اهداف مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج با هدف ارزیابی آمادگی هر یک از طرفین برای ازدواج, ارزیابی مناسب بودن آنها برای ازدواج و ارزیابی نقاط ضعف و قوت هر یک از افراد به منظور طراحی برنامه آموزش پیش از ازدواج و سایر مداخلات لازم انجام میگیرد.
از این رو, در مشاوره پیش از ازدواج سعی می شود سوال های پرسیده شود که علاوه بر افزایش آگاهی زوج از خود و دیگری, آنها را به چالش نیزبکشاند. به این ترتیب, زوج می تواند با آگاهی درباره آینده ارتباط تصمیم گیری و برنامه ریزی کنند. در ادامه به برخی از مواردی اشاره می شود که زوج در طول مدت مشاوره به آن دست می یابد :
۱- درک بهتر از خود: در طول جلسات مشاوره هر فرد در مورد افکار, احساسات, باورها, علایق, اهداف و ایده آل های خود صحبت می کنند. بنابراین هویت شخصی خود آشنا تر خواهد شد. از سوی دیگر, طبیعی است که افراد در طی رابطه با تعارض هایی مواجه شوند, نحوه تفسیر این تعارض ها, احساس فرد به آنها و گام‌هایی که برای حل تعارض ها برمی دارد به وی کمک می کند با بخش‌های جدیدی از شخصیت خود آشنا شود. این شناخت و درک بهتر از خود تا حد زیادی به انتخاب همسر مناسب کمک می کند. نداشتن شناخت لازم از اهداف خود برای ازدواج, نداشتن اطلاعات کافی و انتظارات مناسب از خود, دیگری و رابطه میتواند موجب شود فرد در طی مرحله‌ای از رابطه احساس تناقض کند.
برای مثال, فردی که هدف مشخصی برای ازدواج ندارد مدتی پس از شکل گیری رابطه, دچار تردید می‌شود که آیا واقعا قصد دارند با این فرد ازدواج کند یا تنها برای فرار از موقعیت موجود در خانواده وارد رابطه با وی شده است. این تردید ها می توانند به کیفیت رابطه زوج آسیب برسانند.
۲- درک بهتر دیگری: صحبت های هر فرد در مورد افکار, احساسات, باورها, علایق, اهداف ایده ‌آل‌هایش نه تنها به شناخت بیشتر فرد از خود می کند بلکه موجب می شود نامزدش نیز تصویر واضح تری از ویژگی ها و شخصیت وی به دست آورد. با این شناخت زوج می توانند گاهی خود را به جای دیگری بگذارد و موضوع را از دید وی ببیند. به این ترتیب, بهتر می تواند دیگری را درک و هیجانات خود را مدیریت کند.
۳- غلبه بر اضطراب: وقتی که زوج به زمان برگزاری مراسم و تصمیم گیری قطعی برای ازدواج نزدیک می شوند, میزان اضطراب آنها افزایش می یابد. گاهی اضطراب مربوط به برگزاری آرام و رضایت بخش مراسم است و گاهی نیز زوج در مورد کارکرد خود رابطه دچار اضطراب می شود. نگرانی از اینکه آیا رابطه خوب پیش خواهد رفت و آیا ازدواج نتیجه مطلوبی خواهد داشت. به کمک مشاوره پیش از ازدواج, زوج می توانند نگاه سازمان یافته تری به رابطه داشته باشند و در مورد ماهیت رابطه و مهارت های مورد نیاز برای رشد و تحول آنها شناخت بیشتری پیدا کنند. همچنین زوج می توانند با بیان دیدگاه و علایق خود در مورد نحوه برگزاری مراسم به تصمیم مشترکی برسند.
۴- کمک به بهبود رابطه: در طول دوره مشاوره, زوج تشویق می شوند در مورد افکار, احساسات و رفتارهای شان صحبت کنند. به این ترتیب, با افزایش شناخت هر فرد از ویژگی های خود و دیگری, زوج قادر خواهد شد ارتباط موثر تری با یکدیگر برقرار کنند.

مشاوره پیش از ازدواج

برای مشاهده باغ تالار اینجا کلیک کنید.


