سنگهای قیمتی

از زمان دیرین، هنر جواهرسازی در ایران بر پایه ی کاوش های باستان شناسی ایجاد شده است. بیشتر آثار به دست آمده از جنس سیم و زر و سفال و مفرغ می باشند. ضمن اینکه این آثار در جایگاه خودشان فوق العاده  تهیه شده اند.
طرفداران طلا و جواهر نیز از زمان های باستان میان اقوام ایرانی و ملل گوناگون در جهان بوده اند.
از نخستین سنگ های ساخته شده ی بشر می توان به آمیتیست، کهربا، کوارتز، یشم و فیروزه اشاره کرد. 
جواهرات و کاربرد آنها در زمان گذشته
طلا و جواهر در زمان های قدیم فقط دارای وجهه ی تزیینی نبودند بلکه در زندگی روزمره نیز به کار گرفته می شدند. پیشینیان بر این باور بودند که سنگ های قیمتی افزون بر ارزش مادی، برای سحر و جادو هم مورد استفاده قرار می گرفتند. حتی به عنوان طلسم هم برای صاحبان جواهرات به کار می رفت. آنان بر این عقیده بودند که این طلسم ها می توانند شیاطین، بیماری ها و سایر موارد منفی را از آنان دور نماید. حتی دریانوردان با همراه داشتن یک طلسم یقین داشتند که راهشان را گم نکرده و سلامت از سفرشان بر می گردند.
در برخی موارد حتی این سنگ ها را پودر می کردند و برای درمان بیماری های لاعلاج از آنها استفاده می کردند.
همین عقاید منجر به نسبت دادن این سنگ ها به ستارگان شد. به این صورت که هر فرد متولد شده توسط سنگی که به ستاره ی آن ماه اختصاص دارد مورد حمایت قرار می گیرد. حتی این سنگ ها را دارای انرژی می دانند.
نام جواهرات
نام نخستین این سنگ ها نمایانگر یک خصوصیت خاص بین سنگ ها بوده است. برای نمونه نام Agate یا عقیق نام رودخانه ای واقع در سیسیل می باشد. یا Prase  که نمایانگر رنگ سبز می باشد. تاریخچه ی این سنگ ها به یونان باستان باز می گردد. آمیتیست از واژه ی صداقت گرفته شده است.
سنجش وزن در تجارت طلا و جواهرات
واحد سنجش وزن قیراط بوده است. اندازه ی آن از مغز دانه ی درختی با نام کاروب گرفته شده است و به علت وزن متفاوتی که این واحد در جاهای مختلف داشت پس از سال 1907 میلادی قیراط متریک را معادل 200 میلی گرم یا 0.2 گرم انتخاب نموده و مورد بررسی قرار دادند. 
واحد گرم برای نگین های نسبتا کم ارزش یا شبه گرانبها و یا برای سنگ ها و کانی های تراشیده مانند کوارتز یا مرمر به کار می رود.
واحدی که برای وزن کردن مروارید استفاده می شود گرین نام دارد. یک گرین برابر است با 05/0گرم یا 25/0قیراط. یا به بیان واضح ترهر 4 گرین برابر یک قیراط می باشد.
تعیین قیمت در جواهرات
قیمت جواهرات مختلف متنوع است. برای برلیان این قیمت به اندازه ی برلیان وابسته است، هر قدر بزرگتر باشد قیمت واحد قیراط آن بیشتر می شود.برای زمرد، یاقوت و... براساس قیراط برای گروه های وزنی با وزن بیشتر می باشند.
فرق طلا و جواهر
ممکن است از آن دسته از افراد باشید که سررشته ای در تشخیص جواهرات ندارید و فرق طلای عادی و جواهر را نمی دانید توجه داشته باشید که در سرویس های طلا از سنگ گران قیمت بهره نمی برند و در جواهرات سنگ های قیمتی روی کار سوار می شوند.
تشخیص دادن طلا از پلاتین و نقره
اکثر طلاها با k کنار عددی که نمایانگر عیار آن است نشان داده می شوند، نقره ها با علامت بیضی مهر شده و پلاتین نیز با حرف PT مشخص می گردد. 

