فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه

فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه برای هال و پذیرایی منزل
پر هزینه ترین خریدهای جهیزیه بعد از وسایل برقی، خریدهای مرتبط با پذیرایی و هال منزل می باشد. توصیه ما این است که این خریدها را با سلیقه و نظر عروس و داماد انجام بدهید. چرا که ممکن است در فاصله زمانی کوتاه نتوان وسایل منزل را عوض کرد. قطعا میزان رضایتمندی عروس و داماد از اینکه وسایل به سلیقه خودشان تهیه شده است بیشتر است.
مبلمان راحتی
به طور کلی مبلمان راحتی را به دو دسته تقسیم می کنند: مبلمان راحتی کامل و مبلمان نیمه راحتی. مبل راحتی همان طور که از اسمش پیداست مناسب استراحت و تماشای تلویزیون است. مبلمان نیمه راحتی کمی حالت رسمی دارد و تلاش شده است در طراحی آن هر دو حالت لحاظ شده باشد. حتما در هنگام خرید مبلمان راحتی توجه کنید مبلمانی که انتخاب می کنید به سلامتی تان صدمه نزند. به مقدار فرو رفتن در مبل، زاویه مهره های کمر و مواردی از این قبیل دقت داشته باشید. چرا که مبل راحتی مناسب نباید به اندامتان آسیب وارد کند. 
بوفه یا ویترین
به طور کلی به نمایش گذاشتن وسایل تزیینی در بوفه یا ویترین صورت می گیرد. آن دسته از بوفه و ویترین هایی که ساده هستند و تزیینات زیادی ندارند، برای دکوراسیون های سبک مدرن مناسب هستند. از خصوصیات سبک مدرن می توان به وجود خطوط ساده و منظم اشاره کرد. به طور کلی در حال حاضر تمایل افراد برای خریداری بوفه در جهیزیه چندان به چشم نمی خورد. اگر دکوراسیون منزلتان اسپرت می باشد می توانید شلف های دکوری را به منظور تزیین با وسایل دکوری مدرن یا استندهای دارای طراحی مدرن جایگزین بوفه کنید. آینه کنسول بوفه دار نی گزینه دیگری است که می توانید ظروف را درون آن بگذارید. در این صورت ظروفتان دیده نمی شود. بوفه مدرن از تزییناتی ساده برخوردار است که تمرکز عمده ی آن روی نمایش وسایل بوفه است نه زرق و برق خود بوفه.
میز پذیرایی
ابعاد میز عسلی و سطح میز جلو مبلی در شرایط کلی بایستی 5 سانتی متر بالاتر از ارتفاع مبلمان کناری خودش باشد. در شرایط عادی و استاندارد میز جلو مبلی 40 الی 45 سانت ارتفاع دارد اما توصیه ما برای شرایطی که ارتفاع مبلمانتان بیشتر می باشد استفاده از میز جلو مبلی مرتفع تر می باشد. برای این که میزها با مبلمانتان دارای تناسب باشند، توصیه می کنیم در انتخاب رنگ میز جلو مبلی و میز عسلی ها از چوب های هماهنگ و هم رنگ با بدنه مبلمانتان استفاده نمایید. 
میز تلفن
نحوه انتخاب میز تلفن باید به گونه ای باشد که با استایل دکوراسیون منزل شما هماهنگی داشته باشد و براساس میزهای جلو مبلی و مبل ها انتخاب شود. البته لازم به ذکر است که در برخی منازل به ویژه منازلی که کوچک هستند به دلیل اینکه فضای کافی وجود ندارد، میزهای کنار تخت و میزهای کنسول قفسه ها و شلف ها، فرو رفتگی های دیوار و... را جایگزین میز تلفن کرده اند. با طراحی تلفن های فاقد سیم میز تلفن چندان به چشم نمی خورد. در این بین افرادی هم هستند که به میز تلفن علاقه خاصی دارند. 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه
میز ناهارخوری
برای انتخاب میز ناهارخوری میزهایی که دارای چوب سخت هستند نظیر: چوب گردو، چوب راش، بلوط و درخت ساج انتخاب های مناسبی هستند. میزهای ناهارخوری گرد و مستطیل انتخاب خوبی برای هر زمان و مکان می باشد. در آغاز اتاق را اندازه گیری نمایید پس از آن، محل رفت و آمد را در نظر بگیرید و بعد از آن بزرگ ترین میز مناسب برای رفت و آمد را خریداری کنید. در صورتی که می خواهید میز و صندلی به صورت جداگانه خریداری نمایید، حتما به اندازه و شکل و طرح آن دقت داشته باشید. 
