سوالات خواستگاری

چنانچه بخواهیم در زمان آشنایی قبل از ازدواج و جلسات خواستگاری سوالاتی بپرسیم بهتر است چه موضوعاتی مطرح شود؟
قبل از پاسخ, لازم به یادآوری است که هدف از این سوالات شناخت خود و طرف مقابل است, زیرا خودشناسی چه قبل و چه بعد از ازدواج می توانند مسیر زندگی را تغییر دهد و زوجین با آگاهی کامل تصمیم به ازدواج بگیرند. ندانستن, خوشبختی نمی‌آورد, زیرا چیزی که از آن آگاهی ندارید به شما صدمه خواهد زد و احتمال پشیمانی و در آن زیاد است. 
همچنین بهتر است خواستگاری و پرسیدن سوالات در چندین جلسه صورت گیرد چون یکی از طرفین ممکن است خجالتی باشد و نتواند به درستی پاسخ دهد. یا سوالی بپرسد. پس حداقل ۳ یا ۴ جلسه, یک و نیم ساعته برای سوالات و پاسخ ها لازم است.
شما برای یک سفر ۵ روزه با دوستانتان چند ساعت با هم قرار و مدار میگذارید؟ زن و شوهری که قرار است ۵۰ و ۶۰ سال با هم زندگی کنند اگر ۵ یا ۶ ساعت یا جلسه قبل از ازدواج با هم حرف بزنند کم است؟

خواستگاری

برای مشاهده تشریفات مجالس اینجا کلیک کنید.