۵ مشاهده و پیش بینی: درمانگر می‌تواند در طول مصاحبه, الگوهای رفتارهای ناکارآمد زوج در رابطه شناسایی کند. پیش بینی پیامدهای استفاده از این الگو و دادن بازخورد به زوج در این مرحله اهمیت زیادی دارد, چرا که زوج می توانند با همکاری درمانگر برای اصلاح این الگوها اقدام کند.
۶- غلبه بر بازدارنده ها: در طول فرآیند مصاحبه, زوج می توانند در مورد موضوعات و جنبه هایی از ارتباط خود صحبت کنند که پیش از این قادر به صحبت در مورد آنها نبودند. گاهی فرد به دلیل ترس از طرد شدن یا نداشتن مهارت کافی در ابراز احساس و نظر خود, شرایط را تحمل میکند. مصاحبه پیش از ازدواج فرصت مناسبی است تا افراد با کمک روانشناس به بیان این نکات و حل آنها بپردازند. سکوت در برابر شرایط آزاردهنده به معنای حل یا تکرار نشدن آنها در آینده نیست.
بازدارندگی و باورهای غلط درباره ازدواج مانع شکل‌گیری رابطه سالم و شاد میان زوج می شوند. برای مثال, باورهایی همچون همسران باید بهترین دوستان صمیمی هم باشند, عشق واقعی باعث ازدواج خوب و شاد میشود, ازدواج خوب همه خواسته ها و آرزوهای ما را برآورده میکند, عاشقان واقعی می توانند خواسته ها و افکار یکدیگر را حدس بزنند یا زن و شوهر هرگز نباید مسائل زناشویی را با دیگران مطرح کنند, بلکه باید به تنهایی برای حل مشکلات ایجاد شده تصمیم گیری کنند. روانشناس باید در صورت شناسایی این باورها آن‌ها را اصلاح کند.
۷- کمک به رشد و تغییر زوج: برخلاف مشاوره در بحران یا مشاوره زوج که مراجعان با احساس امید و یافتن راه حل جلسه را ترک می کنند, در مشاوره پیش از ازدواج درمانگر با پرسیدن سوالاتی زوج را به چالش می کشد. چرا که هدف از این جلسات رسیدن زوج به این نتیجه است که آنها برای ازدواج و زندگی مشترک آمادگی لازم را دارند یا خیر.
 برخی از این سوالات عبارتند از:
فکر می‌کنید اگر این فرد شغل خود را از دست بدهد یا رتبه شغلی است نظر کند, باز هم حاضر به ازدواج و ادامه زندگی با وی هستید؟
فکر می کنید اگر مجبور شوید به دلیل شغلتان به شهر دیگری سفر کنید, رابطه تان با یکدیگر تحت تاثیر قرار می گیرد؟
در طول مدت آشنایی زمانهایی بوده که احساس کنید باید رابطه را تمام کنید. آیا این احساس را نشان دادید. اگر بله, چه اتفاقی افتاد. چرا در رابطه ما ندید. اگر خیر چرا؟
فکر می‌کنید این فرد همسری است که انتظار دارید؟
فکر می‌کنید با وجود مخالفت مادر خود با نامزدتان, می توانید زندگی تان رو شروع و مدیریت کنید؟
فکر می کنید به رغم اصرار نامزدتان برای ادامه رابطه با دوستانش مثل قبل, میتوانید رابطه‌ای آرام و توام با رضایت را تجربه کنید؟
فکر می کنید می توانید در آینده هم در مهمانی های دوستان و آشنایانتان شرکت کنید. یا با مخالفت وی روبرو می شوید؟
فکر می کنید اگر نامزدتان این شغل, ثروت یا چهره را نداشت, باز هم او را به عنوان همسر آینده خود انتخاب می کردید؟
با توجه به وضعیت مالی نامزدتان کامل اگر مجبور شوید بعد از ازدواج برای مدتی در خانه مادرشوهرتان زندگی کنید آمادگی دارید؟( این سوال مربوط به بانوان است)

مشاوره قبل از ازدواج


۸- ایجاد انتظارات واقع گرایانه: گاهی یک یا هر دو فرد ازدواج را راهی برای دستیابی به خواسته های شان می بینند. برای مثال زندگی آرام و بدون تعارض, آزادی برای انجام هر کاری که می‌خواهند, زندگی با فردی که همیشه آنها را درک و همراهی کنند. فرار از احساس تنهایی, نشان دادن توانایی خود در همسرداری یا ساختن زندگی ایده آل.
گاهی نیز زوج باورهای نادرستی درباره ازدواج و رابطه مشترک دارند. برای مثال, "یک همسر خوب هرگز به خودش فکر نمی کند", "کار مرد در بیرون منزل مهمتر از کار زن در منزل است", "بحث و مشاجره همیشه یک نفر اشتباه می‌کنند و شناسایی مهم است", " زوج موفق بدون نیاز به صحبت تضاهای یکدیگر را تشخیص می‌دهند و یکدیگر را درک می کنند", "اگر دو نفر واقعا یکدیگر را دوست داشته باشند, ازدواج موفق و شادی خواهند داشت, بدون نیاز به یادگیری مهارتی جدید". این باورها, انتظارات فرد را از رابطه و همسر شکل می دهد که در اغلب موارد درست نیستند.
روانشناس باید در صورت مشاهده انتظارات غیر واقع گرایانه در طول ارزیابی به زوج کمک کنند تا آنها را تصحیح کنند و برای کنار آمدن با شرایط و مشکلات احتمالی بعد از ازدواج مهارت و آمادگی لازم را به آنها آموزش دهند. در این صورت زوج می‌توانند نگاهی مشابه و واقع بینانه به ازدواج داشته باشند, در مورد نقاط قوت و ضعف ازدواج به توافق برسند با با کاستن از برخی انتظارات خود, به حفظ تعهد و پایداری رابطه کمک کنند.
۹. غنی سازی ازدواج: در طول جلسات مصاحبه اطلاعاتی در مورد مهارت های لازم برای آغاز زندگی مشترک, مراحل زندگی پس از ازدواج و تغییرات ارتباطی در هر مرحله به زوج داده می شود. زوج به کمک این اطلاعات و مهارت ها ی آموخته شده آمادگی مواجهه با حوادث و شرایط پس از ازدواج را خواهند داشت. بدین‌ترتیب, می‌توانند مراحل گذار زندگی, را با موفقیت پشت سر بگذارند.
۱۰. تصمیم برای ازدواج: زوج با توجه به شناختی که از خود, نامزد, وضعیت فعلی ارتباط, شرایط و تغییرات احتمالی پس از ازدواج و غیره به دست می آورند ,  در مورد ازدواج و زمان آن تصمیم می‌گیرد. باید به یاد داشت که داشتن ارتباط در دوران آشنایی به معنای پذیرش دیگری به همسری نیست, بلکه گامی مهم در جهت آشنایی دو فرد با خود و دیگری است که پیامد آن میتوانند ازدواج یا پایان دادن به رابطه باشد.