تمیز کردن فرش

تمیز کردن فرش
تمیز کردن فرش یکی از مشکلات بسیاری از افراد است. در ادامه به نحوه تمیز کردن فرش پرداخته ایم. 
تمیز کردن لبه های فرش
مخلوط آب و پودر لباس شویی و فرچه نرم در این زمینه راه گشا خواهد بود. پس از خشک کردن این قسمت با دستمال، برای گرفتن رطوبت زیر آن را یک کاغذ یا دستمال سفید قرار بدهید. 
از بین بردن جای وسایل سنگین از روی فرش
برای از بین بردن جای لوازم سنگین مانند پایه مبل، یک تکه یخ روی محل مورد نظرتان گذاشته و دستمال خشکی را روی آن بگذارید. رطوبت آن را گرفته و پرزهای قالی را به حالت اولیه باز گردانید.
شفاف سازی رنگ فرش
مخلوط تفاله چای و نمک را روی فرش پاشیده و برای شفاف شدن رنگ فرش، روی آن را جارو بکشید. 

تمیز کردن فرش

مایع تمیز کننده فرش
صابون لباس شویی و شامپوی فرشی که قلیایی کمی داشته، شوینده های مناسبی برای فرش می باشد. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیتر آب حل کرده و تا جایی که کف کند، آن را خوب بزنید. پس از آن با یک تکه تور که زیاد آب جذب نمی کند، روی سطح  فرش مالیده و با دستمال حوله ای خشک نمایید. 
شامپو فرش خانگی
2 قاشق چایی خوری نمک و 1 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کرده و خوب هم زده تا کف کند. پس از آن برای تمیز کردن فرش از کف استفاده نمایید.
لکه شمع روی فرش، موکت و سطوح بافت دار
پارافین سخت شده را با جسمی نوک تیز مثل ناخن یا چاقو بردارید. پس از آن دستمال حوله ای بزرگی و یا یک کاغذ روغنی را تا کنید و روی لکه حاصل از پارافین بگذارید. پس از تنظیم اتو در درجه گرم، آن را در درجه گرم گذاشته و چندین بار آن را به حرکت در بیاورید. 
از بین بردن لکه فرش
قبل از پاک کردن لکه، روی فرش را جارو بزنید تا گرد و غبار آن از بین برود. به ویژه برای پاک کردن چای و نسکافه مورد استفاده قرار می گیرد. سپس کمی ماست روی لکه ریخته و آن را جمع کنید. تا جایی که نیاز است، این کار را انجام بدهید. 
ضد عفونی کردن و جلا دادن فرش
پس از جارو زدن فرش، یک دستمال بزرگ حوله ای را به آب و سرکه آغشته نمایید. پس از آن به آرامی روی پرزهای قالی کشید. مقدار سرکه نباید بیش از حد باشد. چرا که موجب تغییر در رنگ فرش می شود. 
دقت داشته باشید در صورتی که لکه روی فرش بیش از یک روز بماند، آنگاه لکه ثابت خواهد شد. 
از بین بردن لکه های قدیمی از روی فرش
برای پاک کردن لکه های قدیمی از روی فرش، کمی خمیر ریش روی لکه ریخته و توسط  پارچه ای مرطوب، محل را مالیده و با دستمال خشک آن را تمیز نمایید. لکه را با یک پارچه تمیز بپوشانید و جسم سنگینی مانند کتاب را روی آن قرار بدهید. در صورت مرطوب شدن پارچه، آن را عوض کنید. 
پاک کردن لکه های چرب از روی فرش
در لکه های مثل مداد شمعی، قیر و مواد چرب که از بین بردن آنها دشوار است باید، مقداری حلال غیر چرب که زود خشک نمی شود را روی پنبه ریخته و به آهستگی روی لکه بگذارید. تا جایی که اثری از لکه باقی نماند این کار را تکرار کنید. 
پاک کردن لکه بستنی، چسب و کاکائو از روی فرش
اطراف لکه را به آهستگی جمع کنید تا لکه بیشتر پخش نشود. پس از آن یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب حل کرده و با دستمالی نرم و یا پنبه، بدون مالیدن محل لکه، آن را روی لکه بگذارید. آن را به آهستگی تمیز کنید. این گونه اثری از لکه باقی نخواهد ماند. در انتها با استفاده از دستمال مرطوب، قسمت مورد نظر را پاک کنید. 
پاک کردن لکه های رنگی از روی فرش
برای اینکه لکه های رنگی را از روی فرش از بین ببرید، به منظور جلوگیری از نفوذ بیشتر ماده ریخته شده با حوله کاغذی یا دستمال کاغذی به آهستگی، رطوبت قسمت مورد نظر را گرفته و پس از آن، اندکی آب معدنی یا سودا روی آن ریخته و بعد ا زچند دقیقه لکه را با دستمال پاک نمایید. تا جایی که اثری از لکه باقی نماند این امر را تکرار نمایید. 

تمیز کردن فرش

 

تمیز کردن فرش

 

تمیز کردن فرش

 

تمیز کردن فرش

 

تمیز کردن فرش

 

تمیز کردن فرش