والدین بهتر است در زمینه گفتگو دختر و پسر, مساعدت های لازم را به عمل آورند و هیچ وقت در فکر این نباشند که با عجله مراسم عقد و عروسی را برگزار کنند.
یادتان باشد, هر سوالی که از طرف مقابل می پرسید بعد از اینکه جواب خود را گرفتید, خود نیز سوالی مطرح کرده بودید را پاسخ دهید.
مثلاً اگر دختر خانمی از پسری پرسید شما موقعی که عصبانی می شوید چه کار می کنی؟ باید بعد از شنیدن جواب طرف مقابل, خود دختر نیز به این سوال پاسخ دهد.
سوالات متداول جلسات خواستگاری:
سوالات مطرح شده در ذیل که از مهمترین سوالات می باشند, بدون اولویت و تقدم و تاخر خاصی آورده شده است.
بهتر است آغازکننده سوال مرد باشد. طرح تمامی این سوالات در جلسه خواستگاری الزامی نیست. متناسب با فرهنگ و نگرش برخی خانواده‌ها ممکن است برخی از این سوالات کاربرد نداشته باشد.
۱ اطلاعات شخصی:
در این مورد زوجین درباره تاریخ تولد, تعداد فرزندان خانواده, وضعیت نظام وظیفه, سابقه بیماری جسمی, سابقه بیماری روحی و عصبی کامل روابط خواهر و برادر با همدیگر, رابطه خواهر و برادران با شما, رابطه پدر مادر با شما و غیره از یکدیگر اطلاعاتی که می کنند.
۲ خط و مشی و هدف ازدواج
طرح سوالاتی در این باره که هدف شما از ازدواج چیست؟ زندگی شما بر چه چیزی استوار است یا خواهد بود؟ می تواند موثر باشد. مثلاً پسری ممکن است هدف اصلی از ازدواج خود را معافیت یا خرید سربازی عنوان کند و پسر دیگری هدف از ازدواج را آرامش بداند.
۳ اعتقادات و مسائل مذهبی
سوالاتی مانند تفکر آنها در مورد مذهب و اینکه آیا آنها افرادی مذهبی هستند چه نمره‌ای به خود در این رابطه می دهند.
۴ استقلال فکری
نظر پدر و مادرتان در زندگی آینده چقدر برای شما مهم است؟ در خانه شما چه کسی تصمیم گیرنده نهایی است؟ خانواده شما تا چه حد به رای و نظر شما اهمیت می دهد؟ در زندگی آینده چقدر استقلال فکری دارید؟  کدام یک از افراد خانواده و در چه مواقعی در شما نفوذ کلام دارد؟
۶. ارتباط اجتماعی و فامیلی
رابطه خانوادگی شما با سایر اعضای فامیل چگونه است؟ رفت و آمد با دوستان تا چه اندازه برای شما مهم است؟ آیا اهل مسافرت هستید, تحت چه شرایطی؟ و بیشتر با چه کسانی؟
۷. شهر محل سکونت:
چنانچه دختر و پسر اهل یک شهر نباشند یا اگر شرایط کاری همسر طوری باشد که احتمال دهد محل سکونتش را عوض میکنند, حتماً باید در زمینه محل سکونت سوال پرسیده شود. سوالاتی مانند: آیا شما به محل سکونت خود وابستگی دارید؟ تا چه حد می توانید خودتان را با شرایط جدید وفق دهید؟ آیا طی ۵ سال آینده با توجه به نوع شغل کامل مجبور شود به شهر دیگری نقل مکان کنند تا،عکس العمل شما چیست؟
نظر خانواده شما در مورد این که, فرزندشان به شهر دیگری برود چیست؟
۸. اشتغال همسر(زن)
در مورد شغل زن دو بحث وجود دارد: ۱-زن آمار قبل از ازدواج شاغل بوده است ۲- زن بعد از ازدواج شاغل می شود. میزان سازگاری زناشویی در مورد زنانی که قبل از ازدواج شاغل بودند بیشتر از زنانی است که بعد از ازدواج شاغل می شود. از طرفی میزان تنش در زندگی و عدم موافقت به اشتغال در مورد دومی بیشتر صادق است, زیرا مردان قبل از انتخاب همسر تمام شرایط متناسب با اشتغال را در نظر میگیرند مثلاً نوع شیفت, نوع کار, محیط کار و غیره..
۹. زود رنج بودن:
از برخورد با چه افرادی احساس ناراحتی می کنید؟ آیا فکر می‌کنید فرد زودرنج هستید؟ از کدام خصوصیات خودتان رنج می برید؟ نظر شما در مورد قهر کردن و شوهر در زندگی چیست؟
۱۰. بیماری های خاص:
با توجه به شیوع برخی بیماری ها مثل دیابت, هموفیلی و غیره بهتر است قبل از ازدواج در این زمینه اطلاعات کامل کسب شود و در صورت وجود فاکتور خطر به پزشک متخصص و مشاور ژنتیک مراجعه کنند.
۱۱. مسائل مالی و درآمد
این سوالات بیشتر برای بررسی دیدگاه مرد در امور مالی است.
تا چه حد همسر آینده ات را در امور مالی خانواده شریک می‌کنی؟ به نظر شما آیا باید مسائل مالی را با زن درمیان گذاشت؟ نظر شما در مورد مردانی که بسیار حساب گرند چیست؟ به نظر شما زنان به پول توجیبی نیاز دارند حتی اگر شاغل باشند؟ اصلاً به نظر شما پول برای چیست؟ در امور مالی و در ارتباط با اعضای خانواده, خودت را چگونه ارزیابی می کنید؟
۱۲ تجملات و تشریفات
این سوالات برای بررسی دیدگاه زن در مورد تجملات و مسائل مالی مطرح می‌شود: آیا امکانات زندگی دیگران برای شما اهمیت دارد؟ آیا معتقدید سال باید وسایل منزل تعویض شود؟ در مورد تجملات و تشریفات چه نظری داری؟ چنانچه وضع مالی ما خوب باشد بازهم تجملات و تشریفات برای اهمیت دارد؟ در مورد خرید وسایل عروسی, تا چه حد نظر همسرتان را مهم می دانید؟
13 عصبانیت و خشونت:
آخرین دفعه ای که عصبانی شدید کی بود؟ چه کار کردید؟
دوستان و همکاران شما در مورد خودروی شما چه توصیفی دارند؟ آیا تاکنون در برابر پدر و مادرتان عصبانی شده اید؟ چه عاملی باعث میشود که شما عصبانی شده و از کوره در بروید؟ اگر عصبانی شوید چطور خودتان را آرام می کنید؟
۱۴. مصرف دخانیات
آیا در خانواده شما کسی به دخانیات گرایش دارد؟ نظر شما در مورد مصرف مواد دخانی و تریاک چیست؟ آیا با این حرف موافقید که کشیدن قلیان مشکلی ندارد؟ تا حالا شده که سیگار بکشید یا به آن تمایل نشان بدهید؟

