حلقه ازدواج نگین دار خاص

حلقه ازدواج نگین دار خاص
یکی از خریدهایی که پیش از عقد صورت می گیرد و عمدتا عروس و داماد وقت زیادی را به آن اختصاص می دهند، مربوط به خرید حلقه های ازدواج می باشد. در واقع از هیجان انگیزترین لحظات هر ازدواج ، خرید حلقه های ازدواج می باشد. حلقه هایی که درعین سادگی، نمایانگر تعهد، پیوند و علاقمندی و وفاداری بین دو نفر است. شاید اطلاعات و دانسته هایمان در مورد چگونگی انتخاب حلقه های ازدواج، خاصیت بعضی از سنگ های به کاررفته درآنها، چگونگی تشخیص بدل یا اصل بودن سنگهایشان، محدود باشد و نیاز داشته باشیم بیشتر در مورد این موارد اطلاعات کسب کنیم. 
 حلقه ی ازدواج و تاریخچه ی آن
در بیشتر منابع، اروپا و یونانیان باستان تحت عنوان خواستگاه اصلی حلقه های ازدواج عنوان شده اند. این باور صحیح نیست. چرا که امری که هم اکنون در سراسر دنیا در هنگام ازدواج وجود دارد و زن و مرد زمان ازدواج دست یکدیگر می نمایند، از حلقه ی مهر در ایین میتراییسم الهام گرفته شده است. 
حلقه ی مهر، آشکارترین و بارزترین نشانه ی میترا در آیین میتراییسم، ایزد بزرگ این آیین، بوده است که در اکثر نقش های به جا مانده از میترا در دست او به چشم می خورد.
 بیشتر ازسه هزار سال قبل، اشخاصی که در ایران پیمان زناشویی می بستند، به نشانه ی تبعیت از میترا، در دست یکدیگر حلقه می انداختند. این امر هم نمایانگر احترام و ارادت به میترا بود هم یاری گرفتن از شخصی که ایزد مهر و پیمان است که تا ابد روی پیوندشان ثابت قدم باشند. در بیشتر نقش و نگاره های هخامنشی و ساسانی هم شاهد حلقه دادن پادشاهی به شخص دیگر و حلقه گرفتن ازشخص دیگر هستیم که نمایانگرعهد بین آنها و سپردن فرمانروایی سرزمین به دست فردی دیگر بوده است. طی گذشت زمان به مرور شکل این حلقه ها تغییر پیداکرد و به شکلی که در حال حاضر وجود دارد درآمد. 
 مجسمه ی فاقد سر همسر یکی از پادشاهان ایلامی، که در حال حاضر در موزه ی لوور پاریس نگه داری می شود، یکی از اشیای مفرغین است که از شوش به دست آمده است. این تندیس توانایی گواه بودن بر ایرانی بودن ریشه و خاستگاه حلقه ی ازدواج را دارد. علت آن هم این است که دقیقا در انگشت انگشتری دست چپ مجسمه ی فوق، یک حلقه مشاهده می شود. قابل تاسف است که حتی به غیر از تعداد اندکی، ایرانیان هم از آن هیچ دانسته ای ندارند. بسیاری از افراد دنیا، بدون مطلع بودن از این آیین دیرین، آیین ایرانی را که به میترا متعلق است را بی هیچ دانسته ای ادا می کنند.

حلقه ی ازدواج
عمدتا در نخستین مراحل خرید و با مشورت هر دو طرف، حلقه مورد نظر برای دختر و پسر خریداری می گردد. به جز رمز و رازهایی که پیرامون حلقه عنوان کردیم، بیشتر زوج های جوان اوایل زندگی شان، نسبت به حلقه توجه ویژه ای دارند. توجهی که نشان دهنده ی مهم بودن این نشان در زندگی مشترک می باشد. عمدتا بیشتر حلقه ها از ظرافت ویژه ای برخوردارند.