جا کفشی
با توجه به اینکه جا کفشی عمدتا در ورودی خانه قرار می گیرد، هماهنگی جنس و طرح و سبک با دکوراسیون داخلی حائز اهمیت است. نکته مهم این است که برای ابزارهای مرتبط مانند: جلا دهنده، پاشنه کش، واکس و... فضای کافی داشته باشد. جا کفشی ها در دو نوع درب لولایی و داشبوردی وجود دارند. تنها تفاوتشان در فضای آنهاست. جا کفشی های درب لولایی در زمان گذشته کاربرد بسیاری داشته است ولی امروزه به دلیل محدودیت در فضا، جا کفشی هایی که از لوازم ظریف تر تهیه شده است و کارآیی بیشتری دارند بیشتر مورد استقبال واقع می شوند. جا کفشی های داشبوردی انتخاب مناسب تری است. چرا که هم عرض کمتری دارد هم کفش ها را به صورت افقی در خود جای می دهد. استایل این جا کفشی ها مدرن است. ضمن اینکه در صورت استفاده شما از لوازم چوبی و کلاسیک، می جا کفشی هایی که روکش چوبی دارند سفارش دهید. به علت اینکه این جا کفشی ها عرض کم تری دارند، می توانند روی دیوار نیز نصب گردند. 
فرش
فرش های ماشینی از نخ پلی پروپلین و نایلون و فرش های دستباف از ابریشم و پشم ساخته می شوند. دلیل اینکه فرش های ماشینی سر می خورند نیز همین است. الیاف مصنوعی به کاررفته در فرش های مصنوعی می تواند برای شما و اعضای خانواده تان حساسیت پوستی ایجاد نماید. امروزه اکثر زوج های جوان به دلیل اینکه فرش های دستباف گران قیمت هستند، به خریداری فرش های ماشینی رو آورده اند. شانه و تراکم از مواردی است که در خرید فرش ماشینی مانند هر فرش دیگری باید به آن توجه ویژه داشته باشید. فرش های ماشینی دارای رنگ های روشن برای اینکه فضای خانه های کوچک را بزرگتر نشان دهند گزینه بسیار مناسبی هستند. 
کولر گازی اسپلیت
پیش از ایکه کولر گازی خریداری نمایید حتما در مورد انواع آن اطلاعات کسب نمایید. زمان خریداری کولر بایستی به ابعاد پنجره ای که بنا است کولر گازی در آن جا بگیرد توجه نمایید. این دسته از کولرها فاقد کنترل از راه دور هستند و دارای سر و صدا هستند. هم چنین مصرف باتری بالاتری نیز دارند. کولر گازی یک تکه که تنها یک لوله خرطومی پلاستیکی پشت آن به منظور تخلیه گرمای موتور وصل می باشد و احتیاجی به نصب و لوازم مخصوص ندارد، کولر گازی پرتابل نامیده می شود. کولر گازی فوق برای استفاده موقت و در فضاهای کوچک حداقل 20 الی 30 متر مربع مورد استفاده واقع می شود. همچنین به علت اینکه دارای چرخ هستند، قابل حمل می باشند. کولرهای گازی ایستاده بر عکس کولرهای متحرک دو تکه می باشند. یعنی از یک واحد خارجی هم برخوردار هستند. کولرهای گازی ایستاده مانند کولرهای متحرک قابل جا بجایی نیستند. پنل اصلی کولرهای گازی ایستاده روی زمین قرار می گیرد ولی کندانسور آنها بایستی در بیرون از محل نصب و راه اندازی گردند و به علت قدرت بالای پرتاب هوا و قابلیت سرمایش و گرمایش بسیار برای سالن های پهناور و مکان های بسیار بزرگ مناسب می باشند.
