حنابندان دیروزی و امروزی

حنابندان دیروزی و امروزی
جشن حنابندان هم غمگین است و هم شاد. قسمت شادی برانگیز اینجاست که فردای این مراسم، جشن عروسی است و قسمت غمگین اینجاست که امشب آخرین شبی است که عروس در خانواده پدری اش است. بخش شاد ماجرا بر قسمت غم انگیز آن غلبه می کند و اغلب مهمانها تا پاسی از شب به پایکوبی می پردازند. 
جشن حنابندان، تا چند سال پیش بیشتر رایج بود. امروزه کمتر عروس و دامادی را می توان یافت که علاقمند به برگزاری جشن حنابندان باشد. عمده ترین دلیل آن سنگین بودن خرج و مخارج این جشن است. دلیل دیگر سنتی بودن این مراسم است. در صورتی که مشکلی با این دو دلیل نداشته باشید، می توانید جشنی به یاد ماندنی داشته باشید.
حنا از بهشت است و نمادی از شادی است. این باور از ایرانیان قدیم باقی مانده و همچنان ماندگار است. 
خیساندن و آماده کردن حنا و پس از آن، آغشته کردن دست و پای عروس و داماد به حنا می باشد. سنت در زمان قدیم بر آن بود که حنا در منزل تهیه می شد و داماد آن را با خانواده اش با ساز و آواز به خانه عروس می برد و با با بزرگ ترها جشن حنابندان را آغاز می کردند. برادر داماد دستان داماد و خواهر عروس دستان عروس را حنا می بستند.
به طور کلی بعد از شام، مراسم حنابندان برگزار شده و برخی از خانواده ها تمایل دارند با شام از مهمانانشان پذیرایی نمایند. هزینه ی شام بر عهده پدر عروس و هزینه ی لباس و آرایشگاه را داماد عهده دار می شود. بعضی از کشورهای شرقی آسیا و ترکیه هم حنابندان برگزار می کنند. 

حنابندان دیروزی و امروزی

حنابندان امروزی
امروزه جشن حنابندان، جایش را به گودبای پارتی مجردی داده است. البته هنوز هم افرادی وجود دارند که در جشن هایشان رسم و رسوم قدیم را به جا می آورند. امروزه تالارهایی هستند که جشنشان را در تالار برگزار می کنند. رنگ قرمز رنگ جدانشدنی جشن حنابندان می باشد. 
اصلی ترین بخش جشن اینجاست که دستان عروس خانم را به حنا آغشته می کنند. می توانید در جشن هایتان گیفت هایی آماده کنید که به مهمانانتان به عنوان یادبود اهدا کنید. کمی خلاقیت و فکر را درون مایه ی کارتان کنید.هدایای زیادی مانند هدیه هایی که نامتان روی آن حک شده است وجود دارند که ایده های جالبی هستند.همچنین گل ساخته شده از حنا می تواند بسیار زیبا باشد.

حنابندان دیروزی و امروزی

 

حنابندان دیروزی و امروزی

 

حنابندان دیروزی و امروزی