درمان تیرگی زیر چشم

درمان تیرگی زیر چشم
یکی از مشکلات شایع، تیرگی زیر چشم است که بیشتر افراد با آن درگیر هستند. بیشتر میکاپ آرتیست ها نیز به تیرگی زیر چشم توجه خاصی دارند و درصدد برطرف کردن آن برمی آیند. زیرا چشم و ابرو تاثیر بسزایی در چهره دارند. در ادامه می خواهیم دلایل سیاهی زیر چشم را بررسی کنیم. لازم به ذکر است تیرگی زیر چشم ارتباطی به سن و سال ندارد. حتی در کودکان هم وجود دارد.
سیاهی زیر چشم علل گوناگونی نظیر: آناتومی استخوان های حدقه چشم، آلرژی و التهاب، نور خورشید و آفتاب زدگی، کم خوابی و عادت های نادرست خواب، کم خونی، نارسایی کلیه و کبد و بیماری های معده، سالخوردگی، استفاده زیاد از موبایل و تلویزیون، کم آبی بدن و ژنتیک و وراثت دارد که در ادامه هر یک را کامل بررسی می کنیم.

درمان تیرگی زیر چشم

کم آبی بدن
یکی از دلایل سیاهی زیر چشم مصرف کمتر از حد مجاز آب و نوشیدنی طی روز، موجب دهیدراته شدن و خشکی پوست می گردد.
ژنتیک و وراثت
از دلایل شایع سیاهی دور چشم، ژنتیک و وراثت است. حال ممکن است سوال پیش بیاید از کجا بفهمیم سیاهی زیر چشم مادرزادی است؟ به پلک بالایی تان نیز نگاه کنید. اگر پلک بالا هم سیاه بود، سیاهی دور چشمتان ارثی می باشد.
آلرژی و التهاب
ریزش اشک از چشم و آلرژی فصلی، حساسیت به کرم ها و کانسیلرها و سایر لوازم آرایشی نیز از دلایل سیاهی دور چشم است.
نارسایی کلیه و کبد و بیماری های معده
بیماری های کبد و کلیه و معده موجب می شود سموم بدن کامل از بدنتان پاک نشود و زیر پوست تجمع کند. به طور کلی بیماری کبد چرب موجب تیرگی پوست می گردد. ولی به علت نازک بودن پوست چشم، تیرگی بیشتر از سایر قسمت های بدن به چشم می خورد.
سالخوردگی
بالا رفتن سن موجب نازک تر شدن پوست اطراف چشم می گردد. از این رو تیرگی بیشتر خواهد شد. 
کم خونی
کمبود آهن و مواد معدنی و ویتامین ها از نخستین نشانه های تیرگی دور چشم است. قاعدگی ماهانه در خانم ها، اختلال هورمون ها هنگام قاعدگی و پیش و پس از آن موجب تیرگی دور چشم می گردد.
استفاده زیاد از حد از موبایل و تلویزیون
خیره شدن بیش از حد به گوشی موبایل و تلویزیون موجب خستگی چشم می شود در نتیجه سیاهی در اطراف چشم پدیدار می گردد.
کم خوابی و عادات نادرست خواب
تمام اجزای بدن به ویژه چشمان احتیاج به استراحت طولانی دارند. دیر خوابیدن یا بیدار شدن های پشت سر هم می تواند موجب تیرگی و کبودی دور چشم شود. 
آفتاب زدگی و نور خورشید
در اثر تابش زیاد از حد نور آفتاب به پوست، پوست برای تولید زیاد از حد رنگدانه ها و ملانینها تحریک می گردد. از این رو می تواند روی تیرگی چشم اثر بگذارد.
آناتومی استخوان های حدقه چشم
به طور کلی حدقه چشم متشکل از چند استخوان است. پوست زیر چشم در برخی از افراد 15 برابر نازک تر از پوست قسمت های دیگر بدن است بدون هیچ لایه میانی چربی روی استخوان ها قرار گرفته است و همین نبود چربی میان پوست و استخوان موجب تیرگی در پوست این قسمت می شود.
راه های جلوگیری و رفع کبودی زیر چشم
استفاده از بی بی کرم در جهت کاور کردن پوست زیر چشم
استفاده از ضد آفتاب های مخصوص چشم
استفاده از ماسک هایی که کافئین و عصاره شیرین بیان دارند.
استفاده از بالش بلند موقع خواب
مایعات بدن موقع خواب شبانه به طرف پوست حرکت کرده از این رو برخی از افراد صبح ها بعد از بیدارشدن از خواب، به عارضه تیرگی زیر چشم مبتلا می شوند. برای جلوگیری از اجتماع مایعات زیر پوست و اطراف چشم از تیرگی دور چشم و پف کردن جلوگیری کنید.
امتناع از مالیدن کرم پودر روی پوست زیر چشم
استفاده از عینک آفتابی های بزرگ
کم کردن نمک در رژیم غذایی
بیشتر شدن مایعات زیرپوستی و فشار خون بالا از مواردی است که مصرف بیش از حد نمک آنها را به همراه دارد. 
استفاده از کرم های دور چشمی
هیالورونیک اسید در کرم های دور چشم وجود دارد و موجب آبرسانی پوست ناحیه اطراف چشم می شود. ضمن اینکه کرم های دور چشم ویتامین A و ویتامین B و رتینول دارند که لایه برداری پوست را به آهستگی انجام می دهند.  برندهای Lierac، Olligen و Clarins از بهترین برندهای کرم دور چشم هستند.
درمان های پزشکی هم افزون بر این موارد، در برطرف کردن و یا کاستن از تیرگی موثر است. تزریق فیلر از راه هایی است که تا 30% تیرگی پوست را از بین می برد. تزریق چربی نیز در بعضی موارد به کار می رود ولی پزشکان معتقدند نمی توان تزریق چربی را کامل پیش بینی کرد. چرا که امکان دارد در یک قسمت جمع شده و تورم و پف چشمان را به همراه داشته باشد. می توان از لیزر درمانی هم استفاده کرد. توجه داشته باشید این موارد تیرگی زیر چشم را کامل از بین نمی برد بلکه فقط تا حدودی آن را کاهش می دهد.

درمان تیرگی زیر چشم

 

درمان تیرگی زیر چشم

 

درمان تیرگی زیر چشم

 

درمان تیرگی زیر چشم