کولر گازی اسپلیت در دو بخش طبقه بندی می شود، یک قسمت برای داخل اتاق و قسمت دیگر خارج از آن که موتور یا کمپرسور آن می باشد که بتوانید در فضایی دورتر از محل نصب پنل با کمترین صدا به کار بگیرید. کولر گازی دیواری به علت اینکه کمپرسور آن خارج از اتاق کم گزینه ترین گزینه برای انتخاب می باشد. برای نمونه برای خانه ای که متراژ آن 180 متر می باشد، کولر گازی با بی تی یو 14000 و برای خانه ای 60 متری کولر گازی با قدرت خنک کنندگی 8000 (BTU) پیشنهاد می شود. به طور کلی هر کولر گازی قدرت خنک کنندگی  (BTU) متفاوتی دارد که عددی بین 5000 تا 20000 است. بدترین انتخاب، کولر گازی قابل حمل می باشد. چرا که فضای زیادی از زمین کنار پنجره را به خود اختصاص می دهد.
ساعت دیواری
ساعت های دیواری کلاسیک با همه طرح ها و نقش هایی که دارند، سبب بیشتر شدن اصالت دکوراسیون داخلی تان می گردد. ساعت های پاندولی در دو نوع ایستاده یا دیواری انتخاب مناسبی برای سبک کلاسیک می باشند. ساعت های گرد مناسب آن دسته از افرادی است که انواع ساده تر از ساعت های دیواری را برای دکوراسیون شان انتخاب می کنند، می باشد. رنگ های تیره نظیر قهوه ای یا سیاه، رنگ طلایی هماهنگی بیشتری با ساعت های دیواری طرح کلاسیک دارد. ساعت های دیواری کلاسیک طرح ها و تزییناتی دارد که سبب جذابیت بیشتر فضا می گردد. عقربه های فرم دار یا اعداد رومی نیز مناسب این سک می باشد. ساعت های که رنگ شاد دارند یا دارای متریال جدید می باشند، برای آن دسته از افرادی که سبک مدرن را می پسندند مناسب است. ساعت های دیجیتال هم گزینه مناسبی برای انتخاب می باشند. 
پرده
برای خریداری پرده موارد بسیاری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. در ادامه این موارد را خاطر نشان می شویم. مهم ترین نکته در خرید پرده، توجه به متراژ خانه می باشد. پرده های حریر و شیشه ای برای افرادی که می خواهند خانه ای روشن و نورانی داشته باشند انتخاب مناسبی است. سقف، دیوار، کف و مبلمان از عناصر اصلی تشکیل دهنده ی هر اتاق می باشد. البته برای دکور کردن بایستی تاکید روی یکی از این موارد باشد و موارد دیگر به عنوان تقویت کننده عمل کند. پس در صورت انتخاب پرده پلنگی بایستی مبلمان ساده تر را انتخاب نمایید. پرده های Shade و تاریک کننده برای اتاق خواب انتخاب مناسبی است. پرده بلند می تواند کامل روی زمین مماس باشد و یا روی زمین کشیده بشود. ضمن اینکه پرده می تواند فقط فضای پنجره را پوشش بدهد و یا اینکه سطحی از دیوار را هم بپوشاند. برای چوب پرده یا حاشیه پرده، 2 و نیم سانت عرض کافی و شیک می باشد. برای دسترسی به پرده (در قسمت بالای آن) فقط نیازمند دو سانتی متر فضا هستید. در صورتی که پرده را در ارتفاع بالا نصب نمایید، دیوار کشیده تر دیده می شود و به پرده و اتاق جلوه بیشتری می دهد. زمانی که پرده خریداری می کنید باید توجه داشته باشید برای کلیه پنجره ها از یک نوع پارچه استفاده نکنید. برای پنجره ای که در معرض آفتاب شدید قرار دارد، نیازمند پارچه ای است که ضخیم تر است. برای پنجره هایی که تابش آفتاب در آن قسمت کمتر است و سایه در آن قسمت بیشتر است، بایستی پرده ای نازک تهیه نمایید. پرده های آشپزخانه تان را بایستی تا پایین پنجره نصب نمایید. به ویژه اگر پرده آشپزخانه تان در بخش بالایی هود یا کنار هود نصب شده باشد، حتما پرده را با فاصله از بخش انتهایی پنجره نصب نمایید. 
 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه
تلفن بی سیم
برای انتخاب تلفن بی سیم دقت داشته باشید مدلی را برگزینید که پایه های شارژ آن به شکل فلزهای مقاوم و انعطاف پذیر باشد. تلفن های قدیمی از بخش خاصی برای گذاشتن نوار به منظور ضبط پیغام صوتی برخوردار بودند، با توجه به پیشرفت تکنولوژی امروزه تلفن ها از یک حافظه ذخیره سازی پیغام های صوتی برخوردار هستند. در صورت مهم بودن این موضوع برای شما توصیه می کنیم مدل هایی که ظرفیت بالاتری دارند را انتخاب نمایید. از سایر مواردی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید زمان آماده به کار بودن باتری، ضد آب و ضد ضربه بودن گوشی می باشد. در حالت کلی زمان آماده به کار گوشی های فاقد سیم از هفت روز شروع می شود و تا 30 روز نیز ادامه می یابد. 
