بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

از بخش های مهم در بدن، باید به دندان ها اشاره کرد. تمیز بودن بین دندان ها و سفید بودن دندان ها از مواردی است که باید به آن توجه خاصی داشت. تا به امروز انواع و اقسام پودرهای شیمیایی سفید کننده دندان به بازار عرضه شده اند که قادر به انجام بلیچینگ هستند ولی باید به عوارض آنها نیز بیاندیشید.

محصولات سفیدکننده زیادی در داروخانه ها و سوپرمارکت ها وجود دارد که غلظتشان از ده درصد کمتر بوده و با توجه به اینکه دندانپزشک در روند درمان هیچگونه نظارتی ندارد، استفاده از این مواد پیشنهاد نمی شود. در ادامه گفته های یکی از دندانپزشکان در مورد بلیچینگ را آورده ایم.

برخلاف تصور بیشتر مردم از رنگ طبیعی دندان که سفید محسوب می شود، باید مطرح کرد که طیف رنگ طبیعی دندان از سفید شروع می شود و تا قهوه ای را شامل می شود. ترکیبی از رنگهای زرد، نارنجی، قهوه ای، خاکستری و سفید می باشد. طبق گفته های این دندانپزشک، محیط رشد و نمو کودکان و آب آشامیدنی محل زندگی از نوزادی تا سن 8 و 9 سالی و عوامل ژنتیکی، از موارد موثر در تعیین رنگ دندان افراد است.

همچنین در پاسخ به پرسش عده زیادی از مراجعه کنندگان در مورد راه های سفیدکردن دندان ها گفت، با بررسی و معاینه و در نظر گرفتن بعضی ملاحظات تشخیصی – درمانی در موارد زیادی می تواند به اجرا در بیاید.

بلیچینگ دندان

در اصطلاح پزشکی، به سفیدکردن دندان ها بلیچینگ گفته می شود. در این روش از ماده سفیدکننده موثری که اثرات زیانباری برای دندان ها به همراه نداشته باشد، استفاده می شود و شیوه مصرف این ماده روی دندان باعث تغییراتی در روشهای درمانی آن شده است.

همچنین وی افزود که برای دندان هایی که فاقد مشکلات تکاملی یا پاتولوژیک هستند می توان این شیوه را اجرا کرد. منظور این است که در بعضی نقاط یا قسمت های رنگ پریده روی سطح دندان، این چنین بیان کرد که به علت مشکلات ساختاری در مراحل تشکیل به وجود آمده است یا مراحل اولیه پوسیدگی دندانی را نمایش می دهدیا نواحی رنگی به علت مشکلات و شرایط هنگام رشد بیمار، نمی توان این روش را مورد استفاده قرار داد.

در نخستین روش بلیچینگ، بیمار پس از قالب گیری که دندانپزشک انجام می دهد و تهیه قالب های هماهنگ با قوس فکی وی و آموزش چگونگی استفاده از آن، ماده موثر را داخل قالب قرارداده و برای مدت زمان مشخصی طی روز، روی دندان ها می گذارند. روش ذکر شده 3 تا 4 هفته و تقریبا 3 هفته طول می کشد تا دندان ها را درجاتی سفیدتر نماید.

یک روش دیگر هم وجود دارد که بلیچینگ در مطب انجام می شود. به وسیله دستگاه های تاباننده نور روی ماده موثر سفیدکننده که دارای گیرنده های نوری است، عمل سفیدکردن دندان ها انجام می شود.

گیرنده های نوری که موجب تسریع در فعالیت ماده موثر سفیدکننده می گردد و یا در طول موج حدود 470 نانومتر می باشد که با دستگاه های مولد نور آبی رنگ انجام می شود که تقریبا یک الی 2 ساعت به طول می انجامد. لازم به ذکر است بلیچینگ در مطب می تواند توسط لیزر و با طول موج 940 یا 980 نانومتر انجام شود که تقریبا 30 دقیقه طول می کشد تا انجام شود و بعد از پایان درمان، دندان ها تا حدودی سفیدتر می گردند.

یک روش دیگر نیز وجود دارد، بدین شکل که بدون کاربرد دستگاه های مولد نور یا لیزر که صرفا ماده موثر سفیدکننده بعد از آماده سازی، روی دندان ها قرار می گیرد و طی مدت زمان کمتر از یک ساعت، اثر سفیدکنندگی خودشان را می گذارند.

طبق گفته های این پزشک، ممکن است در بلیچینگ در مطب، احتیاج به تکرار درمان در یک یا چند جلسه دیگر باشد و نتیجه دلخواه در نخستین جلسه به دست نیاید.

در روشهایی که بلیچینگ در مطب انجام می شود، بایستی بافتهای نرم دهانی نظیر: لثه ها، مخاط لب و گونه به وسیله مواد خاصی پوشانده شود که مانع به وجودآمدن سوختگی شیمیایی شوند.

مزایا و معایب بلیچینگ

ارتقای زیبایی شخص موقع لبخند زدن و در بعضی از افراد، بهبود و افزایش اعتماد به نفس آنها در روابط اجتماعی، از مزایای این روش است.

از معایب این روش باید به این نکته اشاره نمود که این روش، دائمی نبوده و بعد از مدتی از بین می رود. رنگ دندان به همان رنگ اولیه دندان نزدیک شده که امکان دارد حساسیت در دندان ها زیاد شود و موجب بروز تحریکات عصب دندان بشود.

عادات غذایی و استفاده بیمار از قهوه، نوشابه، چای، رعایت نکردن بهداشت دهانی و استفاده از دخانیات، می تواند منجربه از دست دادن نتایج درمان بلیچینگ باشد.

بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ دندان