سوالات رایج سلامت مو

سوالات رایج سلامت مو
در این مطلب می خواهیم در مورد سلامت مو به طور کامل به بحث بپردازیم. به طور کلی سلامت موها در سلامتی بدن است. افراد برای داشتن موهایی زیبا باید از سلامتی خود اطمینان حاصل نمایند. 
آیا ریزش مو عادی است؟
نمی توان هر ریزش مویی را به یک بیماری و عیب در بدن نسبت داد. بلکه ریزش مو حدود 300 تارمو یک روز قبل از شست و شوی مو و حین شست و شو و فردای شست و شو طبیعی است. اگر بدین شکل نبود، آنگاه بیانگر یک بیماری یا عیب در بدن بوده و بایستی به پزشک مراجعه کرد. 
لازم به ذکر است افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند و یا دچار سوء مزاج کلیه می باشند نسبت به سایرین، ریزش موی بیشتری دارند. جبران کمبود و یا درمان بیماری، در این شرایط راهکار مناسب برای رفع ریزش مو می باشد. در صورت عدم پیروی از رژیم تغذیه ای نامناسب، بایستی رژیم تغذیه ای خود را تصحیح نمایید. 
شست و شوی مو طبق مزاج
اهمیت دادن به شست و شوی موها از راه های تامین سلامت موها می باشد. البته منظورمان این نیست که موهای خود را دائما بشویید. بلکه باید در آغاز مزاج موی خود را تشخیص داده سپس در مورد شست و شوی آن تصمیم بگیرید. تا جایی که می توانید زمان کمتری را برای شست و شو بگذارید. 
شست و شوی بیشتر مو در فصل بهار و تابستان به این شرط که موجب خشک تر شدن موهای خشک نشود مشکلی ایجاد نمی کند.
تعداد دفعات شست و شو در فصل زمستان و پاییز به صورت طبیعی کاهش می یابد اما باز هم نیاز افراد تعیین کننده تعداد دفعات شست و شوی مو است. 
آن دسته از افرادی که مزاج موهایشان تر می باشد و دارای تری متعادلی هستند. 
آن دسته از افرادی که در حالت تمیزی موهایشان حالت خشک ندارد و مزاج موهایشان تر است و تری متعادلی دارد، می توانند یک روز در میان موهای خود را شسته تا موهایشان درخشش بیشتری داشته باشد. ضمن اینکه این دسته از افراد می توانند یک روز در میان موهای خودشان را بشویند. 
افراد دارای موی خشک بایستی یک روز در میان موهای خود را بشویند. به طور کلی هر فرد می داند موهایش چه زمانی تمیز است و چه زمانی کثیف می باشد. 
ماسک تقویت کننده رشد مو
 شاید افراد خواهان موهایی بلند در زمانی اندک باشند. با استفاده از نصف قاشق چای خوری پودر خردل و مقدار زیادی آب چغندر پخته شده یک ماسک طبیعی تهیه نمایید. آب چغندر به دلیل اینکه به جای آب مورد استفاده قرار می گیرد باید زیاد باشد. موهای خود را پس از اتمام شست و شو با روغن، روغن مالی نمایید. بایستی هر روز در هفته اول این کار را تکرار نمایید. دو تا سه بار شست و شو در هفته در هفته های بعدی کافی است. 
ماسک فرکننده مو
برای تهیه این ماسک به مقداری بذرالبنج سفید آرد شده، سدر، مازو، مر، آرد شنبلیله نیاز دارید. در آغاز کار با استفاده از آب بایستی مواد را به شکل خمیر در بیاورید. از لحاظ قوام، خمیر به دست آمده باید مانند خمیر حنا باشد. خمیر را مانند ماسک روی سر خود گذاشته و موهای خود را بعد از گذشت 40 دقیقه آبکشی نمایید. در صورت عدم دسترسی به مواد گفته شده می توانید با استفاده از پودر برگ سدر و مازو خمیر به دست آورده و از آن مانند ماسک برای موهای خود استفاده نمایید. 

سوالات رایج سلامت مو

ماسک شوره سر
شوره سر بر اثر خشکی پوست و موی سر به وجود می آید. 100 گرم آرد نخود را با 15 گرم آرد شنبلیله، 15 گرم خردل و 15 گرم سبوس و 10 گرم گل ختمی و یک قاشق غذاخوری سرکه سیب خانگی را در آب به خوبی با هم مخلوط کرده تا شوره سرتان را از بن ببرید. 
ماسک لخت کننده مو
به طور کلی روش هایی که برای لخت شدن مو به کار می روند روش های مناسبی نیستند. این روش، روشی بی ضرر بوده که موجب لخت شدن موهایتان می گردد. سرکه و روغن زیتون را به اندازه یکسان در ظرفی ریخته و روی حرارت ملایم آن را گرم کنید. پس از گرم شدن مایع آن را روی سر خود قرار داده و پس از 30 تا 40 دقیقه موهای خود را بشویید. برای اینکه پس از شست و شو آثاری از ماسک روی موهایتان باقی نماند، با حوصله موهای خودتان را بشویید. سرکه خاصیت نرم کنندگی دارد ولی در صورت بیش از حد ماندن آن روی سر، آنگاه موجب خشک شدن موها می گردد. 
نحوه تشخیص شامپوی مناسب
انتخاب شامپو بسیار مهم است. چرا که به طور مستقیم روی سلامت موها تاثیر می گذارد. پس باید نهایت دقت خود را در انتخاب شامپوی مناسب اعمال نمایید. شامپوی مناسب، شامپویی است که با مزاج موها هماهنگ باشد. به طور کلی شامپویی که روی مو به خوبی کف کرده و پس از خشک شدن موها همچنان درخشان و براق باشد، آنگاه با موهایتان هماهنگ خواهد بود. 
آیا بافتن موجب جلوگیری از موخوره می شود؟
دو شاخه شدن یا موخوره از دلایلی است که به عدم سلامت موها اشاره می کند. خشکی زیاد از حد مو موجب ایجاد موخوره می گردد. خشکی زیاد از حد مو و موخوره به علت استفاده از شامپوی ناسازگار با موها به وجود می آید. 
آیا تراشیدن موجب پرپشت شدن موها می شود؟ 
تراشیدن موها به وجین کردن گیاهان شباهت دارد. برگ های سالم با چیده شدن برگ های ضعیف، غذای بیشتری دریافت کرده و رشد گیاه بهبود می یابد. موهای جدید هم با توانایی بیشتری رشد کرده و به نظر می رسد موها پرپشت تر شده اند.  

سوالات رایج سلامت مو

 

سوالات رایج سلامت مو

 

سوالات رایج سلامت مو