فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه
زمانی که دو نفر پیمان ازدواج می بندند، کم کم هر دو خانواده خودشان را برای راهی کردن فرزندانشان به خانه ی بخت آماده می کنند. 
از زمان های گذشته تاکنون رسم بر این بوده است که آقا داماد خانه را خریداری می کرد و عروس خانم بایستی وسایل منزل را تهیه می کرد. در ادامه لیست وسایل کلی و جزیی جهیزیه را آورده ایم.
فر گاز
فرهای گازی به گاز شهری وصل می شوند و عمدتا یک سیم اتصال به برق به منظور روشن شدن فن، نور پیلوت و لامپ به گاز شهری متصل می شود. بیشتر کیک پزان حرفه ای فر برقی را به فر گازی ترجیح می دهند. فرهای گازی در مقایسه با فرهای برقی ارزان تر و سریع تر و برای محیط زیست مناسب تر هستند. 
چرخ گوشت
به منظور خرد کردن، چرخ کردن و مخلوط کردن انواع مواد خام و پخته از چرخ گوشت استفاده می شود. به طور کلی چرخ گوشت ها در انواع دستی و برقی موجود هستند و سایزهای گوناگونی دارند. دستگاهی را انتخاب نمایید که قطعات آن به آسانی از یکدیگر جدا شده و امکان شست و شوی آنها برایتان فراهم باشد. هم چنین بتوانید آنها را به آسانی روی هم سوار کنید. در صورتی که گوشت چرخ کرده را به شکل آماده تهیه می کنید احتیاج چندانی به چرخ گوشت نخواهید داشت. انواع فلزی چرخ گوشت ها نسبت به انواع پلاستیکی آنها بهداشتی تر می باشد. به طور کلی بهتر است از انواع فلزی استفاده نمایید. 
آبمیوه گیری چند کاره
دستگاهی که دهانه ورودی میوه  آن بزرگ باشد، مناسب تر است. دقت کنید صدای دستگاه زیاد نباشد. بدین منظور قدرت و سرعت دستگاه را بررسی نمایید. جنس تیغه ی دستگاه از جنس تیتانیوم و فولاد انتخاب مناسب تری است تا پلاستیک. در انتها گارانتی دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.
پلوپز
به منظور پختن برنج، غلات، دسرها و بخارپز کردن سبزیجات و پختن سوپ و خورشت می توانید از پلوپز استفاده نمایید. مدل های ظرفیت بالا برای جمعیت کم حتی با وجود قیمت کم به صرفه نیستند. در صورتی که پلوپز با جنس تفلون تهیه کنید دیگر نگران چسبیدن ته دیگ یا کیکتان نخواهید بود. 

