فینگرفود چیست

فینگرفود معانی متعددی نظیر:غذای انگشتی، غذای لقمه ای، لقمه های کوچک و... دارد.حتما شما نیز در جشن ها، سمینارها، عروسی یا تولد طعم فینگرفود ها را چشیده اید و طرفدار پروپاقرص آن شده اید.عده ای فکر می کنند فینگرفود غذایی جدید است ولی اینطور نیست.فینگرفود قبلا نیز به صورت نان و پنیر و سبزی، نان و پنیر و گوجه، انواع کوکوها و .... وجود داشت که امروزه به صورت فینگرفود سرو می شود.


 
دو نکته مهم وجود دارد اول اینکه خلاقیت موجود در غذاهای ایرانی و اضافه شدن انواع دیگری از غذاهای سایر کشورها و چینش آنان کنارهم فینگرفودها را در زمره ی پرطرفدارترین غذاها قرار داده است.
 
تنوع فینگرفودها به قدری است که رده بندی آن ها مشکل است.یکی از متداول ترین دسته بندی ها به شکل زیر است:
فینگرفودهای گرم که بهتر است در همان محل آماده شوند و سرو آمها در ظروف ویژه بسیار شیک خواهد بود.نظیر: کباب مغولی،روماکی،کنتاکی،اسپایسی تایلندی و...
فینگرفودهای سرد که در یخچال نگه داری می شوند و برای مهمانی های کوچک تهیه می شوند. عبارتست از: تارت الویه، کاناپ کوکو،والوان و....
Sea food فینگرفود دریایی: این نوع فینگرفود از انواع سوشی، ماهی، میگو و ... تهیه می شود.این نوع غذاها سلیقه ای است ولی طرفداران بسیاری دارد.
اینکه برای چه مراسمی از کدام نوع فینگرفود استفاده کنیم برای اکثریتمان حائز اهمیت است.در کل محدودیت خاصی برای این موضوع وجود ندارد. اغلب برای مهمانی هایی که امکان تهیه فینگرفود گرم ندارند از فینگرفود سرد استفاده می شود.در فصل های سرد سال فینگرفودهای گرم طرفداران بیشتری دارند.
فینگرفود در لغت به معنی غذای انگشتی است و اصطلاحا در اندازه های کوچک به اندازه بند انگشت، میان وعده و... سرو می شوند.
اسم گذاری فینگرفود
دلیل نامگذاری آن این است که میتوان به راحتی با دست آن را میل نمود.
طرز میل کردن فیگرفود
این نوع غذا نقطه مقابل غذاهای چرب و سنگین و پرکالری قرار می گیرد و با چاقو و چنگال سرو می شود.
در کشورهای غربی فینگر فود به عنوان پیش غذا استفاده می شود.
در کشورهای غربی فینگرفودها در عروسی ها، جشن ها، تولدها و نامزدی ها از طرفداران بسیاری برخوردارند.
پس از تهیه آنها در سینی های بزرگ و در مهمانی ها سرو می کنند.
انواع فینگرفود
رول سوسیس،سوسیس سیخی، قطعات کوچک گوشت، سموسه،سیخ پنیر و زیتون، نان پیتا،ساندویچ پیتزا و... در زمره ی فینگرفودها قرار می گیرند.
همه مان به نحوی اسم فینگرفود به گوشمان خورده است یا در مهمانی ها، عروسی ها و مجالس مختلف رو به رو شده ایم.
همان طور که میدانیم فینگرفود به معنی غذای انگشتی می باشد. 
اگر در جستجوی گوگل عبارت What IS FINGERFOOD را جستجو کنیم پاسخی ساده خواهیم یافت:
Food served in such a form and style that it can conviwntly be eaten wih the fingers
فروشگاه اینترنتی خانه فینگرفود
جواب ساده ی گوگل به این معنی است که فینگرفود غذایی است که بتوان به راحتی با انگشت و بدون استفاده از قاشق یا چنگال میل کرد.
عده ای می گویند در گذشته چون قاشق و چنگال وجود نداشته است با دست و انگشتان غذا می خوردند و از زمان های گذشته وجود داشته است.
در سال 1319 با تاسیس کافه هایی کوچک در نواحی مختلف آمریکا صاحبان این کافه ها تصمیم گرفتند که غذاهای ساده ای را برای مشتریانشان آماده کنند تا آسان تهیه شود و حالت میان وعده هم داشته باشد.
آنان ترجیح دادند غذاهایی را تهیه کنند که به راحتی و با دست خورده شود.
با گذشت زمان فینگرفودها در کشورهای غربی جایگاه ویژه ای پیدا کرد که حتی به عنوان غذای اصلی هم سرو می شود.
مردم فرانسه از کلمه canapé به جای فینگرفود استفاده می کنند. کاناپه یعنی جایی برای استراحت.
کاناپه عمدتا متشکل از یک قطعه نان تست شده یا سرخ شده است که روی آن با مواد مختلف پر شده است.غذایی که روی نان استراحت می کند!!
با گذشت زمان کاناپه واژه ای شد که به غذاهای کوچک که در مهمانی ها سرو میشد تعلق می گرفت.
فینگرفود چیست؟
در تمام کشورهای آسیایی از جمله ایران از زمان های قدیم فینگرفودها با نام های مختلف وجود داشته اند.
غذاهایی نظیر کوکو، بادمجان شکم پر، لقمه های الویه یا ته چین مرغ از نمونه هایی هستند که در بین غذاهای ایرانی جایگاه خوبی هم دارند.
 
