لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد
از گذشته تا به امروز از بین بردن موهای زائد مورد توجه خانم ها قرار داشته و راهکارهای گوناگونی را امتحان می کردند تا به نتیجه برسند. لیزر موهای زائد جدیدترین روش است که به روشی دائمی میان خانم ها رواج یافته است. 
مکانیسم اثربخشی لیزر موهای زائد
فولیکول های مو در این شیوه، به وسیله ی لیزر موهای زائد،هدف اشعه لیزر قرارمی گیرند و نابود می شوند و در انتها رشد دوباره مو غیرممکن می گردد. 
انواع گوناگون دستگاه لیزر موهای زائد
مراکز لیزر دستگاه های گوناگونی دارند که به معرفی آنها خواهیم پرداخت. 
دستگاه های لیزر ND-YAG : کاربرد عمده این دستگاه برای افرادی که پوست سبزه و تیره دارند می باشد. در افرادی که پوست و موی روشنی دارند، استفاده از این دستگاه توصیه نمی شود. آن هم به این دلیل که طی دوره اثر اندکی از لیزر را مشاهده خواهند نمود. این لیزر 1064 نانومتر طول موج دارد که در مقایسه با سایر لیزرها، می تواند به لایه های عمیق تر بافت پوست نفوذ نماید. هم چنین این دستگاه در پاک کردن تتو هم به کار می رود. 
دستگاه IPL: سیستم نور شدید پالسی IPL نام دارد. در حقیقت لیزر نیست ولی اثراتی شبیه به لیزر دارد و گرما فولیکول مو را تخریب می کند. موها ممکن است بعد از استفاده از این دستگاه دوباره رشد کنند ولی رشد آنها به شکل نازک و کرکی می باشد. هم چنین در صورتی که روی پوستتان کک و مکی هم وجود داشته باشد، از بین می رود. کلینیک هایی که با دستگاه IPL کار می کنند، هزینه کمتری هم دریافت می کنند. ممکن است IPL سبب بروز موهای زیر پوستی شود.
لیزر الکساندرایت: این دستگاه 755 نانومتر طول موج دارد. در مقایسه با دایود به عمق کمتری از پوست نفوذ می کند و برای افرادی که پوست و موی روشنی دارند مناسب است. لیزر الکساندر لایت دارای اندازه بزرگتری است و در قسمت های وسیع بدن به کار می رود. آن هم به این دلیل که زمان کوتاه تری برای انجام لیزر صرف می شود. برای پوست های تیره بهتر است از این لیزر استفاده نشود. چرا که موجب سوختگی سطح پوست می شود. در صورتی می توان از این دستگاه برای پوست های تیره استفاده کرد که خنک سازی پوست به بهترین شکل انجام گردد. در صورتی که در کلینیکی لیزر می کنید که دستگاه آن الکساندرایت است و پوست تیره ای دارید پیشنهاد می کنیم حتما از نحوه خنک سازی پوست اطمینان حاصل کنید. 
احساس ناشی از انجام لیزر موهای زائد
 نمی توان لفظ بدون درد را برای لیزر موهای زائد به کار برد. ولی باید توجه داشته باشید که طی هر شات لیزر دردی که به بیمارمنتقل می شود، بسیار قابل تحمل بوده و برای افرادی که آستانه تحمل دردشان بالاست این درد را اصلا حس نمی کنند. استفاده از دستگاه اپیلیدی یا بندانداختن با دستگاه هم این درد را به شما منتقل می کند با این تفاوت که این روش ها موقتی می باشند. 
زمان مورد نیاز برای رفع کامل موهای زائد به وسیله لیزر
به طور کلی افرادی که پوست روشن دارند 3 الی 6 جلسه و افرادی که پوست تیره ای دارند 4 الی 8 جلسه نیاز دارند تا به نتیجه مورد نظرشان دست پیدا کنند. فاصله تقریبی میان جلسات باید یک الی دو ماه باشد.

لیزر موهای زائد

مراقبت های قبل از انجام لیزر
از بند انداختن یا اپیلاسون کردن بدن چند هفته قبل از لیزر حتما بپرهیزید. یک ماه قبل از لیزر از آفتاب گرفتن خودداری کنید. پیش از لیزر با تیغ یا ژیلت موهای بخش هایی از بدن را که قرار است تحت اشعه لیزر قرار بگیرد کامل تراشیده تا فاقد هرگونه مو باشد. از خوردن قرص هایی نظیر آسپیرین و داروهای بالابرنده ی جریان خون اجتناب کنید. حتما قبل از مراجعه به لیزر حمام کنید و بدنتان عاری از هرنوع آلودگی و میکروب باشد. 
چه افرادی نمی توانند کاندید انجام لیزر باشند.
بیماران دچار بیماری های عصبی، افرادی که بعد از انجام لیزر باید زیر نور آفتاب باشند و خانم های باردار و افرادی که در ناحیه ای که می خواهند لیزر انجام دهند دارای تبخال و یا عفونت هستند نمی توانند لیزر انجام بدهند.
مراقبت های بعد از لیزر
بعد از انجام لیزر از ضد آفتاب استفاده کنید و زیر نور شدید خورشید قرار نگیرید. در صورتی که پوستتان دارای قرمزی است با یک کیسه یخ صورتتان را خشک نمایید تا از سوختگی جلوگیری شود. تا دو روز بعد از انجام لیزر از استخر رفتن بپرهیزید و در محیط سونا قرار نگیرید. به منظور جلوگیری از سوختگی نواحی لیزر شده از پماد زینک استفاده کنید. به هیچ وجه تا یک هفته بعد از انجام لیزر از اسکراب پوست و کرم های لایه بردار و سایشی استفاده نکنید. 

لیزر موهای زائد

 

لیزر موهای زائد

 

لیزر موهای زائد