ازدواج پیروز

ازدواج پیروز
معمولا بزرگترها می گویند ازدواج هندوانه در بسته است و تا حدودی شانس افراد در آن دخیل است. شاید ازدواج قابل پیش بینی نباشد اما این مطلب به شکل کامل هم درست نیست. در حقیقت معیارهای اولیه و ضروری و معیارهای ثانویه و فردی و سلیقه ای از معیارهایی است که می تواند برای هر فرد فرق داشته باشد. در ادامه فاکتورهای مهم برای داشتن ازدواجی موفق را مطرح کرده ایم.
معیارهای ضروری و اولیه
چند فاکتور خیلی مهم وجود دارد که در بررسی هماهنگی یک زوج، حرف اول را می زند که بیشتر افراد موقع تصمیم گیری، این موارد را مورد بررسی قرار می دهند. نبود هماهنگی بین زوجین می تواند اختلاف های بسیاری را به وجود بیاورد. 

ازدواج موفق

سلامت روانی و جسمانی
ازدواج فردی سالم با فردی که دارای نقص جسمانی است، تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. البته سوء تفاهم به وجود نیاید! چرا که همه افراد حق انتخاب دارند ولی بحث 30-40 سال زندگی مشترک است. ممکن است پذیرش این موضوع برای برخی از افراد غیرممکن باشد. مهم تر از سلامت جسمانی سلامت روانی است. اعتیاد به الکل یا سیگار، مواد مخدر از مواردی است که باید صادقانه در جلسه خواستگاری مطرح شوند. نارسایی های قلبی یا کلیوی، ایدز، هپاتیت، در صورتی که در هر یک از دو طرف وجود داشته باشد باید به طرف مقابل اطلاع داده شود. پارانوئید، مازوخیسم، سادیسم، اختلال دوقطبی و دو شخصیتی، افسردگی و تیک های عصبی و ... نیز از مواردی است که باید مورد بررسی قرار داده شود. حتما در دوران نامزدی به بررسی این موارد بپردازید. 
هماهنگی خانواده ها
ممکن است هماهنگ بودن خانواده ها از لحاظ سطح اجتماعی، مالی، فرهنگی و اعتقادی چندان مهم به نظر نرسد ولی این موضوع بسیار مهم است. چرا که بعدها مشکل ساز خواهد بود. برای نمونه پسری از خانواده متوسط با دختری از طبقه مرفه ازدواج نماید. قطعا از نظر محل زندگی، سفر و سایر موارد با مشکل مواجه می شوند. سازگاری خانم های ایرانی با شرایط قابل انکار نیست ولی تناسب مالی دو طرف یکی از موارد مهم است. یکی دیگر از موارد، تناسب فرهنگی دو طرف است. شرایط دینی نیز از موارد مهم است که در صورت متفاوت بودن، دو طرف می توانند با مشکل مواجه بشوند. 
اعتقادات مذهبی و دینی
متفاوت بودن عقاید مذهبی یکی از موارد مهم است. خانمی که نماز می خواند نمی تواند با آقایی که اهل نماز نیست کنار بیاید و یا خانمی که با حجاب است نمی تواند با آقایی که توقع دارد همسرش ظاهری مدرن و بی حجاب داشته باشد کنار بیاید. در نتیجه روز خواستگاری این موارد را لحاظ نمایید. 
تناسب سن دوطرف
اختلاف سنی کمتر از 4 سال، امکان دارد موجب بروز مشکل شود. چرا که دختران زودتر از پسران به بلوغ عقلی و فکری می رسند. از این رو امکان دارد مشکلاتی در مدیریت مسائل زندگی به وجود بیاید. البته در شرایط فعلی، بیشتر زوج ها همسن هستند و یا اختلاف سنی شان کمتر است. برعکس این شرایط هم صادق است. برای نمونه اختلاف سنی 10 یا 15 سال می تواند موجب بروز مشکلات شود. چرا که دو طرف از نظر تفریحات، فرهنگ و ... با هم تفاهم ندارند. 
تفاهم در مسائل زناشویی
از موارد بسیار مهم، تناسب طبع دوطرف می باشد. برای نمونه افرادی که مزاج طبیعی سردی دارند در صورتی که با افرادی ازدواج کنند که طبع مزاجی گرمی دارند، با مشکل مواجه می شوند. پیشنهاد می کنیم پیش از ازدواج این موضوعات را هم مورد بررسی قرار دهید و در این مورد با مشاوران ازدواج مشورت کنید.
ارزش گذاری های سیاسی و اجتماعی طرفین
دیدگاه های اجتماعی و سیاسی دختر و پسر بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که عقاید دختر و پسر با هم، هماهنگی نداشته باشد در زندگی مشترک با مشکل مواجه می شوند. برای نمونه فردی که در مورد کسب آگاهی از مسائل روز دنیا مشتاق است با فردی که در این مسائل بی تفاوت است تفاهم ندارند و همین موضوع می تواند موجب بروز مشکل شود.
معیارهای ثانویه
معیارهای تحصیلاتی
یکی از موارد مهم تناسب در میزان تحصیلات دو طرف است. برای نمونه خانمی که مدرک دکتری دارد با آقایی که دیپلم دارد یکسان نیست و بالعکس. مدرک تحصیلی تحت هیچ شرایطی خوشبختی دو طرف را تضمین نمی کند ولی این معیار برای برخی از افراد حائز اهمیت است. 

