دانستنیهای قبل و بعد ازدواج

ازخواستگاری تا ازدواج و هر آنچه که باید پیش از ازدواج و پس از ازدواجتان در مورد آن اطلاع داشته باشید و آن ها را رعایت نمایید.
ازدواج در آیین و آداب و رسوم ما ایرانیان از موارد خاص و ویژه ای برخوردار است که در ادامه شادیتو به آنها می پردازد.
ازدواج و مراسم عروسی از آداب مخصوص به خودش برخوردار است. چیزی که بسیار اهمیت دارد این است که تک تک این جشن ها، موجب رقم زدن قسمتی از سرنوشت و آینده ی عروس و داماد است.
 حتما نیاز نیست عروسی تان فوق العاده مجلل باشد، منظورمان این است که متناسب با بودجه ای که دارید قدم بردارید. برگزاری یک سری از این جشن ها و تدارکات اجباری است. ولی با کمک گرفتن و تبادل نظر با یکدیگر، می توانید از تشریفات جشن عروسی تان کم کنید و با خلوص و عشق و دوست داشتن زیاد و صاف و سادگی پیوندی محکم تر داشته باشید.
نتیجتا اگر بخواهید از عهده ی کلیه ی این مراحل با سربلندی بیرون بیایید باید در مورد کلیه ی این موارد دارای علم و شناخت تقریبی باشید.
 مرحله اول مراسم خواستگاری است.
در جلسه ی خواستگاری خانواده ی داماد دختری را بر می گزینند و برای در میان گذاشتن پیشنهاد ازدواج به منزل عروس خانم می روند و دخترشان را خواستگاری می کنند.
مجلس خواستگاری با حضور پیدا کردن مادر و خواهر آقا داماد و عروس خانم و مادر عروس خانم منعقد می شد. البته این آیین مختص آداب و رسوم گذشته بود. لازم به ذکر است در بعضی شهرهای کشورمان، هم چنان این مراسم با حضور یافتن بانوان منعقد می شود. 
با توجه به آیین گذشته، زمانی آقا داماد حق شرکت در جلسه خواستگاری را داشت که خانواده وی، دختر مورد نظر را برای پسرشان می پسندیدند و منش و خصوصیات اخلاقی آقا داماد برای خانواده ی عروس خانم مورد پسند واقع می شد، آن گاه آقا داماد در دومین جلسه ی خواستگاری حق حضور را داشت. در این جلسه داماد با گل و شیرینی به همراه خانواده اش برای خواستگاری دختر خانم می رفتند و بعد از معارفه در صورتی که عروس خانم وآقا داماد هم را می پسندیدند، جلسات معارفه مجددا منعقد می شد و ادامه پیدا می کرد.  
دومین مراسم، بله برون است.
 توصیه می کنیم جشن بله برون با رضایت هر دو خانواده به خیر و خوشی برگزار شود و مواردی نظیر: اختلاف نظر بر سر مهریه و شیربها وجب عدم وصلت میان این دو خانواده نشود.

البته لازم به گفتن است که جشن بله برون با توجه به تغییراتی که در دنیای امروزی به وجود آمده است همچنان برگزار می شود.
بعد از انجام جلسه خواستگاری و معارفه ی عروس خانم و آقا داماد جلسه و مراسم بله برون برگزار می شود. 
بله برون جلسه ای است که آقایان با تجربه ی دو خانواده شیربها و مهریه عروس خانم را مشخص می کنند.
طی زمان های گذشته این گونه باب بود که تا قطعی نشدن تنها چای به مهمانان تعارف می شد و در صورتی که قطعی می شد، آنگاه شیرینی تعارف می کردند.
البته لازم به ذکر است که برای کوتاه کردن این پروسه ی طولانی جشن فوق با شیرینی خوران یکجا برگزار می شد. 