سنگ قیمتی

مشخصه های گونه های مختلف جواهرات
یاقوت
یاقوت در انواع متنوع زرد و قرمز و کبود وجود دارد. برای اولین بار ایرانیان یاقوت را کشف کرده و پس از آن این سنگ مورد استفاده قرار گرفت. یاکند نام ایرانی این سنگ بوده که با گذشت مدت ها به یاقوت تغییر کرده است.
یاقوت در آتش متحمل آسیب نمی گردد. در کتاب های قدیمی هم به این موضوع اشاره شده است که معیار سنجش اصل یا غیر اصلی بودن یاقوت در آتش نهادن آن بود. رنگ یاقوت اصل نه تنها تغییر نمی کرد بلکه بعد از بیرون آمدن از آتش درخشان تر هم می شد. در ارتباط با درجه ی سختی آن هم بیان شده است که به جز الماس هیچ جواهری توانایی خراش دادن آن را ندارد.
در ارتباط با طبع یاقوت باید بدانید طبع یاقوت کبود سرد و خشک بوده و طبع یاقوت سرخ و زرد گرم و خشک می باشد. یاقوت موجب صاف شدن خون می شود و شادابی و نشاط را به ارمغان می آورد. ضمن اینکه موجب تقویت روحی نیز می گردد.
یکی از راه های تشخیص یاقوت اصل از تقلبی توجه به ناخالصی ها و لکه های موجود درون یاقوت است. ضمن اینکه اشعه ماوراء بنفش از یاقوت اصل عبور می کند.
الماس
تراش های گوناگونی از الماس در بازار موجود است. اغلب تراش های الماس به شکل باگت، برلیان، اورال، مارکیز و پرنس و سایر تراش های فانتزی پیدا می شود.
الماس دارای طبعی سرد و خشک می باشد. ضمن اینکه تحمل سختی ها را برای شخص بیمار سهل کرده و موجب قدرت پیدا کردن و ایمن شدن از آسیب ها و بلاهای گوناگون می گردد. 
سنگ الماس از بهترین جواهرات دسته بندی شده است که در اکثر کتاب های قدیمی نیز از آن صحبت شده است. اگر بخواهیم به یکی از خصوصیات الماس اشاره کنیم بایستی به نحوه ی قرار گرفتن آن اشاره کنیم که می توانند اشعه ی ایکس را از خود عبور بدهند و آن را منعکس کنند.
مروارید 
مروارید با توجه به رنگ و شکل و اندازه ی آن ارزش گذاری می شود. مروارید دریایی اصلی ترین نوع مروارید است که نیازی به تراش ندارد و آنهایی که تراششان کروی بوده از گران قیمت ترین گونه ی مروارید به شمار می روند. در واقع می توان گفت که اولین مرواریدها از خلیج فارس شکار شده اند.
مروارید در داروسازی پیشین مورد استفاده قرار می گرفت و موجب بیشتر شدن سوی چشم می شده است. جانوران نرم تن و گهگاه حلزون ها موجب به وجود آمدن مروارید می شوند.
فیروزه
فیروزه به رنگ های آبی پررنگ تا کم رنگ، همچنین سبز پررنگ تا کم رنگ وجود دارد. وجود لکه ها و ناخالصی ها معیار سنجش اصل بودن فیروزه است. فیروزه موجب بیشتر شدن سوی چشم شده و از سنگ های خوش یمن به حساب می آید. از زمان های گذشته تا کنون سنگ فیروزه در معدن های نیشابور استخراج می شد. افزون بر زیورآلات ظرف هایی از جنس فیروزه برای دربار در دوره ی ساسانیان تهیه می شد. 
زمرد
زمرد طبیعی می تواند اشعه ی ماوراء بنفش را از خود عبور دهد. در زمان های گذشته در تاج پادشاهان زمرد نشانده می شد. زمرد در زمان ساسانیان بسیار مورد توجه قرار داشت. زمرد از طبع سرد و خشک برخوردار بوده وبرای قوت قلب و خوابی راحت فوق العاده مفید است. 
آمیتیست
طبق باورهای عمومی آمیتیست موجب آرامش و رهایی از خواب های پریشان می گردد. این سنگ موجب بیشتر شدن شجاعت در شخص می گردد. این سنگ به رنگ بنفش بوده و در اثر حرارت به رنگ زرد تبدیل می شود. حرارت در سنگ آمیتیست موجب وارد شدن شوک به آن می شود. این سنگ فوق العاده ترد و شکننده می باشد. 
عقیق
سنگ عقیق موجب آرامش و تسکین روح می گردد و از قدرت از بین بردن استرس برخوردار است. در زمان های قدیم از سنگ عقیق برای زیورآلات هخامنشیان نیز استفاده می کردند. 
کهربا
طبق گفته ها کهربا برای حفاظت از جنین زنان حامله دارای اثربخشی مثبت بوده و طی تجارت های متنوع وارد ایران شده است. این سنگ برای درمان بیماری یرقان فوق العاده موثر می باشد.
خاصیت فلزات مهم
طلا
می توان طلا را به خوبی پرداخت کرده و نهایتا به سطحی خارجی فوق العاده براق دست یافت. طلا توانایی انبساط بالایی دارد که بسته ی هزارتایی آن می تواند از ضخامت 1mm برخوردار باشد. طلا از نظر توانایی هدایت الکتریسیته و گرمایش، نسبت به نقره و مس کمتر می باشد. طلا عمدتا در رطوبت، اسید و هوا معمولا پایدارتر می باشد. به دلیل بهبود سختی، قیمت بالا و خواص مصرفی معمولا به صورت آلیاژ مورد کاربری واقع می گردد. به طور کلی آلیاژهای معمول طلای قرمز رنگ از نقره و مس تشکیل شده اند.  طلا تا اندازه ای از دمای ذوب برخوردار است که می توان آن را به همراه شعله ی گاز شهری ذوب کرد.

پلاتین
فلز پلاتین از رنگی سفید خاکستری شبی به فولاد برخوردار بوده و بر اثر صیقل کاری فوق العاده براق می شود. پلاتین هم مثل طلا در مقابل رطوبت و اسیدها مقاوم است. در اواسط قرن 18 میلادی در اروپا بدون اینکه مورد مصرفی برای آن معرفی شده باشد.پلاتین کشف شد. امکان ذوب آن فراهم شد و با سرعت به فلزی با دوام و برتر در جهت تولید زیورآلات گران قیمت مبدل گشت. طوری که فلز نقره را تحت عنوان ماده ی جواهر از میدان به در کردند. پلاتین تنها با اشعه ی اکسی هیدروژن و در کوره های التریکی ویژه ذوب می شود. 
از فلزات قدیمی می توان به نقره اشاره کرد. توانایی جلا و صیقل کاری و گرمایی و الکتریکی نقره نیز از سایر فلزات زیادتر می باشد. عملا پوشش اکسید نقره که در هوا به وجود می آید بی اهمیت می باشد. ولی رنگ آن به وسیله ی گوگردی که در هوا وجود دارد و تشکیل لایه ی سیاه، تغییر پیدا می کند. نقره ی خالص برای کارهای طلا و نقره کاری فوق العاده نرم است و به شکل آلیاژ شده استفاده می شود.

سنگ قیمتی

 

سنگ های قیمتی

 

سنگ قیمتی

 

سنگ قیمتی