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

بخارپز
بخارپزها در سایزهای متفاوتی موجودند که انتخاب آن ها به میزان مواد غذایی قابل طبخ، تعداد اعضای خانواده و تنوع مواد غذایی بستگی دارد. بخارپزها در انواع یک طبقه، دو طبقه و بیشتر طراحی می شوند. برای اینکه راحت تر باشید می توانید بخارپزهایی را تهیه نمایید که دارای دکمه خاموش اتوماتیک باشند. 
آسیاب برقی
دستگاه های آسیاب دارای انواع متنوعی می باشد. در صورتی که از آن برای آردکردن مکمل های غذایی تهیه می کنید توصیه می کنیم مدل های ارزان و معمولی را تهیه کنید ولی در صورتی که برای آرد کردن و نان درست کردن، شیرینی پزی و کیک پزی استفاده می کنید توصیه می کنیم کمی بیشتر هزینه کنید و نوع پیشرفته تر و مرغوب تر آن را تهیه نمایید. از لحاظ ظرفیت با توجه به نیازتان می توانید تا ظرفیت 20 فنجان آرد آن را تهیه کنید. میزان صدا، شست و شوی راحت، میزان مصرف انرژی و وزن دستگاه آسیاب از مواردی است که باید زمان خرید آسیاب به آن توجه کنید.
هواپز
هواپز به وسیله یک هالوژن و یک فن که موجب می شود هوا درون مخزن هواپز را گرم کند و سبب پخت سریع غذا شود. هواپزها قابلیت های متنوعی نظیر: برشته کردن، کباب کردن، خشک کردن مواد تازه، پخت کیک و شیرینی، یخ زدایی، بریان کردن و بخارپز کردن و تست کردن می باشند. قیمت هواپزها به امکانات آنها بستگی دارد. هواپزها دارای لوازم جانبی متنوعی نظیر: انبر، دسته درب، پایه کوتاه، پایه نان، تابه سرخ کن، بخارپز، سیخ و ... هستند. توان دستگاه، قفل ایمنی و گنجایش دستگاه از مواردی است که زمان خرید دستگاه باید به آنها توجه داشته باشید. 
مخلوط کن
زمانی که مخلوط کن خریداری می کنید باید به وات یا میزان قدرت مخلوط کن، وجود یک دریچه کوچک در بالای پارچ که به شما این اجازه را می دهد مقادیری از مواد در حالی که مخلوط کن کار می کند به آن اضافه نموده، داشتن فیلتر به منظور جلوگیری از ورود پالپ میوه به نوشیدنی نهایی و دارا بودن دکمه یخ که زمان تهیه نوشیدنی های خنک از آن استفاده می شود، دقت داشته باشید.
چای ساز
سه نوع چای ساز وجود دارد که عبارتند از: چای ساز دم آور، چای ساز دارای استند و چای ساز بدون قوری. در چای سازهایی که دارای استند هستند یک صفحه برای قرارگیری قوری وجود دارد و با گرم شدن صفحه چای به آرامی دم می کشد. در چای سازهای فاقد قوری محفظه ای داخل کتری وجود دارد که چای درون آن محفظه دم کشیده و در برخی برندها این محفظه پس از دم کشیدن چای به شکل آسانسوری بالا می آید. در چای سازهای دم آور قوری بالای کتری گذاشته می شوند. نوع دم آور برای آنهایی مناسب تر است که می توانند عطر و طعم چای را زمان دم کشیدن به خوبی تشخیص دهند. بدنه چای سازها اغلب پلاستیکی، شیشه ای و فلزی می باشند. انواع استنددار به طور کلی شکل و شمایل زیباتری دارد. تعداد و میزان استفاده، معیارهای تعیین حجم کتری می باشند. انواع شیشه ای با گذشت زمان جرم می گیرند و انواع پلاستیکی موجب طعم دار شدن چای می گردند و انواع فلزی بسیار داغ می شوند.
زودپز
زودپزهایی که قفل ایمنی دارند بسیار مناسب هستند. زودپزهایی که یک دسته بلند در یک سمت و یک دسته کوتاه در قسمت دیگر دارند را انتخاب نمایید چرا که امکان باز و بسته کردن و حمل و نقل و جا به جایی ظرف راحت تر صورت می پذیرد. زودپزهایی که شیر خروج اضطراری دارند گزینه های مناسب تری برای انتخاب هستند. در نهایت بین زودپزهای با حجم های متنوع براساس نیازتان مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید. 

