شب یلدا

شب یلدا
در این مطلب می خواهیم درمورد شب یلدا یا شب چله عروس صحبت کنیم. بیشتر خانواده ها با ورود به فصل پاییز و نزدیک شدن به شب چله، مراسم فرزندانشان را در این شب برگزار می کنند. رسم طبق کشی و هدیه دادن از سوی خانواده داماد برای عروس خانم از رسوم ایرانی شب یلدا است. در برخی از شهرها، خانواده عروس هم برای آقا داماد هدایایی تهیه می کنند. امروزه رسم طبق کشی شکلی جدید به خودش گرفته و با گل آرایی، تزیینات و میوه آرایی زمان گذشته فرق دارد. 
دیزاین هدایا
پارچه های ارزشمند، طلا، بوت های زمستانی، لباس ها و ... از هدایایی هستند که برای عروس خانم تهیه می شود. در برخی خانواده ها هم به دلیل آشنا نبودن با سلیقه عروس خانم، خانواده داماد هدایایشان را نقدی می دهند. خانواده عروس نیز برای داماد، ژیله بافت، بوت و پیراهن های پشمی و ساعت و پالتو خریداری می کنند. نحوه دیزاین هدایا بسیار مهم است. ظروف سرامیکی، سبدهای چوبی، باکس های جذاب و یا صندوقچه های تزیینی برای دیزاین هدایا بسیار مناسب است. می توانید دیزاین آنها را به دفاتر تزییناتی هم بسپارید.

شب یلدا

میوه آرایی
سبد هندوانه و میوه هایی که دیزاین شده اند، از سایر هدایایی است که درشب یلدا برای عروس خانم برده می شود. کیوی و انگور، سیب قرمز و زرد، گلابی و نارنگی از میوه هایی هستند که تزیین می شوند. انار و هندوانه در میوه آرایی شب یلدا حرف اول را می زنند. در برخی موارد کدو تنبل یا کدو حلوایی نیز تزیین می شود. البته این دیزاین تا حدودی به هالووین اروپایی ها هم اشاره می کند. این دیزاین بسیار جذاب است. 
خوراکی های دیگر
خانواده داماد هدایای دیگری مانند قطاب، باقلوا، آجیل و شیرینی، سایر دسرهای ژله ای و میوه ای، پشمک، قند را به یمن پیوند مبارک بین فرزندانشان می برند تا این شب جذاب تر برگزار بشود. از دیوان حافظ نیز غافل نشوید.

شب یلدا

 

شب یلدا

 

شب یلدا

 

شب یلدا

 

شب یلدا

 

شب یلدا

 

شب یلدا

 

شب یلدا