 علت آن که حلقه از جنس طلاست به زیبایی و ماندگاری زیادتر آن نسبت به فلزات دیگر باز می گردد. ضمن اینکه حلقه ی ازدواج از جنس طلا نمایانگر پایداری و تداوم عشق عروس و داماد به هم می باشد. علت اینکه حلقه ی ازدواج به صورت دایره می باشد و بی انتهاست، به بی انتهایی علاقه ی عروس و داماد به یکدیگر باز می گردد. در باور اکثریت هم حلقه ی ازدواج نمایانگرعشق وعلاقه ی عروس و داماد به همدیگر می باشد.
عروس و داماد حلقه هایشان را همواره به دست می کنند و این از تعهد و تعلق آنها نسبت به همدیگر نشات می گیرد. با این تفاسیر انتخاب و خریداری حلقه موضوعی فوق العاده حائز اهمیت در امر ازدواج می باشد. علت این که حلقه را دست چپشان می اندازند به این باز می گردد که یکی از رگ های این انگشت ستقیما به قلب وصل بوده و نمایانگر علاقه ی قلبی می باشد.
 فرق حلقه و انگشتر
رینگ ساده ای که عمدتا فاقد طرح و ظریف بوده و یا اینکه ردیفی نگین ریز روی آن به کار رفته است، حلقه نام دارد.انگشتر فاقد ظرافت است و دارای طرح های شلوغ حاوی نگین هایی درشت است. نوعی از حلقه هم وجود دارد که از نگینی درشت روی آن تشکیل شده که بقیه ی آن ساده می باشد
 می توانید در صورت عدم موفقیت در انتخاب طرح مورد نظرتان به یک جواهر سازی قابل اعتماد مراجعه نمایید و طرح مورد نظرتان را برای جواهرساز توصیف نمایید و نتیجتا تهیه ی حلقه ازدواجتان را به او بسپارید.
 حلقه ی نشان
هنوز هم در خانواده های ایرانی شاهد آن هستیم که بیشتر ازدواج ها به شکل سنتی وبا معرفی خانواده ها انجام می شود. بعد از جلسه ی خواستگاری و اخذ جواب بله از خانواده ی عروس، طی جلساتی که در آینده برگزار می شود، انگشتری تحت عنوان انگشتر نشان توسط خانواده ی آقا داماد برای عروس خانم آورده می شود که عروس خانم آن را به عنوان نماد در آستانه ی تاهل قرار گرفتن در انگشتش می کند. طی مراحل و جلسات بعدتر خود عروس خانم حلقه ی ازدواجشان را می پسندد.

 حلقه ی ازدواج
بعد از به توافق رسیدن آغازین، خرید حلقه از اولین خریدهای زوجین محسوب می شود. حلقه ی عروس معمولا از تنوع بیشتری برخوردار است و اغلب شامل چند ردیف نگین می باشد. حلقه ی آقا داماد ساده تر می باشد. 
 در برخی موارد عروس و داماد به منظور رعایت هماهنگی انگشترهای ست عروس و داماد را خریداری می کنند. در برخی موارد نیز حلقه های ست آنها دقیقا عین یکدیگر طراحی می گردند. در برخی موارد هم حلقه ها مانند هم است فقط حلقه ی آقا داماد مقداری ساده تر و کم زرق و برق تر می باشد.
برای انتخاب حلقه مدل های دارای نگین های درشت و کمتر و یا تک نگین، انتخاب های مناسب تری می باشند. به طور کلی بایستی کمی بیشتر از مبلغ متصورتان برای حلقه کنار بگذارید. در مرحله اول مطمئن شوید که برای خرید حلقه بودجه ای که دارید کفایت می کند. ترجیحا شش ماه قبل اگر پولتان را برای این کار جمع کرده باشید بهتر است.
 احتمال چاق شدن دست و تغییر در فرم آن را با گذشت زمان بدهید. نباید حلقه تان کیپ دستانتان باشد. چرا که می خواهید سالیان سال حلقه تان را دردست داشته باشید. توصیه ما این است که نیم سایز حلقه را بزرگتر تهیه نمایید.