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

غذاساز چندکاره
غذاسازها در 3 اندازه اصلی بزرگ یا full، متوسط یا Compact و کوچک یا mini موجودند. مقدار ظرفیت غذاسازهایی که گنجایش بزرگی دارند 9 الی 13 پیمانه ماده غذایی و 5 الی 7 پیمانه متوسط و 2 تا 5 پیمانه برای گنجایش کوچک هستند. کارایی آنها از تک کاره شروع می شود و تا 34 کاره ادامه می یابد. کوبیدن گوشت، پوره کردن و چرخ کردن، درست کردن خمیر، شکل دادن به سس خامه ها و ورقه ورقه کردن سالاد و آسیاب کردن غلات و ... از انواع کارهایی است که غذاسازها انجام می دهند. بدنه، کارکردها، تیغه ها، گارانتی و اندازه ظرفها، گارانتی و... همه از مواردی هستند که باید به آنها توجه داشته باشید. 
سرخ کن
سرخ کن های الکترونیکی، مینی سرخ کن ها و سرخ کن های فاقد روغن از انواع سرخ کن ها می باشند. قیمت سرخ کن های بدون روغن بیشتر است و برای پخت مرغ و خوراک فوق العاده هستند. به طور کلی برای استانداردهای کم تقریبا 0.680 لیتر الی 1.2 لیتر و استفاده های بیشتر حدود 5 لیتر و بیشتر هم مورد استفاده قرار می گیرند. برخورداری از قطعات جدا شونده و شست و شوی بدون نگرانی آنها، قیمت سرخ کن و ارزش خرید و سیستم های ایمنی از فاکتورهای مهم خرید سرخ کن می باشد. 
شیرجوش
یک شیرجوش دارای دسته ی بلند که جابجایی آن راحت است در هر آشپزخانه ای برای درست کردن انواع سس ها مثل سس بشامل، درست کردن شیر داغ و... و در برخی مواقع برای درست کردن قهوه ترک ضروری است. 
همزن برقی
دو نوع کاسه دار و معمولی از انواع مختلف همزن برقی هستند. سری خمیر زن، سری تخم مرغ زن، سری همزن و سری ورز دهنده دارای کاربردهای مختلف و منحصر به فرد خود می باشند. شرکت سازنده، تعداد موتور و تعداد سری ها و مدل و نوع همزن از مواردی هستند که باید زمان خرید به آنها توجه داشته باشید. 
ست کفگیر و ملاقه
ست کفگیر و ملاقه ی مناسب آشپزخانه حاوی کف گیر پخت و پز، ملاقه، کفگیر اسپاگتی و کف گیر برنج می باشد. نوع فلزی کف گیر و ملاقه موجب خط و خش افتادن روی کفگیر و ملاقه می شود که کفگیر و ملاقه های چوبی جایگزین نوع فلزی آن می باشد. به طور کلی ست کفگیر و ملاقه مناسب کمک بسیار بزرگی برای آشپز می باشد.
قهوه ساز
قهوه سازها در انواع اسپرسوساز، نسپرسو ساز، موکا پات، قهوه ترک ساز و اسپرسو ساز تمام اتوماتیک و انواع فیلتردار طبقه بندی می شوند. در صورتی که به قهوه ترک علاقمند هستید می توانید به آسانی در یک قهوه جوش یا شیرجوش روی گاز تهیه نمایید. این گونه احتیاجی به تهیه قهوه ساز برقی ندارید. قهوه ساز فیلتردار برای تهیه ی قهوه فرانسه نیاز است. موکا پات (از قهوه جوش رو گازی برای تهیه اسپرسو استفاده می شود)، قهوه اسپرسو از سایر قهوه ها غلیظ تر می باشد. نسپرسوساز از یک سیستم کف ساز برای ساخت کاپوچینو برخوردار است. 

