ازدواج عاقلانه

ازدواج عاقلانه می تواند زندگی شما را فوق العاده کند. ازدواج اشتراکی رشد دهنده است که در آن هر دو همسر احساس می کنند مورد توجه و حمایت یکدیگر قرار دارند. شما خاطراتی مشترک دارید که بهتر از دیگران شما را می شناسند. شاید به نظر برسد که ازدواج نیازمند تلاش نیست. در واقع, داشتن ارتباطی رضایت بخش زمان و تلاش می طلبد, اما سودمندی حاصل از آن بسیار گرانبهاست. هیچ چیز نمی تواند مانند ازدواج عاقلانه و فوق العاده زندگیتان را غنی و سرشار از رشد و تحول کند.
ازدواج کردن در قیاس با مجرد ماندن سودمندی های سرشاری دارد. ازدواج می توانند شرایطی برای شما به وجود آورد که در جایی دیگر نمی توانید به دست آورید از جمله:
همدم و همراهی همیشگی به دست آورید.
یک دوست خوب خواهید داشت.
کسی را خواهید داشت که بهتر از دیگران شما را می شناسند.
کسی را خواهید داشت که در شرایط سخت می تواند مایه تسلی و آرامش تان باشد.
کسی را در کنار خود دارید که با بدترین خلق و خوی تان آشنا است.
ثبات بی‌نظیری در ازدواج وجود دارد که به شما اجازه می دهد توانایی های خود را به عنوان انسان شکوفا کنید.
مهمترین نیازهای تان به بهترین شکل برطرف میشود.
هر ازدواجی, صرف نظر از اینکه چقدر خوب است, می توانند بهتر شود. ازدواج عاقلانه و خوب چند ویژگی بنیادی دارد, به این صورت که هر دو همسر به طور کامل به ارتباطشان متعهد هستند و مایلند روی زمان و انرژی شان سرمایه گذاری کنند. زوج ها به گونه‌ای موثر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و می دانند چگونه با تفاوت ها و اختلاف های شان کنار بیایند, و آموخته‌اند انعطاف پذیر باشند. برای متعهد بودن فقط یک مسیر درست وجود ندارد. در واقع مسیر های زیادی وجود دارد که می توانند کارایی فوق العاده داشته باشند, اما یک مسیر اشتباه در پیوند بین دو نفر وجود دارد و آن این است که در ازدواج تان سرمایه گذاری نکنید.
هر دو همسر باید روی ازدواجشان سرمایه گذاری کنند تا آن را در مسیر رشد و شکوفایی شدند قرار دهند. زمان های وجود دارد که ارتباط شراکت به خوبی پیش می‌رود و زمان هایی هم هست که به رغم تمام تلاشی که می کنید, به نظر می‌رسد در مسیر هموار قرار نمی‌گیرید. اما وقتی در ازدواج زمان و انرژی کافی سرمایه گذاری کنید, به هدف موفق خواهید شد.

ازدواج عاقلانه, عروسی

برای مشاهده باغ تالار اینجا کلیک کنید.

 

