راز شادابی پوست

راز شادابی پوست
با بیشتر شدن سن، چروک شدن پوست تحولی طبیعی است که به مرور زمان، به وجود می آید. بیشتر خانم ها به دنبال پیدا کردن راهی برای شادابی پوستشان هستند. به ویژه اینکه صنایع آرایشی و بهداشتی با تولید کرم های آرایشی و بهداشتی گوناگون، مصرف کنندگان را با به چالش های جدیدی دعوت کردند. پس از مدتی تولید کنندگان این محصولات هم ادعا کردند که رتینول موجود در این محصولات معجزه می کند. در واقع بر این باور بودند که رتینول عنصری شگفت انگیز است که می تواند موجب برطرف کردن چین و چروک پوست افراد جوان تر نماید. لازم به ذکر است رتینول همان ویتامین A می باشد که همچون بسیاری از ویتامین ها و روغن ها، در مواد خوراکی گوناگونی که روزانه از آنها استفاده می کنیم موجود است و موجب حفاظت بدن در مقابل پیری می شود.
با این توضیحات می توان نتیجه گرفت با استفاده از بسیاری از خوراکی ها، می توان به جوان ماندن پوست صورت کمک نمود. ضمن اینکه نباید از کرم های ضد چروک توقعات بیش از حد داشته باشیم. 

راز شادابی پوست

خانواده مرکبات
از منابع ویتامین C، می توان به لیمو ترش و لیمو شیرین اشاره کرد که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کنند و به حفاظت از پوست در مقابل پیری زودرس هم کمک می کنند. ویتامین C  هم مثل ویتامین A برای تولید کلاژن ضروری می باشد. اگر بخواهیم یک منبع غنی از بیوفلاونوئید نام ببریم باید از پوره لیمو (یک ترکیب فعال بیولوژیکی موجود در پوست مرکبات) یاد کنیم. این بیوفلاونوئید  با کمک کردن در جهت تقویت مویرگ های زیر پوست مانع پاره شدن مویرگ های نازک زیر پوست می شود. این گونه اجازه نمی دهد تا مویرگ های زیر پوست پاره شوند و جلوه ای نه چندان زیبا برای پوست به وجود بیاید.
استفاده از آووکادو را فراموش نکنید.
همچون سایر موارد ذکر شده آووکادو نیز منبع غنی آنتی اکسیدانی به نام ویتامین C است و از پوست در مقابل پیری محافظت می کند. می توانید به جای اینکه آووکادو را بخورید، به شکل موضعی هم از آن استفاده کنید. برای درمان پوست های خشک و ضعیف، می توان از آووکادو استفاده کرد. 
عدم قرارگیری در معرض پرتوهای فرابنفش
بدن به منظور حفاظت از خود در مقابل پرتوهای فرابنفش، ملانین (رنگدانه پوستی) تولید می کند. قرارگیری در معرض مستقیم پرتوهای فرابنفش خورشید، باعث تجزیه ساختارهای کلاژنی می گردد. در حقیقت روند پیری و چین و چروک پوست را سرعت می بخشد. ممکن است در ظاهر همه چیز طبیعی باشد، اما برنزه شدن پوست نمایانگر مقدار کمی آسیب پوستی به بدن می باشد.
ورزش
ورزش جریان خون را در بدن تقویت می کند و مواد مغذی در سطح پوست، موجب کمک به بازسازی و جوان ماندن پوست می گردد. از مزایای ورزش کردن می توان به ادامه دادن جریان زنده خون در بدن اشاره کرد. ورزش موجب بیشتر شدن فعالیت سلول های عمیق تر در مقایسه با سلول های سطح پوست گردد و دائما سلول های جوان و تازه زیر پوست جایگزین می شوند. بر اثر جایگزین شدن لایه مرده و فرسوده روی پوست با سلول های شاداب و جوان، پوست لایه برداری شده و جوان تر به نظر برسد. 
سریعا سیگار را کنار بگذارید.
افرادی که سیگار می کشند در مقایسه با افراد غیر سیگاری چین و چروک و خطوط بیشتری دارند. همچنین در گردش خون محیطی (مویرگ های خونی کوچک که مسئولیت تغذیه پوست بر دوش آنهاست) به علت مونوکسید کربنی که در سیگار وجود دارد، اختلال به وجود می آید. سیگار کشیدن موجب توقف جذب ویتامین C که عنصر لازم برای رشد کلاژن جدید به شمار می آید، است. 
فندق و بادام برزیلی
اسیدهای چرب به کلاژن سازی پوست کمک می کنند و به حفظ رطوبت پوست و خاصیت ارتجاعی و استحکام آن کمک می نمایند. انواع آجیل ها دارای خاصیت ضد التهابی هستند که پوستی صاف و بدون جوش را برای شما به ارمغان می آورند. در حقیقت آجیل ها منبع غنی اسیدهای چرب ضروری می باشند که موقع هضم، از سلول های پوست پشتیبانی می کنند.
روغن زیتون
روغن زیتون از پوست در مقابل آلودگی ها حفاظت می کند و از سویی با اثرات اکسید کننده خورشید روی پوست ما نیز مبارزه می کند. چرا که (( اکسیداسیون)) سلول های پوست را بیشتر به مرگ نزدیک کرده و این موضوع بدین معناست که آرزوی جوان ماندن پوست دست نیافتنی خواهد بود. روغن زیتون در مراقبت از پوست در مقابل آسیب پرتوهای آفتاب موثر واقع خواهد شد. 
هویج و گوجه فرنگی
این دو خوراکی، منبع غنی بتا کاروتن هستند. بتاکاروتنی که در این خوراکی ها وجود دارد بعد از هضم در بدن به ویتامین A یا رتینول مبدل خواهد شد. این ماده شیمیایی موجب تحریک رشد سلول های پوست می گردد و در نهایت به کلاژن سازی پوست می انجامد. ساختار پروتئینی که منجر به جوان ماندن پوست می شود و قابلیت ارتجاعی آن را حفظ می کند. 
با توجه به اینکه بتاکاروتن از آنتی اکسیدان ها مثل یک سد محکم حمایت می کند، ماده ضد پیری فوق العاده ای به شمار می رود. آنتی اکسیدان ها موجب تقویت سیستم دفاعی بدن در مقابل رادیکال های آزاد می گردد. مولکول هایی با وانش پذیری بالا که امکان دارد بدن را به طرف پیری زودرس و بیماری های گوناگون بکشاند، رادیکال های آزاد نامیده می شود. به علت مصرف اکسیژن به وسیله بدن، آلودگی، ورزش زیاد از حد و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رادیکال های آزاد تشکیل می شوند.

راز شادابی پوست

توت فرنگی
توت فرنگی منبع سرشار از ویتامین  C می باشد که موجب تقویت ساختار کلاژن می گردد و برای ایجاد بافت پوست لازم است. کلاژن ها برای جوان ماندن پوست صورت فوق العاده مهم می باشند. چرا که همچون چهارچوبی محکم از سلول های پوست حفاظت می کند.
نوشیدن آب فراوان
هر شخص بزرگسال، بایستی دو لیتر آب بنوشد. در صورتی که بدن دچار کم آبی بشود، بدن اهمیت چندانی به پوست نداده و برای حفظ حیات و انجام عمل تعریق و دفع سموم موجود در بدن، آب موجود در خودش را به ارگان های ضروری مثل قلب و کبد انتقال می دهد. افزایش مصرف آب تضمین کننده آن است که برای تشکیل سلول های پوست، آب لازم باید  به پوست منتقل شود.

راز شادابی پوست

 

راز شادابی پوست