راهنمای کامل مهریه

راهنمای کامل مهریه
اگر به دادگاه ها مراجعه کرده باشید، عروس و دامادهای بسیاری را می بینید که بسیار عاشقانه زندگی شان را شروع کرده اند و حتی به ذهنشان هم نمی رسید که سر از دادگاه در بیاورند.
مهریه های عجیب و غریب
اگر گشتی در اینترنت بزنید، مهریه های عجیب و غریبی را اعم از 24 کیلو شمش طلا، 2000 قطعه شکلات و دست چپ داماد و... مشاهده خواهید کرد. اینکه خانم ها می خواهند همسرشان را متعهد سازند مقوله ای جدا از قبول کردن آقا داماد است. در واقع مهریه چیزی است که زن و مرد با هم در مورد آن به توافق می رسند. عروس خانم ها این کارها را می کنند تا مهریه شان عجیب و غریب و خاص به نظر بیاید در حالی که هر فرد عاقلی باشد به جای این که از مهریه تان تعجب کند، به آن خواهد خندید. 
جالب ترین مهریه ها
مهریه و شرط و شروط زمان عقد برخی از عروس خانم ها، ریشه در فرهنگ آنان دارد. در واقع بعضی از آنها تمایل دارند سودی هم به دیگران برسانند و کار خیری هم انجام دهند. حفظ کردن کتاب های شاهنامه و دیوان حافظ، آزادی چند زندانی و سرپرستی کودکان بی سرپرست از این موارد هستند. سفر به چند شهر دنیا یا کشور دنیا یا چند شهر ایران هم در طبقه بندی مهریه های جالب قرار می گیرند.
مهریه عروس خانم ها در زمان های قدیم به شکل چاه آب، باغ، پول و مواردی از این قبیل تعیین می شد که امروزه به صورت سکه درآمده است. قابل ذکر است زمین و ملک هنوز هم بین عروس و دامادها رواج دارد.
فلسفه وجود مهریه
تا زمانی که همه چیز مساعد است، مرد تکیه گاه زن و زن، مونس و همدم مرد است. تا زمانی که همه چیز رو به راه است، صحبتی از مهریه و جدایی به میان نمی آید ولی زمانی که ربطه تان شکرآب می شود، خبری از عشق و محبت بین زوجین نیست. برخی از افراد مهریه را تحت عنوان هدیه آقا داماد به عروس خانم تلقی می کنند. در واقع بر این عقیده اند که دخترخانم، خودش را در اختیار آقا پسر می گذارد. این تفکر بسیار قدیمی است چرا که ازدواج را به نفع مرد دانسته و بر این عقیده اند که دختر باید در قبال ازدواج، پول دریافت کند. در واقع این افراد تصوری اشتباه دارند. گروهی دیگر از افراد هم هستند که مهریه را به عنوان هدیه ای برای مقام والای زن  می شناسند و بر این عقیده اند که دختر خانم برای ناز از آقا داماد دریافت می کند. در واقع در زمان های گذشته برای دختر ارزش گذاری می کردند. افرادی که به شیوه عصر حجر زندگی می کنند می توانند از این روش استفاده کنند ولی افرادی که در زمان کنونی زندگی می کنند، باید بدانند که این علت برای دریافت مهریه از بین رفته است.
شادیتو در ادامه به بررسی رایج ترین علل تعیین مهریه در سال های اخیر می پردازد.

راهنمای کامل مهریه

مهریه سدی است در مقابل طلاق زوجین
بیشتر افراد بر این باورند مهریه سنگین مانع طلاق از جانب مرد می شود. در بیشتر موارد دیده شده که زوجین از روی عصبانیت در مورد طلاق صحبت می کنند و بعد از این که آتش خشمشان فروکش کرد، صحبت از یاد می رود. ولی در مواقعی که زندگی مشترک زوجین به بن بست می رسد، پس از اینکه به مشاور مراجعه کردند و انجام راه های گوناگون برایشان کارساز نبود، بایستی بیاندیشند که ادامه زندگی به چه قیمتی ممکن است؟ در حقیقت زن مهریه را قدرت بازویی می کند تا به وسیله آن مرد را تحت فشار بگذارد و از طلاق جلوگیری نماید. دو طرف نباید با هم جنگ کنند و به مبارزه بپردازند. بزرگی از زندگی مشترک به عنوان پیست رقص یاد کرده بود نه پیست مبارزه و جنگ. عده ای با تعیین مهریه های سنگین سعی می کنند به زور مرد را متعهد سازند. در حالی که مهریه های سنگین مرد را به سمت ارتباطات خارج از ازدواج و صیغه سوق می دهد. اگر زندگی مشترک به این شکل برایتان ارزشمند است پس تا جایی که مقدور است مهریه سنگین تعیین نمایید.
مهریه جایگزینی است برای حق طلاق
در اکثر مواقع مشاهده شده است که خانم تمایل دارد جدا شود، ولی آقا برای جدایی ابراز موافقت نمی کند. خانم برای اینکه همسرش راضی شود او را طلاق دهد، در مقابل گذشتن از مهریه خود، خواهان حق طلاق می شود. 
 بسیاری از افراد بر این باورند که حق طلاق به معنای این است که با گرفتن این حق توسط زن، مرد این حق را از دست می دهد. در حالی که کاملا اشتباه می کنند. حق طلاق در واقع وکالت دادن به زن از طرف مرد است. زن با برخورداری از این حق می تواند به دادگاه مراجعه کرده و به وکالت از همسرش، خود را مطلقه کند. از جمله حقوقی که موجب می شود، زن نیز مانند مرد از حقوق برابر برخوردار شود باید به حقوقی نظیر حق طلاق، حق حضانت فرزند و حق خروج از کشور اشاره کرد. زن با برخورداری از این حقوق به حقوق برتر دست پیدا نمی کند بلکه تنها به حقوق برابر می رسد. 
سوار بر الاغ درون هواپیما
شاید این کلمه برایتان عجیب باشد. در ادامه این موضوع را توضیح داده ایم، بعضی از عروس خانم ها هم هستند که هم مهریه سنگین تعیین می کنند هم خواهان حق طلاق هستند. در حقیقت این عروس خانم ها هم می خواهند مدرنیته باشند هم سنتی عمل کنند. در صورتی حقوق مرد و زن برابری می کند که افزون بر حق زن برای طلاق و حضانت مهریه در کار نباشد. در صورتی که عروس خانم مهریه و حق طلاق را با هم بخواهد آن گاه باید برای آقا داماد هم مهریه در نظر گرفته شود. نکته قابل توجه برای آقا دامادهای عزیز این است که در دادگاه ها پرونده های زیادی موجود است که زن با حق طلاق و مهریه بسیار آسان طلاق گرفته و مهریه اش را دریافت کرده است که اینگونه مرد در تنگنای مالی و روحی و عاطفی قرار می گیرد.