ازدواج موفق

معیارهای شغلی و اجتماعی
باید درمورد شغل طرف مقابلتان بادقت تصمیم بگیرید. برای نمونه شغل طرف مقابلتان خواسته های شما را در زندگی تامین می کند و یا نه؟ و یا اینکه ممکن است نتوانید با شرایط کاری همسرتان کنار بیایید. در برخی از شغل ها مانند پزشکان شرایط به گونه ای است که ممکن است چند شب در ماه را در بیمارستان سپری کنند. از این رو ممکن است این موارد موجب بروز مشکل شود.
معیارهای ظاهری
یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین موارد، چهره و تیپ است. ممکن است برخی از افراد در نگاه اول در نظر شما بسیار مهربان و آرام برسند ولی از نظر دیگری این گونه به نظر نرسند. چاقی و لاغری در کنار چهره برای افراد مهم است. برای نمونه دخترخانمی خواهان همسری است که تیپ رسمی داشته باشد ولی با فردی ازدواج می کند که استایل کژوال را می پسندد. قطعا این موضوع نیاز به شکیبایی بیشتری در زندگی دارد. با بالارفتن سن به صورت ناخواسته تغییراتی در تیپ افراد به وجود می آید. پس این موضوع چندان مهم نیست. 
جمعیت خانواده و میزان روابط خانوادگی و فامیلی
ممکن است با خانواده پرجمعیتی وصلت نمایید. در خانواده های پرجمعیت، رفت و آمد بیشتر است و حمایت مالی خانواده ها نیز در خانواده های پرجمعیت کمتر است. خانواده ها معمولا هر هفته به دیدن یکدیگر می روند و مسافرت های بسیاری دارند. از این رو باید روحیه ای گرم و صمیمی داشته باشید و از رفت و آمدهای مکرر لذت ببرید.
مسکن آینده

ممکن است اهداف کاری و تحصیلی باعث شوند تا به شهری دیگر یا شهرستانی دور مهاجرت کنید. از این رو باید همه جوانب را با دقت بسنجید. و یا ممکن است خانه تان نزدیکی مادرشوهر و پدرشوهر باشد و یا نزدیکی مادر و پدر خانم باشد. از این رو به این مسائل دقت داشته باشید.
نحوه برنامه ریزی برای اوقات فراغت
برخی از افراد دوست دارند دائم در سفر باشند. عده دیگری هم دوست دارند تفریح نکنند به جای آن پس انداز کنند. عده ای کتابخوانی و مطالعه در تنهایی را ترجیح می دهند و عده دیگری رستوران گردی و کافه گردی را می پسندند. از این رو باید توجه داشته باشید تا در این مورد با هم تفاهم داشته باشید. 
مدیریت اقتصادی امور خانواده
برخی از زنان علاقمند هستند خودشان کنترل اوضاع را به دست گیرند در حالی که برخی از آقایان با این موضوع مشکل دارند و می خواهند اداره کلیه امور را خودشان بر عهده بگیرند. بهترین کار این است که زن و مرد پا به پای یکدیگر مدیریت امور را بر عهده بگیرند. 
رویکرد به آینده و تربیت فرزندان
حتما درمورد نحوه تربیت فرزندان و اینکه در آینده می خواهیدچند فرزند داشته باشید صحبت کنید. برای نمونه یک آقا ممکن است علاقمند به داشتن چند فرزند در آینده باشد و خانم علاقه ای به فرزند داشتن ندارد. از این رو در این موارد به تفاهم برسید

ازدواج موفق

 

ازدواج موفق

 

ازدواج موفق

 

ازدواج موفق

 

ازدواج موفق

 

ازدواج موفق

 

ازدواج موفق