بعضی از حلقه ها که نگین توسط چسب چسبیده است و نگین هایشان روی قاب محکمی قرار نگرفته است، سریعا در اثر افتادن یا ضربه خوردن افتاده و از حلقه جدا می شود. این گونه حسرت زیادی را در صورت گم شدن نگین حلقه متحمل خواهید شد.

 آن گروه از عروس خانم ها و آقا دامادهایی که تمایل زیادی برای ست بودن حلقه ازدواجشان دارند، می توانند به منظور ست شدن حلقه هایشان حلقه جفت تهیه کنند. حلقه های فوق بایستی حتما به دستان جفتتان بنشیند و مردانگی در حلقه ی آقا داماد کاملا واضح باشد. توجه داشته باشید که حلقه ی آقایان به علت بزرگتر بودنشان و طلای به کار رفته در آن از قیمت بالاتری برخوردار است. ضمن اینکه انجام کارهای منزل با این نوع حلقه ها برای عروس خانم ها نیز راحت تر خواهد بود. چرا که حلقه های دارای نگین های بزرگ انجام کار را برای آنان سخت می کند.
 حلقه ازدواج و قیمت مناسب آن
نوعی از حلقه که سنگ و نگین به کمترین شکل در آن به کار رفته است، یقینا از قیمت نازل تری در مقایسه با انگشترهای تجملاتی و سنگین دارد. باوری عمومی از آموزه های دینی ریشه می گیرد که توصیه نمی شود آقایان از طلا استفاده کنند. نقره یا پلاتین، جنس حلقه ی بیشتر آقایان است. پلاتین از نظر قیمت از طلا پایین تر نیست بلکه در بیشتر مواقع گران تر نیز می باشد. قیمت حلقه با توجه به اصالت سنگ و نگین و مارک و مقدار طلایی که در آن به کار رفته است فرق می کند.
 از جمله یادگاری های حائز اهمیت زندگی هر زوجی، می توان به حلقه ی ازدواج اشاره نمود. رمز و رازی افزون بر عشقی که در اهدای حلقه ی ازدواج وجود دارد، موجود است که موجب اعتبار بخشی به ارزش آن می گردد. برای حلقه ی ازدواجتان بایستی انتخابی تک داشته باشید. به گونه ای که با هر بارمشاهده ی آن احساس غرور نمایید. 
خرید حلقه و مواردی که باید زمان خرید رعایت نمایید.
امروزه شاهد مد در عرصه ی طلا و جواهرات نیز هستیم. مارک هایی نظیر ورساچی، بولگاری، در ویترین طلا فروشی ها جای گرفته اند ولی بایستی برای رضایتمندی در انتخاب طلا و جواهر چندین نکته را رعایت کنید که عبارتند از:
 طلای سفید به عنوان جایگزین طلای زرد مورد استفاده قرار می گیرد. زیبایی و جلوه ی پوست شما در صورتی که پوستی سفید یخی دارید، دو چندان می گردد.
ترکیب طلای زرد و قرمز برای پوست هایی که میان سفید و برنزه هستند یا به اصطلاح گندمگون  هستند، مناسب می باشد.
 انگشت های درشت و پر از جواهر، برای انگشتان ظریف و باریک جلوه مناسبی ندارند. چرا که جلوه و زیبایی انگشتانتان نمایان نمیشود. 
 حلقه های ست که در بازار طلا و جواهر وجود دارد بسیار مناسب برای آن دسته از اشخاصی است که تمایل دارند حلقه های ست تهیه کنند.
اصالت کار و چگونگی ساخت انگشتر، به نحوی که جواهر به درستی روی انگشتر قرار گرفته باشد، در مواقعی که تمایل دارید انگشترهایی با چند ردیف جواهر تحت عنوان حلقه استفاده نمایید، مورد توجه است.
