دوستی پیش از ازدواج

نحوه ی به سرانجام رسیدن آشنایی و دوستی پیش از ازدواج
با توجه به وسیع شدن روابط اجتماعی و گسترش ارتباطات مجازی در شبکه های اجتماعی، تمایل به ارتباطات و آشنایی های پیش از ازدواج میان جوانان شکل گرفته است.
این دوستی ها در بیشتر موارد فاقد شناخت درست و منطقی هستند و پس از مدت طولانی به کشش درونی و شکل گیری علاقه های غیر منطقی و شدید می انجامد.
ادامه پیدا کردن چنین روابطی بدون شناخت صحیح و منطق می تواند مشکلاتی را به وجود بیاورد.
دو طرف بعد از گذشتن مدتی از دوستی شان برای ازدواج و بستن پیمان زناشویی تصمیم می گیرند یا اینکه بعد از کشمکش های بسیار دو طرف یا یکی از آنها، از ادامه پیدا کردن این رابطه ی بی سرانجام ناامید شده و از ادامه ی این رابطه منصرف می شوند.
 در ابتدا باید حتما قصدتان از وارد رابطه شدن را بیان نمایید.
قصدمان از ادامه دادن ارتباط چه چیزی است؟
این که رابطه ای که تازه شروع کرده اید شما را به قصدتان نزدیک می کند یا از هدفتان دورتان می کند؟
بیشترافراد در برخی مواقع با این طرز تفکر که بدون رابطه ای که درآن قرار دارند نمی توانند زندگی شان را ادامه بدهند، برای پر کردن خلا های عاطفی شان یک رابطه شکست خورده را همچنان ادامه می دهند.
در چنین شرایطی که شناسایی بحران و پیدا کردن راه حل در روابط عاطفی، برایمان ممکن نیست، روانشناسان توصیه می کنند یک دوری کوتاه مدت از روی اجبار، برخی از مشکلات را حل کرد. دلیل آن هم تفکر بدون احساس وابستگی برای پیدا کردن جواب این سوالات است.
مواردی از قبیل اینکه: 
 می توان به پایان خوب این ارتباط دل خوش بود یا خیر؟
می توان تحت هر شرایط و به هر قیمتی این رابطه را حفظ کرد یا نه؟
چگونه می توان این رابطه را حفظ کرد؟
اکثر افراد در تنهایی هایشان صادقانه به این سوالات جواب می دهند و طبق شرایط فعلی شان و براساس واقعیت های موجود تصمیم نهایی را می گیرند.
 پیوندی که نه تنها دو انسان درآن، چه بسا دو فرهنگ، خانواده و دو دیدگاه متنوع و متقابل یه یکدیگر گره می خورند، ازدواج نام دارد.
طی فرآیند ازدواج موارد متنوعی می تواند تاثیر گذار باشد. اصلی ترین و تاثیرگذار ترین تصمیم  زندگی هر شخصی براساس باور عموم مردم، ازدواج می باشد.   برترین سفارشی که روانشناسان ازدواج مطرح می کنند، تهیه ی لیستی از ملاک ها، معیارهای اجتماعی و فردی خودتان پیش از انتخاب شریک زندگی تان است. درصورتی که تحت عنوان فرد آماده ی ازدواج درک صحیحی از خواسته هایتان نداشته باشید، نمی توانید مواردی را که در ذهنتان است را طبق انتخاب هایتان شکل بدهید.ضمن این که این گونه نمی توانید به انتخاب هایتان باور قلبی داشته باشید.

