فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب
از مهم ترین بخش های خانه که محل استراحت است، اتاق خواب می باشد. در نخستین مرحله انتخاب وسایل و در مراحل بعدی انتخاب رنگ و تم وسایل مهم است. می توانید پس از اینکه لوازم برقی منزلتان را خریداری کردید سراغ خرید اتاق خواب بروید. 
سرویس خواب (پا تختی و دراور، تختخواب دو نفره)
انواع سبک های سلطنتی، فانتزی، کلاسیک، مدرن و کم جا از انواع سرویس های خواب می باشند. منظور از تخت خواب های کم جا آن دسته از رختخواب هایی هستند که قابلیت جمع کردن دارند تا به شکل یک کمد به نظر برسند. حتما اندازه ی تخت خواب را با توجه به متراژ اتاق خواب انتخاب نمایید. به طور کلی تخت خواب های دارای ارتفاع زیاد اتاق خوابتان را کوچک نشان می دهند. سرویس خواب های موجود در بازار از فلز، ورق ملامینه، ورق MDF و چوب ساخته شده اند. سرویس خواب چوبی از انواع دیگر گران تر است و سرویس ام دی اف از ملامینه گران تر است. سرویس خواب فلزی در رده ی آخر قرار می گیرد. امکان ساخت کشو یا زدن جک به تخت و بلند شدن قسمت رویی آن به منظور جا دادن لوازم خودتان نظیر: رخت خوابها و... استفاده نمایید.
تشک دو نفره
انتخاب تشک مناسب بسیار مهم است چرا که قرار است روی خوابتان اثر مستقیم بگذارد. توجه به جنس و تراکم فوم در تشک های فاقد فنر بسیار مهم است. خوابیدن چند دقیقه ای روی تشک و دست زدن به آن، نمایانگر کیفیت نمی باشد. حتما خصوصیات و لایه های داخلی تشک و گارانتی را مورد بررسی قرار دهید. هر چقدر وزنتان بیشتر باشد، بایستی تشک با تراکم فنربندی بالاتر و فریم ضخیم تر انتخاب نمایید. هرگز تشک های بی نام و نشان را انتخاب نکنید. از نمایندگی های معتبر سطح شهر که محصولاتشان دارای گارانتی می باشد، تشک خریداری نمایید. 
پتوی مسافرتی
این پتوها که بسیار سبک هستند، برای پیک نیک و مسافرت فوق العاده مناسب هستند و پس از هربار پیک نیک و مسافرت قابل شست و شو می باشند.
کمد لباس
پیش از اینکه کمد خریداری نمایید دقت داشته باشید جای آن را کاملا دقیق اندازه بگیرید. کمدهایی که درب آن ها ریلی است، در مقایسه با کمدهایی که درب معمولی دارند ظاهر زیباتری دارند و با یراق آلاتی که به تازگی به بازار آمده است درب هایی ساخته می شود که با سلیقه ی همه ی خریداران هماهنگی دارد. حتما به کشوهای داخلی، لولاها و مواردی از این قبیل، دقت ویژه داشته باشید. به طور کلی توجه ویژه ای به مواد اولیه تشکیل دهنده ی کمد لباس داشته باشید. 
میز آرایش و میز آینه
عمدتا به همراه سرویس خواب میز و آینه هم خریداری می شود. در صورتی که اتاق فاقد فضای کافی باشد می توانید میز آینه ای که دارای کشو است را جایگزین دراور نمایید.
روتختی های دو نفره
نخستین نکته در انتخاب روتختی در نظر گرفتن ابعاد دقیق تخت می باشد. انتخاب رنگ رو تختی یک امر سلیقه ای است ولی انتخاب رنگ مناسب سبب زیبایی و جلوه بیشتر اتاق خواب می گردد. روتختی های نخی بهترین انتخاب برای افرادی است که می خواهند از رو تختی شان استفاده روزمره داشته باشند. به طور کلی روتختی های با کیفیت از پارچه های ترک، پارچه های ایرانی و چینی با کیفیت تهیه می شوند. اگر می خواهید روتختی ارزان قیمت خریداری نمایید توصیه می کنیم این کار را انجام ندهید. چرا که مدت کوتاهی پس از خرید، مجبور به خرید مجدد می شوید. پس سعی کنید کمی بیشتر هزینه نمایید ولی روتختی با کیفیتی را تهیه نمایید.
بالش
10 تا 15 سانتی متر ارتفاع مناسب برای یک بالش است. یک بالش مناسب باید به شکلی باشد که انحنای گردن را پر کند ولی زیر شانه ها قرار نگیرد. در این صورت ستون مهره ها متحمل فشار زیادی می شوند و بعد از برخواستن، حس کمردرد به شما دست می دهد. جنس مواد به کار رفته درون متکا باید به شکلی باشد که علاوه بر راحتی، از گردن و ستون فقرات شما نیز محافظت نماید. بالش های فومی نرم و شکل پذیرند. بالش فومی حالت سر و گردن را به خودش نمی گیرد و شکل کلی اش را هم از دست نمی دهد. به ویژه فوم های حافظه دار که در قسمت های مختلف دارای چگالی متغیری هستند و براساس واکنش به گرمای بدن دچار تغییر می شوند. نهایتا فشار کمتری به ستون فقرات وارد شده و دیسک کمر و دیسک گردن و انحنای ستون مهره ها جلوگیری می کند. بالش هایی را خریداری کنید که می توانید آن ها را بشویید. نظافت مداوم بالش ها الزامی است.

