صحبت کردن با عشق

مبتکر صحبت بشوید:
 این برای بعضی ها کار ساده‌ای است زیرا طبیعتاً حرف و اهل صحبت هستند. برای کسانی که درون گرایی بیشتری دارند, این کار قدری دشوار تر است. هر کسی که با او روبرو می شوید یک دوست به القوه ارزیابی کنید. باید انگیزه داشته باشید که او را بشناسید. پیش قدم شوید و درهای صحبت را باز کنید: آشنا شدن با شما بسیار برای من جالب است. من برای شخصی مثل شما ارزش قائلم.
البته کسانی هستند که به راحتی و به طور متقابل به شما روی خوش نشان نمی‌دهند. برای اینکه ادب را رعایت کرده باشید به انتخاب آنها احترام بگذارید. ادب حکم می کند خودتان را به دیگران تحمیل نکنید.
گاه درهای صحبت وقتی باز می شود که از کسی میخواهید برای شما کاری انجام دهد. اگر یکی از همکاران شما در زمینه ای از تخصص برخوردار است و شما به کار نیاز دارید, می توانید از او درخواست کنید کارتان را انجام دهد. یک رابطه دوستانه اغلب با طرح یک درخواست شروع میشود.

صحبت با عشق


با تمام وجود توجه کنید:
اگر در راهرو با کسی حرف میزنید و دیگران از کنار شما رد میشوند, با کسی که با او حرف می‌زنید تماس چشمی برقرار کنید. اگر با او در یک اتاق شلوغ در حال صرف ناهار یا شام هستید, به کسی که با او غذا می خورید توجه کنید. توجه کردن تاثیر مطلوب بر جای میگذارد. وقتی به کسی توجه میکنید در واقع به او می‌گوید شما مهمترین شخصیت برای من در این دنیا هستید. من برای حرف‌های شما ارزش قائل هستم. وقتی با کسی تماس چشمی برقرار می کنید بعید است به اشخاص دیگری توجه کنید.
برای فهمیدن گوش بدهید نه برای داوری کردن:
شما طبیعتاً وقتی با دیگران حرف میزنید کلمات آنها را ارزیابی می کنید. ممکن است با حرفی که آنها می‌زنند موافق یا مخالف باشید. اما ادب حکم می کند قبل از اینکه نظرات خود را بیان کنید منظور آنها را درک کنیم. وقتی زود هنگام در جریان صحبت نظر مخالف می دهید مانع جاری شدن صحبت می شوید. به این توجه کنید که آیا طرف مقابل صحبتش تمام شده است. اگر این را رعایت نکنید ممکن است جواب بی تناسبی بدهید.
وقتی مخالفت می کنید, طوری مخالفت خود را ابراز کنید که انگار با یک دوست حرف میزنید. "متوجه منظورتان هستم." "حرف بسیار معنی داری است." "اجازه بدهید من هم نظرم را با شما در میان بگذارم." "نظر من تا اندازه‌ای به نظر شما تفاوت دارد."   بعد نظر خود را بیان کنید. به نظرات دیگران احترام بگذارید.
توجه داشته باشید که اختلاف نظر و عقیده بخشی از زندگی است. اگر با کسانی که با ما نظرات متفاوت دارند دوستانه صحبت نکنیم, دایره دوستی ما کوچک و کوچکتر می شود. از سوی دیگر اگر تصمیم بگیریم با دیگران با رعایت ادب حرف بزنیم, دامنه دوستی هایمان وسعت می گیرد. هرگز طرف مقابل را مجبور نکنید که با نظرات شما موافقت کند. توجه داشته باشید هدف شما بسط مودت و دوستی است.
صدای تان را بلند نکنید:
هرگز بد نگویید و صدای تان را بلند نکنید. بالا بردن صدا و حرف های تند زدن, حال و هوای صحبت را خراب میکند. ممکن است طرف مقابل صدای شما را نشنود و متوجه منظور شما نشود.
با رعایت ادب و احترام نظر مخالف خود را بازگو کنید:
همیشه تلاش کنید طوری نظرات خود را اعلام کنید که روابط شما با هم حفظ شود. برای مثال می توانید بگویید خوشحالم که نظرتان را بیان کردید. به نظر من این برداشت شما درست نیست اما من به شما به عنوان یک شخص احترام می گذارم و امیدوارم نظرات متفاوت ما در این زمینه روی روابط ما تاثیر نگذارد. من فکر می کنم من و شما حرف های زیادی داریم که با هم بزنیم.
در صورت لزوم عذرخواهی کنید:
واقعیت این است که گاه بدون رعایت نزاکت حرف می‌زنیم. لازم نیست که این به رابطه ما لطمه بزند. اگر مایل به عذرخواهی باشیم, اغلب طرف مقابل مایل است که ما را مورد عفو و بخشش قرار دهد. اینگونه روابط ما ادامه دار باقی می ماند. یک عذرخواهی صمیمانه روابط ما را تقویت و از تخریب آن جلوگیری می کند.

برای مشاهده باغ-تالار اینجا کلیک کنید.