۱۵. درآمد زن و نحوه خرج کردن آن:
در بعضی از خانواده ها تمام خرج زندگی بر عهده شوهر می باشد چنانچه زن شاغل باشد مرد نمی‌تواند از او طلب مالی کند مگر اینکه خود زن بخواهد, ولی با توجه به مشکلات اقتصادی جوامع امروزی نیاز به کمک مالی زن در امور زندگی بیشتر احساس میشود. دخترانی که شاغل هستند بهتر است در این زمینه سوالات زیر را مطرح نمایند:
تا چه اندازه روی کمک مالی همسرتان حساب باز می کنید؟ 
آیا دلایل ازدواج شما می تواند به خاطر امکانات مالی و درآمدم باشد؟
نظر شما در مورد پس انداز کردن درآمد چیست؟
نکته: دختر باید پی ببرد که پسر به خاطر پول و شغل,  قصد ازدواج با او را ندارد. شاید بهترین سوال این است که دختر به پرسش اگر روزی من از شغلم استفاده یا مرا اخراج کردند باز هم مرا دوست داری؟
۱۶. وسایل ارتباطی:
کدامیک از وسایل ارتباطی در منزل شما بیشترین استفاده را دارد؟ تلویزیون تلفن, ماهواره.
به چه میزان از موبایل و شبکه های اجتماعی و اینترنت در روز استفاده می کنید و نظر شما در این رابطه چیست؟
۱۷. خرید وسایل عروسی
نظر شما در مورد خرید وسایل عروسی چیست؟
فکر می کنید برای خرید عروسی به چه وسایلی نیاز است؟
به نظر شما چه کسانی بهتر است برای خرید وسایل عروسی دختر و پسر را همراهی کند؟ نظر دیگران در خرید وسایل عروسی تا چه اندازه برای تان اهمیت دارد؟
زوجین بهتر است در موقع خرید وسایل عروسی تنها وسایلی را که نیاز دارند تهیه کنند. گاهی هم این خریدها نابجا و خرید هایی که از روی چشم و هم چشمی است، می‌توانند یک عمر زوجه این را ناراحت و دلسرد نماید.
۱۸. اعتقاد به مشاوره
گاهی زوجین در زندگی با مشکلاتی مواجه می شوند که کسی نمی تواند به آنها کمک کند. حتی والدین. در اینجا مشاور به عنوان یک فرد بی طرف می تواند مسائل زوجین را از زاویه‌ای وسیعتر بنگرد و به آنها در جهت بهبود زندگی آموزش های ارائه دهد. رفتن به نزد مشاور کامل نشان دهنده پختگی و بلوغ شخصیتی است.
۱۹. مسائل جنسی
امروزه ۶۰ درصد از علت طلاق ها با مسئله جنسی ارتباط دارد و یکی از دغدغه های دختران و پسران این است که نامزدشان تا چه حد گرم است. هیچ وسیله دقیقی وجود ندارد که با کمک آن بتوان سرد مزاجی یا گرم مزاجی طرف مقابل را سنجید از طرفی گرم مزاجی و سرد مزاجی به تیپ شخصیتی فرد کامل نوع آب و هوا، بیماری‌ها و غیره بستگی دارد. در برخورد اول با یک نفر نمی شود گفت که او گرم مزاج است یا سرد مزاج. خیلی مواقع ما افراد خوش برخورد, اجتماعی و سرزنده را گرم مزاج و افراد کم رو, خجالتی را سرد مزاج می نامیم که این ممکن است قضاوت نادرستی باشد.
۲۰. بچه دار شدن
آیا به بچه دار شدن علاقه دارید؟ فکر می کنید بهترین زمان بچه دار شدن چه موقع است؟ تا چه حد بچه ها مانع پیشرفت خود می دانید؟ آیا جنسیت فرزند برای شما اهمیت دارد؟

در صورتی که درباره هر کدام از موارد فوق با مشکل مواجه شدید یا برای تان سوال ایجاد شود از مشاور خانواده کمک بگیرید.
همسری را انتخاب کنید که قبل از ازدواج, بتوانید او را با تمامیت وجود رفتارها و عقایدش بپذیرید و هرگز به فکر تغییر دادن او نباشید.