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب

لحاف، پتو، ملحفه و رو بالشتی
در صورتی که رو تختی تان فاقد رو بالشی است بایستی جداگانه تهیه نمایید. توجه داشته باشید سایز لحاف بایستی با سایز رو لحافی تناسب داشته باشد. لحافی را انتخاب نمایید که از قابلیت شستشو برخوردار باشد و در ارتباط با شستشوی آن نگرانی نداشته باشید. 
رختخواب اضافه برای مهمان
تشک های یک نفره و آماده که در فروشگاه ها موجود هستند، برای مهمانان بسیار مناسب هستند. تعداد رختخواب به تعداد مهمانانی که قصد دارند در منزلتان اقامت داشته باشند بستگی دارد. حتما توجه داشته باشید که آیا فضای کافی برای نگهداری از رختخواب ها را دارید یا خیر. بهترین جا برای نگه داری رختخواب مهمانان، زیر تخت یا داخل کمد دیواری می باشد. 
کاور لباس ها
به منظور جلوگیری از رنگ دهی لباس ها به هم در کمد و جلوگیری از کثیف شدن لباس ها، هر یک را جداگانه در کاور بگذارید. کاورها در انواع متنوعی وجود دارند که کاورهای نایلونی دارای قیمت پایین تری می باشد. 
چرخ خیاطی
در حال حاضر چرخ خیاطی وسیله ای ضروری به شمار نمی رود. در صورتی که می خواهید یک چرخ خیاطی مناسب تهیه نمایید، چرخ خیاطی ماکو گرد تهیه نمایید. توجه کنید چرخ خیاطی ماکو دراز هرگز گزینه مناسبی نیست. چرا که این چرخ خیاطی ها دارای ارتعاش زیادی هستند. چرخ مناسب چرخی است که فاقد سرو صدا و ارتعاش باشد. چرخ خیاطی مدرن بایستی پارچه را هم به سمت جلو و هم به سمت عقب بدوزد. چرخ بایستی از دستگاه مخصوصی برخوردار باشد که فشار نخ را براساس شماره هایی که روی دستگاه نقش شده بدون اینکه نخ پاره شود، کم یا زیاد کند. چرخ بایستی پایه ی فشار دهنده ی قوی داشته باشد تا امکان دوخت پارچه های ضخیم و کلفت را به ما بدهد. نحوه ی قرارگیری جا ماکوی چرخ باید به گونه ای باشد که برای تمیز کردن آن احتیاجی نباشد چرخ را کج کنید. توصیه می کنیم چرخ خیاطی تان را از نمایندگی های مجاز تهیه کنید که وسایل آن در دسترس باشد تا در صورت نیاز به تعمیر وسایل آن موجود باشد. ضمن اینکه چرخ خیاطی تان بایستی یک جعبه فولادی داشته باشد تا با بازکردن بتوانید آن را به آسانی تمیز نمایید. 
جعبه خیاطی
ساده ترین جعبه های چرخ خیاطی شامل نخ و سوزن هستند. انواع جعبه خیاطی در بازار موجود می باشد. پیشنهاد ما تهیه ی قیچی خیاطی، نخ های رنگی معمول و سنجاق قفلی انگشت دانه می باشد. بیشتر این موارد از وسایل ضروری می باشد. 
میز چرخ خیاطی
در صورتی که خانه تان کوچک است می توانید از میزهای تاشو استفاده نمایید. اگر از چرخ خیاطی استفاده می کنید می توانید از میزهای چند کاره ی اتو و چرخ خیاطی استفاده نمایید. 

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب

 

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب

 

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب

 

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب

 

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب

 

فهرست لوازم جهیزیه برای اتاق خواب