حساسیت به مواد آرایشی

حساسیت به مواد آرایشی
اگزما، التهاب، حساسیت های پوستی، در 20% از افراد موجب بروز حساسیت میگردد. در ادامه می خواهیم فرق بین حساسیت و التهاب پوستی را مطرح کنیم. 
واکنش حساسیتی یا التهابی
برخورد یک مولکول با آلرژن عامل به وجود آورنده حساسیت است. 
درماتیت ها Dermatitis التهابات پوستی هستند. به طور کلی حساسیت ها والتهابات با هم فرق دارند و نکته قابل توجه اینجاست که دلایل بروز حساسیت و التهاب یکسان نیستند. 
استفاده از یک محصول که با نوع پوست هماهنگ نیست، موجب بروز التهاب می گردد. 
واکنش در التهاب، به منطقه در تماس با محصول محدود می گردد ولی در حساسیت در بیشتر موارد به همه مناطق گسترش پیدا می کند. 
سرخی، خارش شدید و ترک، کشش، سوزش، از نشانه های حساسیت هستند ولی التهاب یا فاقد خارش است یا خارش اندکی دارد. التهابی که خارش دارد، سریعا درمان می شود ولی آلرژی ها دیر درمان می شوند و روند بهبود آنها آهسته است. همچین عود نیز می کنند. 
حساسیت با تاخیر به وجود می آید ولی التهاب بعد از چند بار استفاده از محصول و یا سریعا ایجاد می شود. 
ادکلن های مخصوص آرایش، محصولات ضد پیری همراه با AHA  یا ویتامین A، صابون ها و شامپوها، محصولات موبر، دئودورانت ها از محصولاتی هستند که التهاب به وجود می آورند. معمولا براثر استفاده از ادکلن های مخصوص آرایش، محصولات مراقبتی معطر، عطرها حساسیت به وجود می آید. مواد جاذب، محصولات مخصوص ناخن و ضدآفتاب ها نیز از مواد به وجود آورنده حساسیت هستند. 
محصولات اصلی به وجود آورنده حساسیت پوستی:
مواد نگه دارنده
کاتن CG، اکسیل K400، فرمالدئید، کاترنیوم 15، ایمیدازولیدینیل اوره و پارابن از مواد نگه دارنده هستند که به دلیل خاصیت ضد میکروبی و ضد قارچی شان مورد استفاده قرار می گیرند. 
عطرها
بیشتر از 26 مولکول از بین عطرها آلرژی زا شناخته شده اند.
رزین لاک ها و برق ناخن ها
ماده پاراتولوئن و سولفنامید در این گروه قرار می گیرد. 
حساسیت به مواد آرایشی
مواد جاذب
آمرکول101، پروپیلن گلیکول، رنگ موهای دارای پارافنیلن دیامین، کوکامیدوپروپلین و ... از مواد جاذبی می باشند که حساسیت های پوستی را همراه خودشان دارند. 
ضد آفتاب ها
تشخیص درماتیت:
دفعات استفاده از محصول، نوع محصولات مورد استفاده، ناحیه مورد استفاده از مواردی هستند که برای مشاهده ناحیه مبتلا مورد بررسی قرار می گیرند. 
کرم های روزانه، لاک ناخن ها، عطرها و رنگ موها از مواردی هستند که موجب به وجود آمدن اگزمای روی پلک ها می شوند. 
روغنی به نام پرو که در رژلب ها نیز وجود دارند عامل اصلی ابتلا به اگزمای لب می باشد. 
تست های گوناگونی نظیر تست پچ (وصله)، تست استفاده مکرر، تست باز برای تشخیص نوع آلرژی وجود دارد که در این مطلب به بررسی هریک خواهیم پرداخت. 
تست باز 
ریمل، کف موبر، خمیر دندان و ... که از محصولات خشن تر بوده و به تنهایی و یا همراه یک رقیق کننده روی بازو مالیده می شود. 
تست استفاده مکرر
محصولی که به ایجاد حساسیت صبح و شب طی 2 الی 3 روز از هفته مورد برسی قرار می گیرد و همواره یک مکان خاص یعنی آرنج یا مچ دست بایستی مورد تست قرار گیرد. 
امروزه استفاده از لوازم آرایشی به شدت افزایش یافته است و نمی شود از آنها استفاده نکرد. با این حال نباید محصولات را تغییر داد و به هر نوع واکنش پوست حساس شد. محصولاتی که کمتر التهاب آور هستند و مواد آلرژی زا برای پوست های حساس انتخاب بسیار مناسبی هستند. 
تست پچ (وصله)
استفاده از مواد خوش بو، ضدعفونی کننده ها، عطرها که بیمار بعضی از آنها را استفاده کرده است. 
حساسیت به مواد آرایشی
 
حساسیت به مواد آرایشی
 
حساسیت به مواد آرایشی