 روانشناسان بر این باورند که دلایل برخی از افراد برای تصمیم به ازدواج، صحیح نیست و با این دلایل نمی توانند ازدواجی موفق را پشت سر بگذارید.
خودشناسی نخستین گام برای شناخت خدا هم هست. به منظور درک و دستیابی به موقعیت های برون فردی، انسان متعالی باید به ضمیر ناخودآگاه خودش مراجعه نماید. پس از آن توانایی تهیه ی لیستی از توقعات و خواسته ها و ایده ها و نظرات خودش را از ازدواج دارد.
 ازدواج هایی که برای عقب نماندن از قافله ی متاهلان، یا اینکه عده ای ازدواج کرده اند و شما هنوز مجرد مانده اید، دستیابی به شرایط مالی بهتر و گریز از تنهایی وفرار از دشواری های زندگی و سایر دلایل، دراین دسته قرار می گیرد. 
ازدواج باید بیشتر ازدواج حسنه باشد تا مانند یک معامله باشد. ازدواج حسنه به غنای فکری و اخلاقی مان اضافه می کند. ضمن اینکه سبب فراهم سازی آرامش در زندگی مان هم خواهد شد.
 شناخت یکدیگر و دوستی
ازدواج از زمان های قدیم بیشتر به شکل سنتی برگزار می شد.
طی این نوع ازدواج دختر و پسر توسط یک واسطه ی قابل اطمینان به یکدیگر معرفی می شدند و پروسه ی آشنایی و ازدواج مستقیما تحت نظر خانواده ها صورت می گرفت.
 اگر به خاطر داشته باشید در ابتدای مطالب در مورد ازدواج امروزی صحبت کردیم. ازدواجی که با گسترش فضای مجازی و روابط آزادانه میان دختران و پسران جوان، کشش بیشتری به طرف ازدواج مدرن پیدا کرده اند.
ازدواجی که طی آن دو طرف با هم به طور مستقیم آشنا شده و بعد از پشت سر گذاشتن مراحل ابتدایی، به خانواده هایشان اطلاع می دهند.
ارتباط و ازدواج مدرن و سنتی
نوع دیگری از ازدواج وجود دارد که ترکیبی از ازدواج سنتی و مدرن می باشد. امکان آشنایی و شناخت اولیه ی دو طرفه دختر و پسر از هم دیگر و رفت و آمد عادی شان برای آنها فراهم است و در اوجآرامش نسبت به طرف مقابلشان شناخت پیدا می کنند.
برای آشنایی بیشتر بهتر است خانواده ها هم ازارتباط دو طرف مطلع باشند. به دلیل آنکه در صورت مطلع بودن خانواده ها از ارتباط میان دو طرف، از بسیاری از مشکلات روحی و روانی و برخی مشکلات دیگرجلوگیری کنند. این گونه احساسات غیر منطقی هم وارد ارتباطات نمی گردد.
مفهوم ازدواج موفق
پیوند و ارتباط بین دو قلب که می توانند کنار هم راهی زیبا را بسازند و بنیان گذار حوادث خاطره انگیز در زندگی همدیگر شوند، ازدواج نام دارد. طی کردن درست و اصولی گام های پیشین، می تواند منجر به رقم زدن سرانجامی شیرین بشود.

 اکثرمواردی که لازمه ی ازدواجی موفق می دانیم و در مورد آنها تفکر می کنیم، بی فایده است. داستانی قدیمی وجود دارد که این گونه بیان می کند: همسرت را برای چیزی انتخاب کن که اطمینان داری هیچگاه آن را از دست نخواهی داد. مقایسه ی این مورد با ازدواج های اخیرا که اکثرشان تنها ظواهر را در بر می گیرد به این شکل است:
 مادیات و شرایط مالی، موقعیت شغلی، ظاهر جذاب، موقعیت خانوادگی و تحصیلات از مواردی است که امروزه برای ازدواج مطرح است.
منظورمان این نیست که هرگز به زیبایی توجه نکنید. منظورمان این است که این معیارها را برای ازدواج اولویت قرار ندهید. اولویتتان اخلاق باشد.
از مواردی که بعد از ازدواج قابل حل شدن نیست و ممکن است روز به روز هم اذیتتان کند، اخلاق است. چرا که مواردی مانند تمکن مالی، شغل بهتر و مواردی از این قبیل را می توان بعد از ازدواج به دست آورد. اما اخلاق را نمی توان کاری کرد.
موارد ویژه
در حال حاضرتمایل جوانان به ازدواج کم شده است. گسترش ارتباط آزادانه و آسان تر شدن این روابط یکی از این دلایل است. روابط این گونه به علت بی هویتی و عدم برخورداری از عمق، خواه ناخواه به شکست می انجامد. درصد اندکی از این روابط منجر به ازدواج می شود و درصد کمتری هم ممکن است ازدواجی موفق باشد.
در اکثر موارد بایستی از خودمان عوامل اهمیت ادامه دادن یا ندادن رابطه را جویا شویم. 
از با اهمیت ترین انتخاب های زندگی هر شخص، ازدواج است. ازدواج ناموفق می تواند زندگی خودتان و خانواده تان را تحت الشعاع قرار دهید. ابتدا نسبت به علایق، نقطه ضعف و قوت خودمان شناخت داشته باشیم. بعد از این موارد به شناخت طرف مقابلمان بپردازیم و بعد از این مراحل، طرف مقابل را به زندگی مان راه دهیم. با رعایت این موارد به ازدواجی موفق دست خواهیم یافت.