 حلقه های ساده افزون بر ظاهرشان روح و قلب انسان را به تسخیر خود در می آورند. نتیجتا مهم ترین هدیه از طرف همسر محسوب می شود که بایستی با روح و قلب از آن ها نگه داری به عمل آورد. ضمن اینکه حلقه های ساده علاوه بر اینکه همواره پر طرفدارند، هیچ وقت هم از مد نمی افتند. 

خیابان های طلایی شهرتان را شناسایی کنید.
حلقه ازدواج از خریدهایی است که قرار بر آن نیست که آن را بفروشید یا عوض کنید. پس برای آن زمان کافی صرف نمایید. توصیه ما این است که چند روز یا یک الی دو هفته پیش از خریداری و تهیه ی حلقه، محل های مناسب برای خریداری طلا را پیدا کنید و با مدل های موجود در بازار به طور تقریبی آشنایی پیدا کنید. 
 قیمت حلقه با توجه به سنگ، باگت ها و مارکیز، اصل بودن نگین، قابل تغییر می باشد. پس نمی توان قیمت نهایی برای حلقه مشخص کرد. به منظور جلوگیری از به وجود آمدن هر نوع مشکل در مورد هزینه ها، پیش از خرید در این مورد بایستی با یکدیگرهم فکری و مشورت نمایید. بهتر است در صورتی که بودجه ی آقا داماد محدود است مقداری ملاحظه نمایید. سقف و کف بودجه را حتما مورد بررسی قرار دهید.
نحوه ی نگهداری از حلقه
صابون موجب ایجاد لایه ی نازکی روی حلقه تان می گردد، پس زمان شستشوی دست ها یا استحمام حلقه تان را از دستانتان خارج نمایید.
در مقابل ضربه، گرمای شدید، نور و مواد شیمیایی از حلقه تان محافظت نمایید. 
کلر موجب تغییر رنگ و شل شدن نگین های آن می گردد. پس حلقه تان را در استخر از دستانتان خارج نمایید.
از استفاده از کرم های مختلف زمانی که حلقه در دستتان دارید بپرهیزید.
چند نکته ی مفید برای نگه داری حلقه
مواد شوینده با گذشت زمان موجب از بین رفتن رنگ حلقه می شود و یا آن را کدر می سازد. وایتکس و مواد شوینده ی قوی در صورتی که با حلقه تماس پیدا کند موجب خوردگی نگین می شود. سالی یکبار حلقه تان را برای آبکاری و شفاف شدن به فروشگاهی که حلقه تان را از آنجا خریداری کرده اید ببرید و در صورت عدم دسترسی به فروشگاهی قابل اعتماد بروید.
تمیزی و پاک سازی حلقه
بعد از استفاده ی دائمی از حلقه و انگشتر طی مدتی، ضمن مجاورت با بدن، حلقه و انگشتر درخشندگی اولیه ی خود را ندارند. در صورتی که می خواهید راه حلی برای پاکسازی آن بدانید، نخست جوش  شیرین و آب را با هم مخلوط کرده و یک خمیر درست کنید. پس از آن حلقه خودتان را به خمیر آغشته کرده و پس از چند دقیقه آن را با آب شست و شو دهید. سشوار هم برای خشک کردن آن به کار بگیرید. حلقه ی ازدواجتان مانند روز اول خواهد درخشید.
 سنگ الماس طبیعی و مصنوعی و شناسایی شان از یکدیگر
نوری که از بیشتر سنگ های مصنوعی منعکس می شود، نوری مانند هفت رنگ رنگین کمان است. در حالی که نور سفید و آبی نوری است که به وسیله ی الماس طبیعی زیر نور سفید منعکس می گردد. در صورت گذاشتن الماس روی نقطه ی مشکی در یک صفحه ی سفید، در صورتی که نوک تیز الماس به طرف بالا باشد، هیچ نقطه ی قابل مشاهده ای به رنگ سیاه وجود نخواهد داشت. البته به شرط اینکه برش الماس برلیان باشد و روی جواهر قرار نگرفته باشد.
