راهنمای خرید جهيزيه

چگونه جهیزیه را تهیه کنیم؟ یک جا یا کامل
از روزی که نامزد می کنید تا روز عروسی تان، حدودا یک سال وقت دارید. توصیه می کنیم با انرژی و حوصله لوازمی که احتیاج دارید را تهیه نمایید. بیشتر خانم های ایرانی از موقعی که دخترانشان به سن ازدواج می رسند آرام آرام لوازم مورد نیاز دخترشان را تهیه می کنند. اگر این خرید، خریدی عقلانی باشد موقع ازدواج و تهیه ی جهیزیه فوق العاده کار راه انداز است. سرعتتان بیشتر شده و سرعت عملتان زیاد شده و هزینه هایتان کم کم می شود.
وسایل آشپزخانه باید الزاما مارک خارجی باشد یا نه؟
برای خرید هیچ محدودیت خاصی وجود ندارد. هیچ شکی در دوام و کیفیت مارک های خارجی نیست. یک طرفه قضاوت نکنید میان کالاهای ایرانی هم کالاهای با کیفیتی وجود دارد. کافی است اندکی حوصله به خرج بدهید و در جست و جوی کالای مناسب باشید. 
باید سرویس های چینی چند نفره خریداری شود؟
سلیقه و باور شما مهم ترین اصل در تهیه ی جهیزیه است. به طور کلی هیچ الزامی برای وسایل جهیزیه وجود ندارد. عده ای از افراد تمایل دارند ظروف مهمانانشان از ظروف دم دستی جدا تهیه کنند. در این صورت دو راه وجود دارد. راه نخست تهیه ی سرویس جداگانه ی چینی یا آرکوپال برای دم دست است و راه دوم تهیه ی ظروف چینی 18 نفره می باشد. این گونه تا چندین سال خیالتان از ظرف و ظروف مهمانی ها آسوده خواهد بود. به طور عمده ظروف دم دستی از ظروف مهمان مجزاست.
فرش جهیزیه عمدتا به چه صورتی است؟ آیا الزامی در دست بافت بودن آن وجود دارد؟
کیفیت فرش های دست بافت ایرانی بسیار بالاست. لازم به ذکر است که با توجه به کیفیت بالا از قیمت بالایی نیز برخوردارند. فرش های ماشینی هم مناسب هستند. ضمن اینکه تنوع بسیاری هم دارند. با استفاده از فرش های ماشینی می توانید هارمونی مناسبی برای خانه تان به وجود بیاورید و این فرش ها را با وسایل دیگر منزلتان ست کنید. عمدتا برای جهیزیه فرش های 9 متری یا دو فرش 6 متری تهیه می شود.

راهنمای-خرید-جهیزیه1

داماد باید کدام وسایل را تهیه نماید؟
تهیه ی چند تکه از لوازم جهیزیه در بیشتر کشورها بر عهده ی آقا داماد است. البته هیچ اجباری برای تهیه ی آن وجود ندارد و تصمیم گیری برای این موضوع به خانواده ها وابسته است. ریز به ریز این موارد در صحبت های نخست در مراسم خواستگاری مشخص می شود.
به طور کلی تهیه ی تلویزیون و بخاری، تهیه ی کمد لباس یا بوفه، تهیه ی فرش آشپزخانه و اتاق خواب و سایر وسایلی که مناسب با خانه ی عروس و داماد است و آنها بعد از مدتی به آن احتیاج پیدا می کنند، بر عهده ی داماد گذاشته می شود. تهیه ی وسایل آشپزخانه یا سرویس چوب در بعضی از شهرهای ایران بر عهده ی عروس و داماد می باشد. با توجه به اینکه قبل تر هم به آن پرداختیم، تهیه ی این موارد موضوعی سلیقه ای می باشد.
نحوه ی اقدام برای وام جهیزیه به چه صورت است؟
میزان تسهیلاتی که عروس و داماد های عزیز می توانند برای جهیزیه  دریافت کنند از سه میلیون تومان تا 50 میلیون تومان می باشد. برای نمونه بایستی حتما از فروشندگان تعیین شده از سوی وزارت صنعت و معدن اقلام جهیزیه تان را تهیه نمایید. اقلامی که تهیه می کنید باید حتما ایرانی باشند و تولید کشورمان ایران باشد. برای دریافت وام ازدواج ارائه ی پیش فاکتور اجبار است. پس از این که پیش فاکتور ارائه کردید هزینه کالا به حساب فروشنده واریز می شود یا اینکه در موارد احراز شرایط و جلب اطمینان بانک مورد نظر چک به حساب شخصی شما واریز می گردد. این وام جدای از وام ازدواج است که برای هر یک از زوجین مبلغ ده میلیون تومان می باشد.
تهیه ی جهیزیه ی کامل بر عهده ی دختر است؟ ضرورتی برای این موضوع وجود دارد؟
در مورد این موضوع هیچ الزامی وجود ندارد بلکه تصمیم گیری در این حیطه به آیین و فرهنگ های متنوع اقوام ایرانی وابسته است. عمدتا نام جهیزیه ی کامل بین خانواده های ایرانی از مفاهیم گوناگونی برخوردار است. همین هم دلیل این است که هیچ الزامی در تهیه ی جهیزیه ی تمام و کمال از جانب دختر و خانواده وی و پسر و خانواده ی وی وجود ندارد. موضوع فوق به بودجه و وضعیت مالی خانواده ها و نگرش آنان وابسته است.
در تهیه ی جهیزیه کدام وسایل از اهمیت کمتری برخوردارند؟
تحت عنوان شهروندان جامعه ی اسلامی و تمدن یافته بایستی از چشم و هم چشمی و تجملات دوری کنیم. پیشنهاد ما این است که از تهیه ی وسایل تزیینی و لوکس برای جهیزیه خودداری نمایید. تا جایی که امکان دارد از بریز و بپاش های غیر ضروری جلوگیری نماییم. وسایل لوکس و گران بها، لوازم تزیینی که گردگیری شان با زحمت زیاد همراه است، لوازم برقی کم کارکرد که تا مدتها در کابینت های آشپزخانه تان بلا استفاده خواهند ماند، همگی از لوازم غیر ضروری و تجملاتی به شمار می روند. لوازمی که مادرهایتان در زندگی چندین و چند ساله ی خودشان احتیاجی به استفاده از آن پیدا نکرده اند از لوازم غیر ضروری می باشد.

