فهرست لوازم پخت و پز

فهرست لوازم پخت و پز
پس از تهیه ی لوازم آشپزخانه، باید به سراغ لوازم پخت و پز برویم. در حقیقت پر کاربرد ترین لوازمی که برای جهیزیه خریداری می شود، لوازم پخت و پز است. 
ست قابلمه لعابی
برای طبخ غذاهای آب دار از این سرویس قابلمه ها استفاده می کنند. امکان پخت برنج و یا گرم کردن مجدد غذاهای جامد در این قابلمه ها وجود ندارد. طول عمر روکش لعابی محدود می باشد و در اثر ضربه و تغییر حرارت ناگهانی از میان می رود. قابلمه های لعابی برای نگه داری انواع مختلف مواد غذایی به غیر از مواد اسیدی درون یخچال مناسب می باشد. 
قابلمه پیرکس دردار
این قابلمه ها از سالم ترین قابلمه ها برای پخت و پز می باشند. البته در صورتی که رنگ نشده باشند.
ست قابلمه و ماهیتابه
امروزه قابلمه ها در طرح ها و رنگ های گوناگون در بازار موجودند که هریک مزایای مخصوص به خود را دارند. تعداد قابلمه هایی که در جهیزیه تان تهیه می کنید، به میزان پخت و پز و رفت و آمدهای شما وابسته است. ظروف چدن فاقد تنوع و دارای قیمت زیادی هستند. هم چنین بسیار سنگین هستند. قابلمه های استیل برای غذاهای آبدار مناسب هستند چرا که حرارت را فوری به غذا انتقال می دهند و موجب سوختن غذا می گردند. در میان قابلمه های دارای پوشش نچسب، قابلمه های گرانیتی از همه با دوام تر و سخت تر می باشد. هم چنین موجب تغییر طعم غذا نمی شود. قابلمه های کارال بسیار سالم بوده و آشپزی با آنها دشوار است و به تجربه احتیاج دارد. در صورتی که جنس تفلونی که انتخاب کرده اید مناسب نباشد، فلز کادمیوم موجود در بیشترشان، وارد غذا می شود و احتمال ابتلا به سرطان افزایش می یابد. قابلمه های سرامیکی از قیمت بالایی برخوردارند و چند لایه می باشند. البته باید مراقب باشید که تکه ای وارد غذا نشود. 
قاشق چوبی و تفلون
معمولا از قاشق های چوبی یا پلاستیکی برای جلوگیری از خط افتادن ظروف تفلون استفاده می کنند. قاشق های چوبی به علت اینکه جادب آلودگی هستند گزینه مناسبی برای استفاده نیستند. به ویژه در صورتی که ترک یا شکستگی و... داشته باشند. پس تا جای ممکن از آنها استفاده نکنید.

فهرست لوازم پخت و پز

شعله پخش کن
شعله پخش کن موجب پخش حرارت به طور یکسان روی قابلمه خواهد شد و حرارت یکنواخت را بین همه ی شعله ها پخش می کند.
ماهیتابه دو طرفه
در ماهیتابه های دو طرفه، درب آنها زمان پخت و پز روی هم قفل می شود. طی این فرآیند، به کمک بخار آب و بدون اینکه به روغن نیاز باشد، غذاهایی نظیر ماهی و مرغ سریعا پخته می شود. لازم به ذکر است در صورتی که پس از خریدتان، رضایت مطلوب از محصولی که خریداری کرده اید حاصل نشد، امکان جداکردن ماهی تابه ها از هم با بازکردن لولای میانی وجود دارد. به طور کلی تابه های رژیمی در دو نوع مختلف به کار می روند. در برخی از مدل ها یکی از تابه ها شیاردار می باشد که در تهیه ی غذاهایی مثل استیک به کار می رود.
ست چاقوی آشپزخانه
ست چاقوهای آشپزخانه با استندهای خاص و زیبایی تولید و وارد بازار می شوند که این استندها از به هم ریختگی آشپزخانه جلوگیری می کند و سبب سازماندهی آشپزخانه می شود. 
کباب پز
کباب پزهای ایستاده، رومیزی، ذغالی و گازی و برقی از انواع متنوع کباب پزها می باشند. باربیکیو گازی و برقی برای مکان های سرپوشیده که در آنها امکان اتصال به گاز و برق وجود دارد. نوع ذغالی کباب پز برای مکان های باز و جاهایی که نمی توان از راه های دیگر انرژی را تامین کرد مناسب می باشد. نوع ایستاده کباب پزها از توانمندی تنظیم ارتفاع هم برخوردارند.
کبریت
وجود کبرِت در جهیزیه بسیار ضروری است. زمانِ که گاز فندک تمام شده باشد یا فندک گاز به خوبی کار نکند، وجود کبریت مشکلتان را حل خواهد کرد.
فندک آشپزخانه
فندک جایگزین مناسبی برای کبریت می باشد و افزون بر آن فندک های آشپزخانه رنگ ها و طرح های متنوعی دارند. می توانید فندک آشپزخانه را با اجزای دیگر آشپزخانه ست کنید.
تخته گوشت
عده ای تخته گوشت چوبی را بیشتر از پلاستیکی می پسندند. تخته گوشت چوبی بر خلاف زیبایی اش زمینه بیشتری برای نفوذ باکتری ها درون خودش پیدا می کند. در صورتی که یکی از تخته ها را برای گوشت و دیگری را برای سبزی اختصاص دهید بهتر است. می توانید از هر دو نوع تخته استفاده کنید البته به شرطی که بهداشت را رعایت نمایید. 
دستکش یکبار مصرف
به منظور خرد کردن مرغ، گوشت، ماهی و یا ورز دادن غذا پیش از پخت بهتر است یک جفت دستکش یکبار مصرف داشته باشید تا از ورود آلودگی های دستتان و میکروب های احتمالی جلوگیری نمایید. 
ظروف فر
ظروف فر در برابر حرارت مقاوم هستند و امکان استفاده از آنها درون فر وجود دارد. این ظروف برای پخت و پز مناسب هستند. ظرف های مخصوص فر برای پخت کیک و شیرینی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فهرست لوازم پخت و پز

 

فهرست لوازم پخت و پز

 

فهرست لوازم پخت و پز

 

فهرست لوازم پخت و پز

 

فهرست لوازم پخت و پز

 

فهرست لوازم پخت و پز