ازدواج عاقلانه شامل رابطه خوب, مشارکت واقعی, تلاش, انعطاف پذیری و تعهد کامل است. در ادامه به هر یک از این ویژگی ها می پردازیم.
۱. رابطه خوب
همه ازدواج های خوب یک مولفه مشترک دارند, رابطه خوب. و بدون استثنا همه ازدواج های بد مشکلات مربوط به ارتباط دارند و زن و شوهر نمی‌توانند به خوبی با هم ارتباط کلامی برقرار کنند. رابطه خوب بدین معنا است که برای گفتگو در دسترس هستید, با تمام وجود به همسرتان گوش می دهید, و با لحنی مهربانانه نیازها و خواسته های تان را بیان می کنید.
رابطه خوب ابزار قدرتمندی در ازدواج است که سه ویژگی دارد:
شما می توانید با همسرتان صحبت کنید. هر دو شما باید بتوانید با هم گفتگو کنید به طوری که نظریات و احساساتتان را به گونه‌ای موثر انتقال دهید.
با تمام وجود به حرف های همسرتان گوش دهید. اگر احساس میکنید در شرایطی نیستید که به حرف های همسرتان گوش دهید, موضوع را به او بگویید و زمان دیگری را برای گفتگو تعیین کنید.
تا جایی که می توانید حرف های خودتان را با لحنی ملایم بیان کنید. وقتی مهربانان صحبت کنید, فضای گرم و صمیمانه خلق می کنید بدین طریق شرایط را برای همسرتان راحت‌تر می کنید تا به آنچه می گویید گوش دهد.
 ۲. مشارکت واقعی
هسته بنیادی ازدواج عاقلانه, ایجاد مشارکت واقعی است. هر دو همسر برای ارتباطشان ارزشی یکسان قائل هستند. هر دو نفر بخشی از یک تیم هستند. هردو در هر اتفاقی که برای یکی از آنها بیفتد, خوب یا بد, شریک هستند. وقتی مشکلی پیش بیاید, یکی دیگری را سرزنش نمی کنند بلکه در پی راه هایی است که شرایط را بهبود دهد.
تصور کنید که می خواهید در یک تیم فوتبال بازی کنید, شما باید تعهد بدهید که در همه تمرین ها و کارهای آمادگی تیم شرکت کنید. در واقع, شما باید بازیکنی در خدمت تیم باشید. بازیکن ارزشمند بودن در تیم بدین معنای است که موفقیت تیم در اولویت تان باشد. اگر هر دو تا گل هم بزنید اما در نهایت این تیم ببازد شما نیز بازنده هستید و دفعه بعد باید کار تیمی بهتری انجام دهید. همین اصل در ازدواج نیز صدق می کند. باید کارهایی انجام دهید که موجب خوشحالی هر دو طرف شود. فرض کنید شما خوبی در یکی از شهرها پیدا می کنید که از محل کار همسرتان فرسنگها فاصله دارد. اگر مجرد بودید شاید فرصت خوبی بود اما حالا که متاهل هستید, باید فکر کنید و ببینید چه تصمیمی برای هر دو شما بهترین است.
در ازدواج خوب شما به عنوان بخشی از یک تیم, باید علاوه بر خودتان به همسرتان نیز توجه کنید.
۳. تلاش
اغلب مردم برای سرگرمی برنامه‌های ورزشی و برای اینکه خودرو شان خوب کار کنند, تلاش زیادی می‌کنند اما بسیاری از آنها توقع دارند ازدواجشان که عاملی مهم و تعیین‌کننده در شادمانی شان است, خود به خود در مسیر رشد قرار گیرد.
شاید برای رشد زندگی مشترک و تغییر ارتباطتان, وقت و انرژی صرف کنید. تلاشی که صرف ارتباط تان می کنید, بهترین سرمایه گذاری است که می‌توانید در زندگیتان داشته باشید. با این سرمایه گذاری, ده برابر بیشتر دریافت خواهید کرد.
وقتی برنامه ریزی زمانی کنید, همسرتان را فراموش نکنید. ببینید شب ها چه مدت از وقت شما به انجام کارها, تعهدات و جلسات مختلف سپری می‌شود و چقدر زمان به همسرتان اختصاص می دهید. به یاد داشته باشید که باید همسرتان را نیز در برنامه ریزی زمانی تان قرار دهید.
۴ انعطاف پذیری
اشخاص انعطاف پذیر در مقایسه با اشخاصی که انعطاف پذیر نیستند, از سطح شادمانی بیشتری برخوردارند. زن و شوهر باید در هنگام بروز مشکلات آنقدر انعطاف‌پذیر باشند که احساس ناکامی شان را کنار بگذارند و تمرکزشان را بر رابطه شان و یکدیگر متمرکز کنند. وقوع حوادث پیش بینی نشده بخشی از زندگی است. آموختن این مهارت که چطور ناامیدی و ناکامی را کنار برانیم و منعطف باشیم, اینها مهارت‌های ارزشمندی است که موجب غنای زندگی مشترک می شود.
وقتی در مورد مسایلی فکر می‌کنید که طبق برنامه‌ریزی شما پیش نرفته, سعی کنید هدف بزرگتری را که از داشتن ارتباطی فوق العاده به دست می آورید, در نظر بگیرید. درک کنید فقط چون شرایط طبق خواست و برنامه ریزی شما پیش نمی رود, به این معنا نیست که نمی‌توانید در جستجوی موارد مثبت باشید.
۵ تعهد کامل
شما باید صددرصد به ازدواجتان متعهد باشید. شما تعهد داده‌اید که برای همیشه با همسرتان باشید. این بدان معناست که در زمان های خوب و بعد در کنار هم باشید. اگر یکی از شما کمتر از ۱۰۰ درصد تعهد بدهد, قدرت ارتباطتان کاهش خواهد یافت.
وقتی شرایط خوب پیش برود, به راحتی احساس می کنید که به همسرتان تعهد دارید. شما به گونه‌ای احساس می کنید که انگار بخشی از تیم برنده هستید و از ارتباطتان سودمندی زیادی به دست می آورید, اما وقتی شرایط خوب پیش نرود و درباره زندگی مشترک تان احساس ناامیدی کنید, احساس تعهد چالش برانگیز می شود. در شرایطی که احساس ناامیدی می‌کنید, حتی شاید فکر کنید که بهتر است از یکدیگر جدا شوید. به جای مشکل, روی راه حل تمرکز کنید و به همسرتان نشان دهید که به ارتباط‌تان متعهد هستید.
عدم تعهد موجب می شود که همسرتان به عدم اطمینان شما توجه کند و در نهایت موجب آزردگی تان شود. همیشه در دسترستان نخواهد بود, هر دو احساس تنهایی می کنید, اگرچه خیال می کردید که زن و شوهر هستید. هرگز فراموش نکنید که چقدر تعهد شما به ازدواجتان مهم است. تعهد کمتر از ۱۰۰ درصد میتواند موجب تضعیف ارتباط تان شود.
وقتی شما و همسرتان با مشکلی روبرو می شوید, به او بگویید که به ازدواج و ارتباط تان متعهد هستید. این موضوع به هر دو شما یادآوری می‌کنند که ازدواج تان فرآیندی بلند‌مدت است و مشکلات کوتاه مدت و زودگذر هستند.