رهنمای جهیزیه عروس

چه لوازمی برای تهیه ی لوازم جهیزیه مناسب تر است و ابتدا باید از خریداری کدام یک شروع کنیم؟
لباسشویی، یخچال و اجاق گاز و ... از وسایلی هستند که نیازمند بودجه ی بیشتری هستند و معمولا هزینه بالایی را هم در بر می گیرند. در صورتی که بودجه تان زیاد است پیشنهاد می کنیم تمام جهیزیه را یکجا تهیه نمایید. پس از تهیه ی لوازم اصلی پیشنهاد می کنیم سراغ وسایل ریز آشپزخانه نظیر ظروف چینی و تفلون، وسایل برقی و ... بروید. تهیه ی مبلمان و فرش و سرویس چوب را زمانی انجام دهید که منزل نوعروس تعیین شده باشد. پس از آن برای تهیه ی این لوازم دست به کار شوید. رعایت این موارد موجب آسیب کمتر و صرفه جویی در رفت و آمد می شود.
نحوه ی کاستن از هزینه های تهیه ی جهیزیه به چه روشی است؟
به منظور تهیه و تامین وسایل عروسی با کمترین حد ممکن و گسترش ازدواج آسان، نهادها و سازمان هایی وجود دارند که در این حیطه فعالیت دارند. تهیه ی لوازم اصلی نظیر: لباسشویی، اجاق گاز، اتو، ظروف چینی و تفلون، سرویس قاشق و چنگال ، یخچال، فرش از فعالیت هایی است که این گروه ها انجام می دهند. 
از مواردی که موجب درماندگی و فرار از ازدواج در جوانان می گردد به چشم و هم چشمی با دیگران باز می گردد. در صورتی که هر شخص طبق طبقه اجتماعی اش و میزان درآمد خانواده اش، جهیزیه اش را تهیه نماید ازدواج برای جوانان جذاب تر خواهد بود. 
از دیگر مواردی که موجب درماندگی برخی از دختران و پسران می شود، توقعات بیجا است. برای نمونه عده ای از افراد بر این باورند که فرد مقابلشان باید همه چیز تمام باشد. دارایی هایی که خانواده شان طی چندین سال به دست آورده اند را از ابتدای ازدواج از طرف مقابلشان می خواهند. همین سخت گیری موجب درماندگی در جوانان برای ازدواج می شود.
مبلمان استیل یا راحتی برای جهیزیه مناسب تر است؟
با توجه به ابعاد محدود و کوچکی که خانه های امروزی دارند و به اصطلاح نقلی هستند، اغلب مبلمان راحتی برای منزل تازه عروس و داماد تهیه می شود. علاوه بر این موارد، مبلمان راحتی فوق العاده راحت بوده و کاربرد بیشتری در استفاده ی روزانه دارند. البته لازم به ذکر است این موضوع هم به سلیقه و توان مالی افراد وابسته است. ممکن است فردی به علت توان مالی بیشتر تمایل به تهیه ی سرویس مبلمان راحتی  و مبلمان استیل داشته باشد.
نکته ی نهایی
برای خریداری اقلام با کیفیت ایرانی یا خارجی بودن برند مهم نیست بلکه کیفیت از همه چیز مهم تر است. برای نمونه در صنعت چینی و کریستال، اجناس باکیفیت ایرانی وجود دارند که نیازی نیست تا اقدام به تهیه ی اقلام خارجی کنیم. یقینا کیفیت و خدمات محصولات فوق نیز زیادتر خواهد بود. اجناس ایرانی در صنعت فرش دستبافت، استیل و مبلمان پا به پای اجناس خارجی در حال رقابت هستند و محصولاتی با کیفیت مطلوب ارائه می دهند. به امید این که با نگرشی وسیع و قلبی مملو از امید به تهیه ی جهیزیه عروسی تان مبادرت کنید و زندگی تان پر از آرامش باشد.

راهنمای جهیزیه عروس

 

 

 

راهنمای جهیزیه عروس

 

راهنمای جهیزیه عروس

 

راهنمای جهیزیه عروس

 

 

راهنمای جهیزیه عروس