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

سماور
سماورهای ذغالی، گازی، نفتی و برقی از انواع متنوع سماور می باشند. امروزه سماورهای برقی و گازی کاربرد بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارند. امروزه  به علت کمبود برق و گرانی سماورهای برقی در مقایسه با سماورهای گازی کمتر مورد استقبال واقع می شوند. عدم وجود ترموکوپل در بعضی از سماورهای گازی، از امتیازات منفی برای یک سماور گازی به شمار می رود. زمان خاموش شدن سماور به دلیل وزش باد یا قطع موقتی گاز، ترموکوپل سبب قطع کامل جریان گاز شده و مانع منتشر شدن گاز در منزل می شود. سماورهایی را انتخاب نمایید که دارای دستگیره چوبی می باشند. سماورهایی که دستگیره پلاستیکی نسوز دارند به ظاهر دارای دستگیره پلاستیکی نسوز هستند، در حقیقت پیشنهاد ما این است که از خرید این نوع سماورها هم خودداری نمایید چرا که پس از مدتها شاهد سوختن و از بین رفتن آنها خواهید بود. 
مایکروفر
یخ زدایی، پخت انواع کیک و پاپ کورن و طبخ سریع غذا از مزایای این دستگاه می باشد. گنجایش اکثر مایکروفرها بین 25 تا 51 لیتر می باشد. در مایکروفرهای توکار مکان قرارگیری شان درون کابینت ها و در اصطلاح توکار می باشند و در انواع نسخه های کشویی و غیر کشویی موجود هستند. ماکروفرها به انواع رومیزی بالا اجاقی نیز هستند. این نوع ماکروفرها چندکاره و دارای هود می باشند. 
قیچی آشپزخانه
سطح هموار، جلا داده شده و براق از ویژگی های یک چاقوی آشپزخانه با کیفیت می باشد. برای بریدن نان، خرد کردن کاهو و تمیز کردن مرغ و کارهایی مانند این مورد وجود یک قیچی خوش دست و تمیز می تواند کمک موثری برایتان باشد. نوک تیغه ها بایستی روی یکدیگر قرار بگیرند و کامل جفت شوند. این گونه می توانید برش را با نوک قیچی نیز انجام دهید. 
هاون
سرعت هاون از گوشت کوب برقی کمتر می باشد ولی به طور کلی استفاده از هاون معمولا راحت تر از گوشت کوب برقی می باشد. به منظور ساییدن سیر یا زعفران از یا پودر کردن سبزیجات از هاون استفاده می شود. امروزه استفاده از نوع سرامیکی و بامبو نسبت به سایر مدل های هاون رواج پیدا کرده است. هاون های بامبو سنگی فلزی و... از انواع متنوع هاون ها می باشند.
پوست کن
برای پوست کندن سیب زمینی و هویج، تهیه شکلات رنده شده و ... از پوست کن هایی که تیغه ی پهن و با دوام دارند استفاده می شود. برای پوست کندن سبزیجاتی نظیر: کدو که دارای پوست ضخیمی هستند از پوست کن های دارای تیغه دندانه دار استفاده می شود. پوست کن هایی که تیغه فولادی دارند نسبت به تیغه سرامیکی کارایی بیشتری دارند. 
گوشت کوب دستی/ برقی
گوشت کوب برقی می تواند سبب سرعت بخشی به کارتان و لذت بردن بیشتر از آشپزی بشود. به طور کلی گوشت کوب برقی دست راست یک کدبانو به شمار می رود. به طور کلی گوشت کوب برقی نسبت به گوشت کوب دستی کاربرد بیشری دارد ولی وجود یک گوشت کوب دستی نیز در منزل خالی از لطف نیست. چرا که برای سرو غذاهای سنتی مثل دیزی و زمان هایی که برق نیست می توانید از گوشت کوب دستی استفاده نمایید. 