سوال این جاست که چه زمانی دو طرف به نتیجه ی مثبت می رسیدند؟
این وصلت بعد از رضایت هر دو خانواده و اعلام رضایتشان صورت می گرفت که آقا داماد نیز پایین این برگه را امضا می زند. البته افراد دیگر هم با امضای خودشان شاهد بودند.
 مرحله سوم مراحل ازدواج نامزدی یا شیرینی خوران می باشد.
منظور از مجلس شیرینی خوران مجلسی است که خانواده ی عروس خانم به شخصی که مسئول شکستن نبات است و شیرینی را در خانه ی تازه عروس پراکنده می کند، هدیه ای برای یادگاری می دهند. طی این روز، آقا داماد کادوهایی را برای عروس خود می آورد. کله قند یا نبات توسط خانواده ی آقا داماد برای اینکه نمادی از شیرینی و شروعی عاشقانه باشد، برده می شود.
 زمان های قبل تر این گونه بود که قبل از ظهر شاخه نبات و چند سینی تزیین شده به همراه طاقه ای شال، به خانه ی عروس خانم می فرستادند. خانواده ی آقا داماد برای خوردن چای و شربت و شیرینی پس از ظهر حلقه نامزدی را در دست عروس خانم می کردند. 
البته همان طور که گفتیم مجلس شیرینی خوران به آیین و سنت خانواده ها باز می گردد.
نحوه ی برگزاری جشن نامزدی به بودجه و اختیارات شما بستگی دارد. برای نمونه ممکن است جشنی شبیه به یک عروسی مجلل ترتیب دهید و یا امکان دارد به برگزاری جشنی مختصر و به قول گفتنی جمع و جور اکتفا کنید.
عقد مرحله ی چهارم می باشد.

جشن عقد جشنی است که مهم ترین بله ی زندگی عروس خانم و آقا داماد جاری می شود و با پذیرش کلیه ی شرط و شروط ضمن عقد و قید و بندها، یکدیگر را به همسری برمی گزینند.
جشن عقد زمانی منقد می گردد که مقدمات و کارهای اولیه ی جشنتان با شادی و خیر صورت گرفت.
  همان گونه که پیش تر هم گفتیم، نحوه برگزاری جشن عقد وابسته به سلیقه و بودجه خود شماست.برخی از عروس و داماد ها جشن عقدشان را بسیار مجلل و لوکس برگزار می کنند. عده ای دیگر هم به برگزاری جشنی ساده اکتفا می کنند و برای ادامه ی پایکوبی به خانه ی عروس خانم می روند.
طی جشن عقد دو جوان، دو خانواده و دو سرنوشت و آداب و رسوم و فرهنگ هایشان به یکدیگر پیوند زده می شود و با بله گفتنشان عهدی برای شروع دائمی زندگی شان می بندند.
سفره عقد
سفره ی عقد یکی از سفره های سنتی و مقدس در نزد ما ایرانیان است. ایرانیان حرمت بسیاری برای این سفره قائلند، سفره ای که پهن شده است تا، دو انسان با نشستن بر سر آن، سرنوشت خود را رقم بزنند.
فندق، تخم مرغ ، گردو، بادام، نبات، نان از ظرف هایی است که از زمان های قدیم تا امروز در سفره عقد ایفای نقش می کردند.برای بیان ترشی و شیرینی زندگی، ظروفی از عسل و ماست می گذاشتند. ضمن اینکه ظروفی از نان و پنیر و سبزی و شیرینی هم قرار می دادند.
 نبات در سفره عقد نماد شیرین کامی،  نان نماد رزق و روزی و تخم مرغ هم برای باروری و زایش فرزند می باشند.
جهاز برون مرحله پنجم است.
طی این روز پسربچه ای از خانواده ی عروس روی یکی از لوازم اصلی جهیزیه می نشیند و اجازه نمی دهد آن را ببرند. هدف او از این کار شادباش گرفتن از آقا داماد بود. جهاز برون اغلب چند روز پیش از انعقاد جشن عروسی انجام می شود.