فینگرفودها به دلیل دارابودن نکات مثبت،هرروز در مهمانی ها و منوهای غذایی جایگاه بهتری پیدا میکنند.برای مثال فینگرفود بهترین گزینه برای مهمانی های دوستانه است.همچنین بهترین گزینه برای مهمانی های مجلل مانند عروسی، مهمانی های سلف سرویسی و مهمانی های مهد کودک است.
طرز تهیه انواع فینگرفود
در ادامه طرز تهیه 5 نوع فینگرفود را به شما خواهیم آموخت.
کباب تند آسیایی
این نوع پیش غذا یکی از پیش غذاهای مفید است و می توانید در بیست دقیقه تهیه کنید.لازم به ذکر است پیازچه موجود در این غذا میبایست به 24قسمت مساوی تقسیم شود.

مواد لازم برای 12 نفر
شکر قهوه ای: 1 قاشق غذاخوری
آب لیمو تازه: 2 قاشق غذاخوری
سس سویا: 1 قاشق غذاخوری
گوشت:12 قطعه مساوی
روغن زیتون:2 قاشق غذاخوری
پیازچه:3 عدد
سرکه: به مقدار لازم
ادویه کاری: به مقدار لازم
آب نمک:به مقدار لازم

برای درست کردن این کباب آب لیمو و روغن زیتون و سس سویا و شکر را در ظرفی مناسب با هم مخلوط می کنیم و پس از آن تکه های گوشت را به این مخلوط اضافه می کنیم.سپس 20 دقیقه گوشت را که با مواد ترکیب کردیم گوشه ای می گذاریم تا به خوبی جذب گوشت شوند. می توانید این امر را از شب قبل نیز انجام دهید.
در مرحله بعدی تابه را روی شعله گاز قرار دهید تا کاملا داغ شود. پس از آن روغن زیتون را درون تابه می ریزیم و به گوشت ادویه کاری و آب نمک و سرکه اضافه میکنیم و قطعات گوشت را درون تابه قرار می دهیم پس از آن هر قطعه گوشت را به 2 عدد پیازچه میپیچیم.طوری که دوطرف پیازچه ها از داخل گوشت بیرون زده و پس از آن سیخ های چوبی یا فلزی را درون گوشت فرو می بریم.
گوشت ها را درون قابلمه می گذاریم و در آن را می گذاریم.به گونه ای که دو طرف گوشت پخته شود.10 دقیقه زمان لازم است تا به خوبی پخته شود.پس از اینکه پخته شدند آنها را به همراه سیخ فلزی یا چوبی در ظرفی مناسب قرار می دهیم و آنها را با برگ پیازچه تزیین میکنیم.پس از ان آب نمک و سرکه جوشیده شده را بر روی گوشت ها میریزیم و دو دقیقه درون ظرفی مناسب می جوشانیم.
دلمه قارچ
این پیش غذا بسیار خوشمزه و مقوی بوده و می توانید به عنوان غذای اصلی نیز میل کنید.می توانید درون آن را با هرچیزی که میخواهید پر کنید.طرز تهیه دلمه قارچ مانند قارچ شکم پر است.
طرز تهیه دلمه قارچ
ابتدا درون قارچ ها را خالی می کنیم سپس با هر نوع مواد دلخواهی درون قارچ ها را پر می کنیم.

طرز تهیه دلمه قارچ
ابتدا درون قارچ ها را خالی می کنیم، پس از ان با هر نوع ماده دلخواهمان درونشان را پر میکنیم.
می توان از موادی که درون ماکارونی هم استفاده میشود برای پر کردن قارچ ها استفاده کرد.توجه کنید این مواد برای تهیه دلمه قارچ میبایست خشک تر باشد.پس از این که درون قارچ ها را پر کردید آنها را درون قالب فر قرار می دهید.پس از ان روی هرکدام را یک برش پنیر پیتزا قرار دهید و روی برش های پنیر پیتزا فلفل دلمه ای و ...بگذارید. سپس قارچ ها را 10 دقیقه دون فر بگذارید.
طرز تهیه رولت گوشت و پنیر و قارچ
برای تهیه این رولت خوش طعم باید چند لایه نان یوفکا را روی هم قرار داده و روی لایه های آن را شیر و روغن بمالیم ، پس از آن روی نان یوفکا گوشت و قارچ و پنیر گودا میریزیم و نان ها را به خوبی رول می کنیم.
پس از آماده شدن رولت ها روی آنها شیر و روغن میریزیم و رولت ها را درون یک قالب درون فر می گذاریم تا رولت ها طلایی شوند.سپس می توانید به شکل دلخواهتان برش بزنید.

مطالب مرتبط