برطرف کردن اختلافات زوج

نحوه ی برطرف کردن اختلافات زوج
زمانی که دو شخص از دو جهان مختلف، در یک رابطه ی مشترک و طولانی  قدم می گذارند اوایل تلاش می کنند که احترام و ادب را رعایت نمایند و اشتراک نظراتشان را پیدا نمایند. ولی چیزی که بعد از چندین سال سراغشان می آید، یکنواختی و تکراری شدن است. اگر این موضوع طولانی شود سلامت رابطه ی زوجین را تهدید می کند. در واقع این موضوع برای همه ی زندگی های مشترک اتفاق می افتد. امر مهم، نحوه کنترل و حل اختلافات است. اگر این موارد ریشه کن نشوند، افسردگی و ناامیدی، طلاق عاطفی، طلاق یا خیانت را به بار می آورد.
نحوه برطرف سازی اختلافات
برای جلوگیری از اینکه زندگی تان دچار یکنواختی نشود، کافیست چند راهکار ساده را به اجرا در آورید. همه مان در برخی موارد تلاش هایمان را برای زندگی مشترک از یاد می بریم. باید توجه کنید به این علت که ازدواج برایتان مقصد است نه زندگی مشترک، این موارد را فراموش می کنید. باید زندگی عاشقانه را یک هدف و ازدواج را یک مسیر تلقی نمود.
با هم گفت و گو نمایید.
حتما در طول روز با هم صحبت نمایید. شاید این موارد را جدی نگیرید اما فوق العاده حائز اهمیت است. منظور از صحبت کردن حرف زدن در مورد کارهای روزمره و احوال پرسی نیست. منظور صحبت هایی است که در آن اختلافات بیان می شود. در بیشتر مواقع ممکن است منشا ناراحتی افراد از محیط های بیرونی باشد که با صحبت کردن با یکدیگر این مشکلات برطرف می گردد.
مواردی که موجب اختلاف نظرتان می شود را شفاف سازی نمایید.
در برخی موارد دو طرف خودشان هم نمی دانند که می خواهند در چه موردی صحبت نمایند. در واقع بعضی از اختلاف نظرها شامل گذر زمان گشته اند. حتما هنگام تصمیم گیری برای برطرف کردن یک بحران یا یک نوع اختلاف، دو طرفتان حرف بزنید. حتما برای حرف هایتان یک مسیر معین و موضوعی را مشخص کنید که بدون مقدمه چینی یا اینکه نیازی به پرداختن به حاشیه ها باشد، به صحبت در مورد موضوع اصلی بپردازید. 
جای مناسبی را برای حرف زدن فراهم آورید.
بسیاری از اشخاص هستند که تا ساعات طولانی توانایی صحبت کردن در امور سیاسی، علمی، اجتماعی و... را دارند ولی در امور عاطفی وبیان احساساتشان اینگونه نیستند. بایستی شرایط محیطی پر از آرامش باشد که فرد بتواند به آسانی ارتباط برقرار نماید. شرایط محیطی نقش بسزایی در بیان احساسات خصوصا در این گونه افراد دارد. 
منظورمان از کاه کهنه به باد ندهید این است که تا شرایط صحبت کردن فراهم می شود به گله و شکایت نپردازید. بعضی از کدورت ها شامل گذر زمان می گردند. مسائلی را به میان بیاورید که اخیرا موجب کدورتتان شده است. صحبت به میان آوردن در مورد مسائلی که براثر گذشت زمان فراموش می شوند بیهوده است.
رعایت ادب را به جا آورید.
هرگز حین صحبت کردن پرخاش نکنید. چرا که شخصی که با او صحبت می کنید، دوست و همکار یا فامیل شما نیست که بخواهید قید او را بزنید. محترم ترین نوع ارتباط، ارتباط زناشویی است و نیازمند رعایت ادب است. سعی کنید با آرامش حرف هایتان را بیان کنید. احساس با ارزش بودن در فرد مقابلتان، با از میان بردن حرمت زناشویی از بین می رود. بعضی اوقات کلمات آثار بدی بر روحیه ی انسان می گذارد که اثراتش از جراحات جسمی نیز بیشتر است.
از جانب خودتان قضاوت نکنید. به طرف مقابلتان هم حق بدهید.
از مواردی که در بیشتر اختلافات موجب شاخ و برگ دادن به بحث می شود، خودخواهی و غرور دو طرف است. سعی کنید به جای اختلاف و درگیری با هم، ابتدا سهمتان را بیابید. این گونه طرف مقابلتان هم عصبی نمی شود و می توانید منطقی مشکلاتتان را حل نمایید. در صورتی که زمان عذرخواهی است به بحث بپردازیم با هم دعوا کنیم شرایط پیچیده تر می شود.

خصوصیات منفی را به همراه خصوصیات مثبت بیان کنید.
ستودن، تشویق و تعریف و تمجید از حس هایی می باشند که در همه ی افراد احساس خوشایند ایجاد می کنند. به جای اینکه سر او نق بزنید و خصوصیات منفی اش را مطرح کنید اول خوصیات مثبتش را بیان کنید. برای نمونه می دانم که تو بسیار کوشا هستی ولی در برخی مواقع احساس می کنم از من غافل شده ای. کافیست یکبار امتحان کنید آنگاه نتیجه ی آن را خواهید دید.
از بیان حرف هایی که بعدها برایتان پشمانی به بار می آورد بپرهیزید.
هیچ گاه هنگام عصبانیت حرف هایتان را نزنید و تصمیم نگیرید. از پیچیده ترین موارد در حال حاضر مشکلات زناشویی است. امکان دارد اقدام به انجام کاری غیر قابل جبران کنیم و بعدها از تصمیممان پشیمان شویم. نتیجه ی کنترل نکردن احساسات، کتک کاری و فحش و فحش کاری است.
احترام خانواده هایتان را نگه دارید.
هرگز زمان اختلافاتتان خانواده ی طرف مقابلتان را زیر سوال نبرید. حتی بعدها با اینکه آشتی می کنید بازهم ممکن است توهین ها در ذهن خانواده ها باقی بماند. چرا که علاقه بین شما و همسرتان بیشتر است و علاقه خانواده ها در مقابل علاقه شما به یکدیگر کمتر است و ممکن است دیرتر شما را ببخشند. عدم احترام به خانواده ها آسیب های غیر قابل جبرانی به خانواده هایتان وارد می سازد.