فکری به حال اوضاع نماید.
 
کم شدن یا زیاد شدن آمار ازدواج؟
افزون بر ایجاد انگیزه و شور و اشتیاق به زندگی، شرح دادن اثرات مثبت زندگی و آرامشی که از آن به دست می آید، بایستی برخی راهکارهای عملی را هم جهت با اقدامات انگیزشی پیش برد تا به هدف نهایی دست یافت.  باید مسیر اصلی آسان سازی ازدواج برای جوانان هموار باشد نه اینکه شعار بدهیم.
 عاملی که نمایانگر سلامت روانی وآرامش جامعه است تمایل به ازدواج کنار دلایل بیرونی به همراه بعضی از عوامل خصوصی است که از فکر و روان سالم سرچشمه می گیرد. تاکید بر ماندگاری و بقای خانواده و تفکر در مورد مراحل بالا و ادامه ی نسل، از تفکرات ذهن سالم است. 
در صورتی که خواستار جامعه ای با افراد دانا، بهره مند از روان سالم و افرادی آگاه هستیم، بایستی موارد مهمی اعم از: هموارسازی راه اقتصادی برای جوانان، ایجاد ذوق در جوانان و فراهم کردن مولفه های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی برای ازدواج جوانان را به وجود بیاوریم و برای آماده سازی آنها تلاش کنیم.
 ازدواج و تاثیر طلا و ارز در آن
در صورتی که تمایل داشته باشیم در ایران تشکیل خانواده بدهیم، با صرف اینکه از هزینه های اضافی چشم پوشی کنیم، باز هم باید هزینه های زیادی را برای خرید لوازم ضروری بپردازیم. 
 بسیاری از جوانان در حال حاضر از رو به رو شدن با هزینه ها هراس دارند. در صورتی که این نگرانی ها کاهش یابد، آنگاه تمایل جوانان هم برای تشکیل خانواده بیشتر می شود. بنابراین یقینا فاقد اندوخته ی مالی نمی توان در مسیر ازدواج قدم گذاشت.

 تغییر قیمت هر کالا در جامعه مان، از خرد گرفته تا کلان همگی با نرخ جهانی ارز و طلا سنجیده می شود. در هر خانه ای هم که می رویم، سخنی از اقتصاد در میان است. خرید سرویس طلا، حلقه و... از مواردی است که در همان گام اول، در فهرست کار زوجین قرار دارد و امری غیرعادی نیست که جوانان همواره قیمت آنها را در بازار دنبال کنند.
ازسنت گرفته تا مدرنیته شدن و فلسفه ی ساده زیستی
تاکید بر برگزاری جشنی ساده و صفا و صمیمیت از مواردی است که در ازدواج های گذشته بیشتر نمایان بوده است. ازدواج های آن زمان فاقد چشم و هم چشمی ها، آلایش و تدارکات بیش از حد بوده است. هرقدر افراد بیشتر به غنای معنوی و اخلاقی دست یابند، کمتر به ظواهر می پردازند و یقینا وقت گران بهایشان را به موارد مهم تر اختصاص می دهند. 
عده ای از افراد ازدواج را محدود به گشت و گذار و خرید می دانند. در حالی که ازدواج امری مقدس می باشد و فراموش کردن این موضوع منجربه خارج شدن ازدواج از چهارچوب اصلی اش می شود. اکثر ازدواج هایی که بر مبنای مادیات بنا نشده اند به پایان خوشی دست نیافته اند.
 برای اشاره به فرق بین ازدواج های قدیم و ازدواج های جدید که بسیار نمایان است، بایستی به زوجینی اشاره کرد که در بالاترین درجه ی علمی و اخلاقی قرار دارند و از نظر مالی هم مشکلی ندارند. با تمام این موارد به برگزاری جشنی ساده و بدون چشم و هم چشمی اکتفا می کنند و زندگی مشترکشان را آغاز می کنند. یکی از وسواس های بارز مرتبط با انتخاب حلقه ی ازدواج است. بعضی از افراد به قدری در انتخاب حلقه وسواس به خرج می دهند که نیمی از این حساسیت را برای انتخاب شریک زندگی شان صرف نکرده اند.
 با توجه به مشکلات پیش روی جوانان اعم از نوسان در نرخ طلا و ارز، خرید سرویس طلا و حلقه و خرج های نظیر این موارد ازدواج برای جوانان دشوار شده است. نوسان قیمت ها همواره روی قیمت ها موثر بوده است.
به منظوربسترسازی برای ازدواج باید برای جوانانی که در شرف ازدواج هستند، شرایط اقتصادی را فراهم ساخت. 
فراهم آوردن زمینه های شغلی، اعطای وام، کاهش بهره وام ها و افزایش وام ازدواج، همه از مواردی است که موجب ترغیب جوانان می گردد.