ضرورت ازدواج

آنچه زندگی انسان را از سایر موجودات خاکی مجزا می کنند, توانایی انتخاب است. هر فردی در زندگی با انواع و اقسام انتخاب ها روبرو می شود. انتخاب دوست, رشته تحصیلی, دانشگاه و غیره, ولی مهم ترین انتخاب هر انسانی در دوران زندگیش, انتخاب همسر است. اگر می‌خواهید ازدواج خوبی داشته باشید و در جریان زندگی به آه و افسوس گرفتار نشوید, باید بیشتر به نوع انتخابتان توجه کنید.

ضرورت ازدواج

برای مشاهده تشریفات مجالس اینجا کلیک کنید.

اما مهمترین اصل قبل از انتخاب همسر, اصل ضرورت ازدواج است. اینکه آیا ازدواج ضروری است؟ آیا زمانی که جوان مشغول به تحصیل است ازدواج ضرورت دارد؟ چرا برخی می‌گویند ضرورت دارد برخی می‌گویند نه؟ در اینجا بهتر است کلمه ضرورت معنا شود. ضرورت یعنی چیزی که باید باشد. به عبارتی وقتی چیزی ضروری است, دیگر نمی‌توان برای آن جانشینی تصور کرد. مثلاً برای زنده ماندن, هوا ضرورت دارد, از این رو نمی توان به جای هوا , آب نوشید. بنابراین ضرورت در ازدواج نیز به همین معناست که فرد چاره‌ای جز ازدواج ندارد.
تمام انسانها به نوعی نیازمند یکدیگر می باشند و لذا باید با همدیگر زندگی کنند و تنها خداوند است که احد بوده و بقیه موجودات نیازمند به هم هستند و باز بدین دلیل است که خداوند تمامی موجودات را به صورت جفت آفریده است و تنها اوست که احد و صمد می باشد.
پس نخستین اصل, ضرورت ازدواج است.
دومین اصل برای ازدواج, خواستگاری است و اولین گام در خواستگاری, آشنایی طرفین با هم می باشد ضمناً از مهمترین ملاک ها در امر ازدواج جذابیت ظاهری طرفین است. جذابیت ظاهری به معنای زیبایی بیش از حد نیست بلکه همان چیزی است که عوام می‌گویند قیافه طرف به دل می‌نشیند. چنانچه این شهر حاکم باشد و هر دو از ظاهر یکدیگر رضایت داشته باشند آن موقع سوال های بعدی یا ملاک های بعدی مطرح می شود. گرچه ملاک های دیگر مثل ایمان, اصالت خانوادگی و اخلاق, مهم هستند ولی فقدان شرط جذابیت می‌تواند در آینده سبب نارضایتی گردد البته کسانی که زیبایی ظاهری را در انتخاب همسر اصل اساسی قرار میدهند باید بدانند سخت در اشتباه اند. یا به قول ویل دورانت اگر ازدواج صرفاً به خاطر زیبایی و علایق به اصطلاح عشقی صورت گیرد, معمولاً با شکست مواجه خواهد شد و آشفته خواهد گشت.
از به کار بردن جمله قیافه طرف برام مهم نیست بلکه چیزهای دیگر مهم هستند, بپرهیزید. چرا که قیافه همسرتان باید به دلتان بنشیند.
در مورد انتخاب همسر دو دیدگاه وجود دارد. دیدگاه اول معتقد است انتخاب همسر بر اساس شباهت ها صورت گیرد دیدگاه دوم انتخاب همسر را بر اساس تفاوت ها می‌داند. در مورد شباهت ها, به این صورت است که فرد تمایل دارند با کسی ازدواج کند که از نظر ظاهر, خانواده, طبقه اجتماعی, شغل, محل سکونت و غیره شبیه خودش باشد. در مورد تفاوت ها فرد تمایل دارد با کسی ازدواج کنند که مکمل خودش باشد. مثلاً فرد کمرو و خجالتی دوست دارد با فردی ازدواج کنند که اجتماعی و اهل آداب و معاشرت باشد. یا پسری که خانواده پرجمعیتی دارد دوست دارد با دختری ازدواج کند که خانواده کم جمعیت است.
در مورد اینکه کدام یک از این دو نوع ازدواج دوام و رضایت بیشتری دارند, نتیجه قطعی وجود ندارد. ولی تجربیات مشاوره‌ای و برخی منابع, ازدواج نوع اول, (شباهت) ها با دوام تر می دانند.
بنابراین لازمه داشتن یک جامعه سالم, خانواده سالم و لازمه داشتن یک خانواده سالم, ازدواج موفق است و اولین شرط ازدواج موفق, انتخاب صحیح می باشد.