در صورتی که هر نوع شکستگی در زوایای برش خورده ی سنگ یا پریدگی دیدید، بی شک سنگی که می بینید شیشه است. چرا که الماس سخت ترین سنگ موجود در دنیا است.
 مواردی که گفتیم صرفا بر این که سنگی که این شرایط را دارد الماس اصل است نمی باشد. چرا که در حال حاضر تشخیص الماس اصل از سنگ های مصنوعی فوق العاده دشوار می باشد. امکان ساخت شکل مصنوعی، سنگ های الماس طبیعی را که در زیر زمین و تحت فشار و دما و طی صدها هزار سال با جنس کربن، خواص فیزیکی و شیمیایی یکسان در آزمایشگاه های ویژه به وسیله ی متخصصان و در یک هفته وجود دارد.
 باور پیشینیان در مورد سنگ های قیمتی بر آن بود که این سنگ ها سلامتی را به فرد هدیه می دهند و نیروی اهریمنی را از او دور می سازند. موجب شفاف شدن جسم و روشن و زلال شدن روح می شوند. یکی دیگر از اعتقادات این بود که طیف های رنگی این سنگ های با ارزش، نفوذ ناپذیر بوده و در سطحی عمیق از بدن عمل مینمایند. موجب بازگرداندن سلامتی روح و جسم می شوند. برای هر کدام از این سنگ ها و جواهرات، ویژگی خاصی قائل بودند و آنان را مقدس و درمانگر روح و جسم تلقی می کردند.  
 بیشتر مردم از خواص سنگ ها بی اطلاع هستند و در مورد آنها نمی دانند. سنگ ها براساس این باور قدیمی از خصوصیات متنوعی برخوردارند.
 گوهر زمرد به اعتقاد پیشینیان و باستانیان،  برای صاحبشان نجابت وپاکدمنی به همراه دارند و از او در برابر ارواح شیطانی محافظت می کنند.
با تمام زیبایی و افسونگری که سنگ کوارتز از آن برخوردار است، از زیباترین و سخت ترین سنگ های طبیعت محسوب می شود و موجب بیشتر شدن اعتماد به نفس و نوآوری و تقویت بیان می گردد. ضمن اینکه در انسان، آرامش را هم به ارمغان می آورد. این سنگ سمبل متولدین مرداد ماه نیز می باشد.
سنگ یاقوت متعادل کننده ی ارگان های حیاتی است. دلیل آن هم به تشابه آن به رنگ خون باز می گردد.
پیشینیان عقیده داشتند سنگ عقیق موجب برآورده شدن حاجات و وحشت و دور شدن دشمنان از صاحب سنگ می گردد. ضمن اینکه دل را نیز قوی می سازد. ترس و وحشت را هم دور می سازد. هم چنین رنگ عقیق سرخ، موجب درمان زخم و بند آوردن خونریزی می شود. قابل ذر است سنگ عقیق غم وغصه را هم دور می سازد.
 نوع دیگری از سنگ که به علت برخورداری از طیف گسترده ای از رنگ سبز و به علت رنگ ویژه اش، موجب برقراری تعادل در کلیه اعضای بدن می گردد، یشم نامیده می شود.
نوعی دیگر از سنگ نیز وجود دارد که تاثیر آن روی اندام های تحتانی بدن است و انرژی های منفی را از بدن دور می گرداند، سنگ فیروزه نامیده می شود.
سنگی که برای درمان افسردگی و بهبود دردهای پیرامون سر به کار می رود، لاجورد نام دارد. این سنگ در کنترل فشار خون هم تاثیر دارد.
برای درمان دردهای سر و گرفتگی های عضلانی از عقیق آبی استفاده می شود. ضمن اینکه اعتماد به نفس را هم افزایش می دهد.
جمع بندی نهایی
در صورتی که با توجه به استانداردها و معیارهای خودتان حلقه تان را خریداری کنید، بسیار از انتخابتان خشنود خواهید شد. مد و تقلید از دیگران را فراموش کنید. این گونه علاقه ای به حلقه تان نخواهید داشت.