تفاوت ازدواج سنتی و مدرن

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن در چیست؟

ازدواج مقوله بسیار مهمی است که آینده فرد را رقم می زند. در حقیقت انتخابی اشتباه می تواند آینده فرد را نابود کند. افزایش آمار طلاق نشان دهنده ی سیر صعودی جدایی زوجین است. البته بعضی از افراد دلیل این جدایی ها را ازدواج مدرن می دانند. در ادامه می خواهیم ازدواج سنتی و مزایا و معایب آنها را مطرح کنیم.

ازدواج سنتی

ازدواج سنتی به ازدواجی اطلاق می شود که خانواده ها از همان اول حضور موثرتری نسبت به عروس و داماد دارند. سالهای سال است که ازدواج سنتی از طرفداران بسیاری برخوردار است و عده ی زیادی از جوانان ایرانی هم این نوع ازدواج را می پسندند.

ازدواج مدرن

این نوع ازدواج با آشنایی دختر و پسر انجام می شود و بعد از شناخت آنها از هم، نوبت به خانواده ها می رسد. نقش خانواده ها در ازدواج مدرن، از این قسمت به بعد تازه آغاز می گردد. بیشتر ازدواج های امروزی، ازدواج مدرن می باشد.

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن

مقدار و میزان شناختی که دو طرف از هم دارند.

ازدواج سنتی به گونه ای است که دو طرف بعد از اینکه به یک اتاق رفتند و صحبت کردند، به این نتیجه می رسند که به درد هم می خورند یا نه. این در حالی است که بسیاری از روانشناسان مطرح دنیا، بر این باورند که ازدواج سنتی باید کاملا از بین برود. چرا که بسیاری از زن و شوهرها هستند که بعد از سالها زندگی مشترک هنوز به شناخت لازم از هم نرسیده اند. طبق نظر روانشناسان 6 تا 18 ماه زمان برای شناخت هر دو طرف از هم لازم است.

خانواده

در ازدواج سنتی خانواده ها از آغاز آشنایی در ملاقات حضور دارند و بر آنند که اگر در این مسائل حضور داشته باشند آنگاه نقش آنها در قدم های بعدی همچنان استوارتر است. عده ای از دختران و پسران بر این باورند که زمانی که خانواده ها دست به کار شوند، آنگاه از آغاز خانواده ها نقشی موثر دارند. این باور، کاملا اشتباه است. مهریه، مسکن و... از مواردی است که غالبا در جلسات خواستگاری در شیوه ی ازدواج سنتی مطرح می شود و حتی در برخی مواقع موجب دلخوری هم می شود. در حالی که در ازدواج مدرن در مورد این موارد صحبت می شود و دختر و پسر در مورد این موضوع به توافق می رسند.

تصمیم صد در صد برای ازدواج

در شیوه مدرن دختر و پسر از اول به هم قول ازدواج نمی دهند و هیچ تضمینی برای با هم بودنشان در آینده وجود ندارد. یکی از دو طرف یا هر دو طرف دچار سردرگمی می شوند. حتی ممکن است یکی از طرفین با نادیده گرفتن وابستگی ایجاد شده، این رایطه را نادیده گرفته و از آن بگذرد. این گونه ضربه عاطفی مهلکی به فرد اول وارد می شود.

در ازدواج سنتی هم بعد از اینکه دختر و پسر با هم حرف زدند، در صورتی که پسر دختر را پسندید خواستگاری ادامه پیدا می کند. اگر خواستگاری همانجا پایان یافت، روحیه دختر از بین می رود و اعتماد به نفس او کم می شود. بسیاری از بانوان، ازدواج سنتی را نوعی تلقی می کنند.

مسائل مالی

ازدواج مدرن آسان تر از ازدواج سنتی است. چرا که در ازدواج سنتی همان طور که عروس خانم بایستی مورد پسند آقا داماد قرار بگیرد، در جلسه خواستگاری چشم ها به جیب آقا داماد هم هست. برای جلسات خواستگاری، بله برون و... بایستی دسته گل های بزرگ و آنچنانی تهیه شود. هم چنین در مورد وضعیت مالی و درآمد آقا داماد نیز سوال می شود و او مجبور به اغراق می شود. در حالی که در ازدواج مدرن، دختر و پسر از هم شناخت دارند و در مورد مسائل این چنینی به مشکل بر نمی خورند. هم چنین به دلیل عشق و علاقه ی حاکم بین آنها، تجملات دیده نمی شود. رفت و آمد های خانوادگی مکرر، که تازه بعد از جلسات خواستگاری برای شناخت دو طرف آغاز می شود، نیز کمتر است. تجمل و خرج های بسیار در ازدواج را نمی توانیم به طور قطعی به سنتی و مدرن بودن ازدواج نسبت بدهیم.

نتیجه گیری پایانی

مواردی که مطرح کردیم دلیل موفقیت یا عدم موفقیت ازدواج ها، سنتی یا مدرن بودن آنها نیست. چرا که در هر دو مورد شاهد ازدواج موفق و ناموفق هستیم. در زمان های گذشته ازدواج را به هندوانه در بسته تشبیه می کردند. در حالی که این چنین نیست. ازدواج باید آگاهانه صورت گیرد. توصیه می کنیم اگر نمی توانید مستقیما قبل از ازدواجتان با طرف مقابلتان در ارتباط باشید، حتما رابطی را بین خودتان قرار دهید تا بیشتر با خصوصیات و رفتار یکدیگر آشنایی پیدا کنید.

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن

 

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن

 

 

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن

 

تفاوت ازدواج سنتی و مدرن