کتابخانه
به طور کلی کتابخانه ها از پر کاربرد ترین لوازم منزل هستند که افزون بر سر و سامان دهی به کتاب ها، یک دکوری شیک و زیبا به شمار می آیند. کتابخانه های پلکانی و تکیه گاهی معمولا باریک ترند. این که چه نوع قفسه ای را انتخاب می کنید به وسایلی بستگی دارد که می خواهید آنها را در قفسه قرار دهید. چوب می تواند وزن بسیاری را متحمل شود. به منظور دستیابی به بیشترین انعطاف پذیری کتابخانه ای را انتخاب نمایید که قفسه های آن قابل جا به جایی باشد. کتابخانه های MDF یا کتابخانه هایی با قطعات تخته ای مناسب آن دسته از افرادی هستند که توان مالی بالایی ندارند ولی می خواهند کتابخانه شان به زیبایی کتابخانه چوبی باشد. قفسه های فلزی فضای محکم با حجم و وزن کم تر از چوب و تخته را پیشنهاد می کنند. در صورتی که می خواهید دکوراسیونی ساده و موقت داشته باشید این مورد، انتخاب مناسبی می باشد. 
بخاری
متراژ خانه مهم ترین معیار برای خریداری بخاری می باشد. در صورتی که محصولی را مشاهده کردید که رده انرژی نداشت یا برای نمونه گیری عدم همکاری از خودشان نشان داده اند یا اینکه محصول آن ها فاقد استاندارد است. به کارگیری سیستم ایمنی ODS برای بخاری ها بدون دودکش بسیار مهم است. سیستم فوق زمانی که اکسیژن محیط به 18 درصد و پایین تر برسد، جریان گاز ورودی به بخاری را قطع کرده و تا موقعی که ترکیب هوا مناسب نشده باشد و روشن شدن بخاری خطرساز باشد، به آن اجازه روشن کردن هم نمی دهد. در محیط هایی که بسته هستند مانند: شیروانی، انباری، زیرپله، پارکینگ، حمام، کودکستان، شیرخوارگاه، اتاق خواب، حمام و هتل و هر مکانی که فاقد تهویه خوبی باشد، ممنوع می باشد. انتخاب رده ی A و Bبهترین انتخاب است ولی چون این رده ها در دسترس نمی باشد توصیه می کنیم رده های C و Dرا انتخاب نمایید. 
سه راه برق
این گونه امکان اتصال چند وسیله به طور همزمان وجود دارد. به دلیل اینکه تعداد وسایل زیاد است وجود چند سه راهی در منزل ضرورت دارد.
محافظ لوازم برقی
این دستگاه هم اتصال چند وسیله برقی را برایتان ممکن می سازد، هم اینکه از لوازم گران قیمت نظیر: تلویزیون، تبلت، لپ تاپ و موبایل محافظت می کند. در صورتی که انتخابتان درست باشد، هیچ وقت با مشکل کانکتور مواجه نخواهید شد. قیمت محافظ ها از چندراهی های برق بیشتر است. 
جاکلیدی دیواری
در بسیاری از موارد از شدت خستگی، یادمان نمی آید کلیدها را کجا گذاشته ایم. به همین علت وجود یک جاکلیدی علاوه بر این که جنبه ی تزئینی دارد موجب می شود کلیدهایتان را گم نکنید.  
لوازم دکوری و تزئینی
هرچقدر دکوراسیون می تواند روی زیبایی منزل اثر بگذارد و موجب بالا رفتن دکوراسیون شود، یک انتخاب اشتباه می تواند به همان اندازه همه ی تلاش هایتان را از بین ببرد. زمانی که دکور به رنگ هایی احتیاج دارد که به شکل نقطه گذاری موجب یک دست شدن دکوراسیون شود و تعادل رنگی را در فضا ایجاد نماید، از اکسسوارها و لوازم دکوری استفاده می کنند. 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه
 
 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه
 
 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه
 
 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه
 
 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه
 
 
فهرست لوازم مورد نیاز جهیزیه