راهنمای کامل مهریه

توجه داشته باشید که در زندگی های امروزی، تساوی بین مرد و زن مطرح است. در نتیجه در قسمت های دیگر زندگی هم برابری مطرح است. برای نمونه می توان به مسئولیت هر دو نفر در بر عهده داری مسئولیت های مالی زندگی اشاره کرد. البته نباید فراموش کنیم در این زمینه در قوانین کشور ما ایراداتی نیز وجود دارد که با توجه به امضای آقا درعقد نامه مبتنی بر تعلق نصف اموال به دست آمده، با تغییر مالکیت اسناد می تواند قوانین را دور بزند. پس افزون بر حق طلاق و مهریه باید به این موارد هم توجه ویژه داشته باشید. با توجه به ادامه مطالب گفته شده در صورتی که می خواهید هم حق طلاق تعیین کنید هم مهریه داشته باشید مبلغی منصفانه را مطرح نمایید.
مهریه بیمه پس از جدایی!
به طور کلی بعد از طلاق زنان بیشتر از مردان دچار آسیب می شوند. مردان از نظر فیزیک بدنی قادر به کارکردن و کسب درآمد بیشتر نسبت به زنان هستند و ظاهر و زیبایی از دست رفته شان نسبت به زنان برایشان از اهمیت کمتری برخوردار است. 
عده ای آنقدر مهریه شان را سنگین تعیین می کنند که مرد پس از طلاق تا سالیان سال مجبور به پرداخت مهریه است. حتی بعد از طلاق نه تنها به هیچ پیشرفتی نمی تواند دست پیدا کند دچار فقر مادی هم می گردد. در زندگی هایی که پایه و اساسشان پیشرفت مشترک است صد در صد درآمد هر دو نفر برای زندگی خرج می شود و هیچ مقوله پنهانی در مورد حقوقشان وجود ندارد. برخی از زوج های جوان تلاش می کنند بخشی از درآمدشان را مخفی کنند تا تکیه شان به خودشان باشند. عده ای از افراد هم قید مهریه شان را می زنند تا دست شان جلوی همسرشان دراز نشود. به طور کلی اگر زنی فاقد درآمد و پشتوانه مالی باشد و قصد او از دریافت مهریه انتقام باشد دریافت مهریه سنگین او را یاری می کند. نه تنها روح زخمی اش التیام پیدا نمی کند سالهای گذشته اش هم باز نمی گردد.
توصیه می کنیم دست از چشم و هم چشمی بردارید چرا که در بسیاری از موارد مشاهده کرده ایم که عروس و داماد تحت تاثیر حرف دیگران قرار می گیرند و مهریه های آنچنانی تعیین می کنند. مواردی نظیر سکه به تعداد سال تولد، تعداد پیامبران الهی و... از مواردی هستند که تعیین می شوند. به چشم و هم چشمی توجه نکنید چرا که زمان اختلافتان هیچ کدام از دور و بری هایتان به کمکتان نمی آیند و شما می مانید و مهریه سنگین. گول حرف مهریه را کی داده کی گرفته را نخورید. اتفاقا مهریه را هم داده اند و هم گرفته اند. 
عده ای از خانم ها که زندگی شان را براساس عشق و علاقه آغاز می کنند و مهریه هایی نظیر یک شاخه گل تعیین می کنند پس از مدتی پشیمان شده و حس می کنند ارزششان نزد همسرشان کم است و همسرشان به علت اینکه آنها مهریه ای ندارند زود سخن از طلاق به میان می آورد و آن دسته از عروس خانم هایی که مهریه شان سنگین است به عنوان سلاحی در دعواهایشان استفاد می کنند. 
سخن پایانی
توصیه می کنیم آقایان مراقب برخی افراد سودجو که با علاقه وارد زندگی شان می شوند باشند و خانم هایی که حق طلاق و حضانت را نگرفته اند، مهریه ای را تحت عنوان بیمه برای آینده شان تعیین نمایند.

راهنمای کامل مهریه