تزیینات سفره عقد

یکی از سفره های سنتی ایرانی سفره عقد می باشد که در مراسم عقد یا عروسی برپا می شود و عروس و داماد بر سر آن نشسته و مراسم خطبه عقد اجرا می شود.این سفره در بیشتر شهرهای ایران رایج است و در 6 ظرف که هریک شامل چیزی است که نمایانگر آرزوهای عروس و داماد می باشد چیده می شود. 

سفره عقد


ظروف ذکر شده در برگیرنده: گردو، بادام، فندق، نان، نبات، تخم مرغ می شود. در این بین ظروفی از شیرینی و نان و پنیر و سبزی، ظروفی شامل عسل و ماست که نماد شیرینی و ترشی دو فرد کنارهم در زندگی مشترکشان می باشد است.تخم مرغ نمایانگر باروری و زایش اولاد توسط عروس خانم، نان بیانگر برکت و نبات نماد شیرین کامی و ... بوده.گستردن سفره عقد از زمان پیشینیان بی حکمت نبوده است و چیدن بساط سفره عقد قبل از عروس و داماد کارت تبریکی با آرزوی خوشبختی برای آنان می باشد.

سفره عقد


بسیاری از عروس و دامادها از دلیل سفره عقد خبر ندارند و از این سنت قدیمی  فقط شکل ظاهری آن بجا مانده. ادامه متن شامل معرفی نماد و اجزای سفره عقد می باشد.قرآن مجید بیانگر مورد تایید قرار داشتن پیوند عروس و داماد از طرف خداوند و طلب برکت الهی می باشد.آینه در سفره عقد گذاشته می شود تا عروس و داماد با دیدنش دلهایشان صاف و زلال باشد.شمع های روشن نماد برقرار شدن صیغه عقد،آرزوی روشنایی و محبت در وصلت عروس و داماد است.اغلب جنس شمعدان با قاب آینه یکی و اکثرا نقره برنز یا بلور می باشد.
جانماز کنار آینه بساط شده و روی آن را مهر و تسبیح زیبایی می گذارند تا نشان دهنده و گواهی پای بندی زوج به اصول اسلام باشد.کاسه نبات در یک طرف سفره عقد و نبات را با شکلی خاص که در چند طبقه تهیه شده است تهیه می کنند.نبات نمایانگر شادکامی می باشد که اغلب نبات عفرانی تهیه می کنند.نقل وسکه بیانگر رزق و روزی زوجین می باشد.در حال حاضر ترکیبی از نقل سه مروارید و پولک با طرح های خلاقانه کنارهم قرار میگیرند و با شکوفه و روبان تزیین میشوند.سکه های سفره عقد به رنگ طلایی است که بر روی آن مبارک باد یا نام حضرت مهدی حک شده است.

سفره عقد


تخم مرغ از دیرین تا به امروز نمایانگر تولد و تداوم نسل می باشد.گذاشتن تخم مرغ بر سفره عقد با نیت ادامه نسل و باروری ازدواج آنان گذاشته می شود.برای یمن و مبارکی تعداد تخم مرغ ها را 5،12،14 به نیت پنج تن، چهارده معصوم و دوازده امام در نظر می گیرند.از مغزها نیز می توان به فندق، بادام و گردو اشاره کرد که نماد پهن بودن و گستردگی وسع و روزی در سر سفره عقد می باشد.نان نماد برکت و پنیر نمایش دهنده ی سفیدبختی دو طرف می شود. در حال حاضر نان و پنیر را لقمه می کنند و با نایلون آن را پوشانده و سر سفره عقد می گذارند.

سفره عقد


سبزی در سفره عقد نمایانگر شادی و سرسبزی می باشد.سبزی هنگام عقد سبزی خوردنی می باشد که تره، ریحان، شاهی، نعنا و ترب و پیازچه را شامل می شود.گل نماد شادابی و طراوت و زیبایی این وصلت می باشد.به منظور تزیین کردن وسایل دیگر سفره عقد از شاخه های گل و گلبرگ های رنگین کمک می گیرند.دو نوع شیرینی تر و خشک را به این منظور به کار می گیرند.شیرینی بیانگر خوشبختی و شیرینی زندگی بوده و هر دو مدل شیرینی برای این امر به کار برده می شوند.میوه در سفره عقد نشان دهنده ی برخورداری عروس و داماد از نعمت ها و بخشایش خداوند در زندگی می باشد.عسل در دهان یکدیگر گذاشتن نمایانگرشیرین کامی بوده و حلقه را در جعبه های مخصوص قرار می دهند که در جعبه های مخصوصی که از طلافروشی تهیه می شود می گذارند.خنچه نان و اسپند استعاره از سفره ای کوچک است که در اصطلاح به سبدهایی گفته می شود که وسایل عقد را در آن می گذاشتند.کله قند ساییدن برای بارش خوشی بر سر عروس و داماد انجام می گیرد.تور قند ساییدن را با پارچه ای نازک سفید به شکل مربع یا مستطیل تهیه می کنند تا کله قندها روی سر عروس و داماد بریزد.

 

سفره عقد

 

سفره عقد

 

سفره عقد

 

سفره عقد