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

زعفران ساب
از پر طرفدارترین چاشنی های غذاهای ایرانی، باید به زعفران اشاره کرد. برای استفاده از زعفران بایستی آن را به پودر تبدیل کنید. زعفران هوش را از سر برده و همین موضوع سبب تمایل بیشتر مهمان برای چشیدن غذای میزبان می گردد. زعفران سابها وسیله مناسبی برای سابیدن زعفران است. هم چنین امکان نگه داری زعفران نیز در آن وجود دارد. 
فلفل ساب
فلفل از آن دسته چاشنی هایی است که به ندرت دیده می شود که از آن در غذا استفاده نکنند. فلفل ساب این امکان را به مهمانان می دهد که هرکس با توجه به ذائقه خودش از آن در غذا استفاده نماید. 
درب قوطی باز کن
در بیشتر مواقع در باز کردن درب قوطی های کنسرو با مشکل مواجه هستیم و برایمان دشوار است. به همین علت وجود یک درب قوطی باز کن بسیار حائز اهمیت است. قوطی باز کن ها در انواع برقی و دستی وجود دارند. به طور کلی قوطی بازکن های برقی سرعت زیادتری در مقایسه با قوطی باز کن های دستی دارند ولی برای مصارف خانگی چندان به کار نمی رود. قوطی باز کن های دستی برای مواقعی که دسترسی به برق ممکن نیست نیز بسیار کارساز می باشند.
پیمانه اندازه گیری
اندازه، جنس و اشکال از مواردی هستند که با توجه به احتیاج از نوع فلزی، پلاستیکی و شیشه ای می توانید استفاده نمایید. برای اندازه گیری مواد اولیه و ادویه به پیمانه احتیاج دارید. 
ترازوی آشپزخانه
دو نوع دیجیتال و آنالوگ از انواع ترازوهای آشپزخانه هستند. از انواع دیگر ترازوهای آشپزخانه می توان به ترازوهای خانگی کاسه ای و مسطح اشاره کرد که استفاده از نوع کاسه ای ساده تر و از انواع دیجیتال آن دقیق تر می باشد. 
آبپاش
آبپاش ها در حجم و رنگ های مختلف وجود دارند. وجود یک آبپاش برای آبیاری گل و گیاه برای دوستداران گل و گیاه لازم است. آبپاش به شکل کنترل شده و پخش آب را روی برگهای و داخل گلدان می پاشد. 

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

سرویس پلاستیک فریزری
ظروف نگه دارنده ی دردار از لوازم ضروری آشپزخانه می باشد. می توانید در مواقعی که زمان بیشتری در اختیار دارید برای روزهای آینده آشپزی کرده و خوراک آماده شده را درون این ظروف درون یخچال و فریزر نگه داری نمایید. پس از آن مستقیما ظرف در دار را از یخچال در بیاورید و آن را درون ماکرووویو قراردهید تا غذایتان گرم بشود. 
ست سبد آشپزخانه
وجود آبکش های مقاوم و سبک در هر آشپزخانه ای لازم است. شایسته است آبکش های دارای دسته را انتخاب نمایید که زمان آبکش کردن مواد غذایی با مشکل مواجه نشوید. 
کلمن
آب سرد و گرم و وجود آن از ملزومات مسافرت یا پیک نیک است. بهداشتی بودن ظرف و مدت زمان نگه داری مایعات در دمای مورد نظر از موارد مهمی است که باید در انتخاب کلمن به آن دقت داشته باشید. 
جای سیب زمینی و پیاز 
از جمله مواد غذایی که در آشپزخانه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد سیب زمینی و پیاز است. ظرف های نگه داری سیب زمینی و پیاز در انواع فلزی، پلاستیکی در طرح و رنگ های متنوع، چوبی و... در بازار موجود است. 
ظرف خلال دندان
برای از بین بردن غذا از لا بلای دندان ها از خلال دندان استفاده می شود. ظرف خلال دندان باید با سایر وسایل آشپزخانه هماهنگی داشته باشد. در حقیقت انتخاب طرح و رنگ ظرف خلال دندان بایستی هماهنگ با سایر موارد انتخاب شود. 
فلاسک چای
یک چای داغ خستگی را از تن افراد به در می کند. به همین علت انواع فلاسک در اندازه طرح و جنس های مختلف برای نگه داری چای در مسافرت و پیک نیک های شما به فروش می رسد. فلاسک های شیشه ای از نظر بهداشتی مناسب ترند. تمیز کردنشان هم آسان تر است. در صورت یک اشتباه کوچک به سرعت می شکند. در نوع دوم محفظه درونی از جنس استیل ضد زنگ است. جنس پوشش بیرونی عمدتا براساس سلیقه انتخاب شده و فرق زیادی با هم ندارند. فلاسک هایی که درب شیشه ای دارند دارای چوب پنبه می باشند. احتمال وجود نشتی در این نوع فلاسکها بسیار زیاد است. بهترین نوع فلاسکها، فلاسک های در پیچی هستند.

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

 

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه

 

فهرست جهیزیه لوازم آشپزخانه