مراسم حنابندان

جشن حنابندان وموارد مهم
از مهم ترین جشن های رایج در قدیم که امروزه هم رایج است، مراسم حنابندان بوده است. البته این مراسم امروزه نیز رواج پیدا کرده است.در کل این مراسم شب قبل از جشن عروسی برگزار می شود و به عبارت دیگر وداع دختر با خانه پدری اش و ورود  وی به دنیای جدید متاهلی می باشد.
در مورد جشن حنابندان چه می دانید؟
با توجه به اینکه قبل تراز این گفتیم جشن حنابندان جشنی است که در آن عروس با خانه پدری اش وداع می کند و وارد دنیای جدید زندگی متاهلی می شود.در زمان های گذشته رسم رایج این بود که سینی حنا تهیه می شد و مهمانان جشن که خانم ها هستند به دستانشان حنا می زدند.حنا یکی از رسوم مهم این جشن است.باستانیان بر این باور بودند که حنا هدیه ای بهشتی و نمایانگر شادی، محبت و کامروایی می باشد.


اقلیت های قومی و مذهبی بسیاری در کشورمان سکونت دارند.مراسم حنابندان در شهرهای مختلف با آداب مختلفی اجرا می شود.نکته ای که برای همه دارای وجه اشتراک می باشد، خیساندن حنا و مالیدن حنا به دست و پای عروس و داماد می باشد.در زمان قدیم به این صورت بود که حنا را در خانه ی داماد تهیه می کردند و پس از آن حنا را با خوشحالی و بزن و بکوب به خانه ی عروس می بردند و پس از کسب اجازه از بزرگترها جشن حنابندان شروع می شد. آداب این جشن این گونه بود که خواهرعروس دستان عروس را و برادر داماد دستان داماد را به حنا آغشته می کردند.
در صورتی که قصد داشته باشیم جزئیات بیشتری را در رابطه با این موضوع بیان کنیم می توانیم بگوییم در بعضی از شهرها،عروس شال قرمز رنگی را بر سر دارد و همه افراد حاضر در مجلس کادوهایشان را در دست وی قرار می دهند.در حال حاضر حنا را بعد از خیساندن و آماده کردن، درون سینی هایی که زینت داده شده است می گذاشتند، سپس حنا را طرح دار تزیین می کردند.در برخی موارد هم دیده می شد که خانواده ی عروس و داماد هریک برای اقوام خودشان مراسم حنابندان را برگزار می کردند.
هزینه های جشن حنابندان
در حالت کلی این جشن بعد از شام می باشد.بعضی از خانواده ها ترجیح می دهند که مهمانانشان را برای شام دعوت کنند. عمدتا هزینه این جشن بر دوش پدر عروس بوده ولی هزینه لباس و آرایش عروس بر عهده داماد می باشد.
امروزه با توجه به تجملات، جشن حنابندان زیاد اجرا نمی شود.به علت این است که چون سایر مراسم برای خانواده ها هزینه بر بوده خانواده ها با موافقت هم از برگزاری این مراسم صرف نظر می کنند.با این حال در تعداد زیادی از روستاها و شهرستانها مراسم حنابندان قسمت غیر قابل جداشدن مراسم ازدواج می باشد.

مراسم حنابندان


اسامی دیگر این مراسم
این مراسم در فرهنگ های متنوع از اسامی مختلفی برخوردار است که عبارتند از حینابنون، انیبندان،حنا گئجه سی، حنابندان یا حنابندون.
فواصل زمانی برگزاری جشن های حنابندان و عروسی
در کل این جشن عروسی دو بخش را شامل می شود.در آغاز جشن حنابندان که شب قبل از عروسی می باشد و پس از آن جشن اصلی که در زمان های قدیم بین 7 تا 10 شبانه روز دایر می شد.در این جشن ها مهمان ها عمدتا با نقل، شیرینی، شربت و میوه پذیرایی می شدند.
حنابندان به روش جدید
با توجه به اینکه تمامی رسوم به مرور زمان دستخوش تغییرات گردیده است. مراسم حنابندان نیز از این امر جدا نبوده است. جشن حابندان در حال حاضر تشابه بسیاری به گودبای پارتی های مجردی و رقص وپایکوبی های مجردی می باشد.عده ای هم تمایل دارند طبق سنت های قدیمی عمل کنند و جشن خود را بر این شیوه به اجرا برسانند.

با توجه به امکانات موجود، محل جشن را محلی جدا از خانه ی پدری بر می گزینند.اگر این امکان برایتان وجود ندارد.خانه خود را بیارایید و برای مهمانانتان تم مشخص کنید.تالارهایی وجود دارند که سالن هایی جز سالن های عروسی برای جشن حنابندان در نظر می گیرند و تزیینات مخصوصی را اجرا می کنند.
کادوی ویژه ی مراسم حنابندان
رسم مهم این جشن، آغشته کردن دستان عروس و داماد به حنا می باشد.با توجه به نوآوری های جدید دستان عروس با طرح های زیبا تزیین شده و بسته بندی های کوچک به رسم گیفت جشن حنابندان به مهمانان اعطا می شود. 
برای داشتن جشنی خاطره انگیز تلاش کنید کادویی کوچک برای مهمانانتان تهیه کنید. در صورتی که این هدیه دست ساز باشد برای مهمانانتان دل نشین تر می باشد.با توجه به متفاوت بودن جشنتان هدیه ای که به اشنایانتان می دهید هم باید متفاوت باشد.

مراسم حنابندان

 

مراسم حنابندان