 یکی از آداب و رسوم زمان قدیم، این بود که برای چیدمان منزل عروس و داماد، چند نفر از نزدیکان عروس خانم و آقا داماد می روند و پذیرایی از آنان بر عهده ی آقا داماد بود. در حالی که در حال حاضر این آداب و رسوم وجود ندارد. 
لیست جهیزیه مکتوب پس از مراجعه ی خانواده ی آقا داماد برای جهاز برون به آن ها داده می شد و بعد از دیدن و امضا کردن آن باید خانواده های هر دو طرف آن را داشته باشند.
مرحله ششم حنابندان است.
بانوان برای جشن حنابندان شعرهای قشنگی را می خواندند و به عنوان استقبال و مهمان نوازی، به دف نوازی و آواز خوانی می پرداختند.
دف زنی و آواز خوانی با طراحی پوست دست با حنا، از مراسمی بوده است که از زمان های قدیم تا کنون رواج داشته است.
بانوان شرکت کننده، از ظرف حنایی که دور تا دور مجلس چرخانده می شود به دستانشان می زنند.
طبق باور قدیم حنا نمادی از بهشت و نمادی از خوشبختی، خوشحالی و محبت است.
هدف از برگزاری جشن حنابندان، داحافظی و وداع عروس خانم از منزل پدری اش است.
 حنابندان مجلسی کاملا زنانه است که داماد در آن شرکت نمی کند. اما در بعضی از شهر ها، مجلس حنابندان مردانه نیز رواج دارد که در آن مردان دو طایفه به رقص و پایکوبی می پردازند و به داماد شادباش می دهند.

جشن عروسی مرحله ی هفتم است.
از خاطره انگیز ترین مراحل و مراسم ازدواج، جشن عروسی است. چرا که این جشن خاطرات خوب زندگی عروس خانم و آقا داماد را رقم می زند.
نحوه انعقاد جشن عروسی به طبقات اجتماعی مختلف، به گروه های قومی و دین و مذهب های مختلف در کشورها و فرهنگ های مختلف وابسته است. این مراسم برای شروع زندگی مشترک و یکی شدن عروس و داماد انجام می شود.
 به جا ماندن خاطره ای خوش برای مهمانان و عروس خانم و آقا داماد علت برگزاری جشن عروسی است.  
عده ای جشن های چند میلیونی و بریز و بپاش های آن چنانی را ترجیح می دهند. عده ای هم ترجیح می دهند که در خانه ی یکی از دو طرف برگزار شود.
این جشن برای اعلام ازدواج عروس و داماد و پیوند آن ها برگزار می شود.
 عروس خانم و آقا داماد در این جشن دست به دست هم وارد خانه ی جدید می شوند.
مورد بسیار مهم اینجاست که بخاطر یک شب به گونه ای رفتار نکنید که تا آخر زیر بار قرض و قوله باشید. اصلا خرج تراشی نکنید. به این فکر کنید که اگر بودجه تان را در نظر نگیرید و عروسی تان را تشریفاتی برگزار کنید اول زندگی با یک عالمه قسط مواجه می شوید.
از مراحل ازدواج باید به : خواستگاری، بله برون، نامزدی یا شیرینی خوران، عقدکنون، جهاز برون و حنابندون و عروسی اشاره کرد.گذشتن از این موارد و آماده شدن برای ازدواج بیشتر از آن که بر دوش عروس خانم باشد گریبان گیر آقا داماد است. خواستگاری و عقد و عروسی از مواردی است که جزء جدا نشدنی ازدواج است. فقط چگونگی برگزار شدن این مراسم به خانواده های دوطرف و فرهنگ و آداب و رسومشان  وابسته است. چه جشن ازدواجتان سنتی باشد چه مدرن و تشریفاتی، به هر حال دارای مراسمی است که باید از جانب خانواده ها رعایت شود.