تروماژ و جوانسازی پوست

ترماژ و جوانسازی پوست
بازگردانی طراوت از دست رفته پوست، از خواسته های انسان هاست که از زمان های گذشته تا به امروز، راه های گوناگونی را برای این موضوع امتحان کرده اند. ترماژ از شیوه های جدید جوانسازی پوست است که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت.
رادیوفریکونسی از روش های نوین جوانسازی پوست بوده که کاملا جدید و غیر تهاجمی است. این روش عوارض جراحی را به همراه نداشته و بیمار بعد از انجام آن، به خانه بازگشته و برای انواع پوست می تواند به کار رود. رادیوفریکونسی یک و دو قطبی در سالهای اخیر به عنوان بخشی از درمان چین و چروک ها معرفی شده است. تغییرات الیاف کلاژن پوست در زمینه بهبود و ترمیم جنس پوست تحت درمان با رادیوفرکونسی، مشاهده شده اند. لازم به ذکر است این روش ها می تواند دارای خطرات و عوارض جانبی نیز باشد.
رادیوفریکونسی با ایجاد حرارت در درم باعث ایجاد نتیجه دلخواه شده و حرارت مناسب به بافت های پیوندی عمیق درم می رسد.د شرایطی که این حرارت در اپیدرم پراکنده و کم می باشد و امکان ترمیم سریع اپیدرم وجود دارد. جریان متناوب گرما در انواع پیشرفته، به درم رسیده و سیستم های گوناگونی طراحی شده و برای کاربرد پزشکی در دسترس می باشد. این روش مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیز قرار گرفته است. 

تروماژ و جوانسازی پوست

فرق بین رادیوفریکونسی و دستگاه های لیزری مخصوص در این است که رادیوفریکونسی را می توان بدون محدودیت در همه متقاضیان با انواع رنگ های پوست اعم از تیره یا سفید می توان انجام داد. جوان سازی آن نتیجه ای طولانی دارد و براساس تشخیص پزشک درمان کننده و نیاز پوست می توان جریان یک قطبی Thermage را در سطح پوست یا جریان دو قطبی Accent را در عمق های گوناگون پوست تاباند.
مکانیسم عمل
به منظور کشیدن پوست و کاهش چین و چروک ها از فناوری ترماژ Termage استفاده می شود. 
پروتئین های کلاژنی، تشکیل دهنده لایه میانی پوست یا اپیدرم هستند که به شکل لایه های موازی متشکل از رشته هایی به نام فیبریل می باشند. فیبریل ماده ای زمینه ای را به وجود آورده که پوست را محکم کشیده نگه می دارد. لایه های فیبریل طی فرآیند پیرشدن، شل شده و نظم و ترتیب آنها به هم ریخته و درآخر، آویزان شدن پوست را به همراه خواهد داشت.
در روش ترماژ، بی آنکه آسیبی به لایه بیرونی یا اپیدرم وارد شود، لایه درم حرارت داده می شود. انرژی مانند امواج رادیویی از ترماژ به بافت بدن انتقال می یابد و بعد از دریافت حرارت توسط درم، فیبریل های کلاژن گسیخته می شود و بعد از آن، منقبض و ضخیم می شوند، در نتیجه لایه پوستی زیرآن سفت و کشیده شده و لایه های فیبریل بعد از التیام یافتن، مجددا شکل گرفته و کلاژن جدید تشکیل می شود. این امر، پوست را کشیده تر و سفت تر می سازد.
بعد از انجام ترماژ، امکان دارد سفت شدن پوست تا حدی قابل مشاهده باشد اما اثربخشی کامل آن، احتمالا تا چندهفته و حداکثر تا 6 ماه بعد از انجام، پدیدار خواهد شد.
لازم به ذکر است رادیوفریکونسی روش کلاژن سازی نیست. بلکه روش محکم کردن الیاف پوست است. همه روشهای محکم کردن پوست مانندHIFU، RF، هایفو در سنین بالاتر از 40 سال بدون کلاژن سازی هرگز سفارش نمی شود. 
از مزایای رادیوفریکونسی آن است که این روش به دوره مراقبت و بهبودی احتیاج ندارد. حین انجام آن یک احساس داغی گرم شدن هنام استفاده از رادیوفریکونسی به وجود می آید که بعد از چند دقیقه از بین می رود. این گرما برای اکثر افراد قابل تحمل می باشد و احتیاجی به بیحسی ندارد.
موارد منع مصرف
در بیماران اسکولار یا کلاژن، بیماران قلبی شدید، بیماری های شدید مانند سرطان در زنان باردار یا شیرده و افرادی که مارکرهای الکتریکی همچون پیس میکر قلبی و یا قطعات فلزی مانند ایمپلنت در ران و ... دارند منع مصرف دارد. ضمن اینکه تزریق بوتاکس یا ژل باید تحت نظر پزشک انجام شود.
مراقبت ها و احتیاطات لازم:
تا 48 ساعت پس از انجام رادیوفریکونسی از سونا و محیط گرم استفاده نکنید.
حداقل روزانه 8 لیوان آب در روز بنوشید.
امکان دارد تا 24 ساعت پس از درمان، قرمزی و داغی ادامه پیدا کند.
امکان دارد در 12 ساعت آغازین درمان، حس کنید پوستتان خشک شده است که تا 48 ساعت بعد برطرف می گردد.
48 ساعت قبل و 48 ساعت بعد از رادیوفریکونسی از لایه بردار استفاده کنید.
بیمار به محض انجام می تواند به زندگی عادی اش بازگردد ولی پیشنهاد می کنیم تا48 ساعت در معرض نور خورشید قرار نداشته باشد و از ضد آفتاب استفاده نماید.

تروماژ و جوانسازی پوست

 

تروماژ و جوانسازی پوست

 

تروماژ و جوانسازی پوست

 

تروماژ و جوانسازی پوست