مدیریت هزینه عروسی

یکی از موارد مهم و مورد توجه زوج های جوان مدیریت هزینه ها و بودجه است. در این مرحله میبایست هزینه ها را برآورد کنید و متناسب با آن بهترین مراسم را برگزار کنید. مهم ترین و اساسی ترین موارد در هزینه های عروسی عبارتست از هزینه های مربوط به تالار عروسی، لباس عروس و آرایشگاه، آتلیه عکاسی و ... است.
برنامه ریزی و مدیریت هزینه های عروسی
1-مشخص کردن تعداد مهمانانتان در مراسم
اصلی ترین کار در این مرحله مشخص کردن تعداد مهمانان است.با این کار می توانید تسلط بهتری بر تعداد مهمانان و روند هزینه ها داشته باشید.
مهمانانتان را به دو لیست درجه 1 ودرجه 2 تقسیم بندی کنید.درجه اول اشخاصی هستند که نمیتوانید آنها را از لیست خودحذف کنیدو درجه 2 افرادی هستند که می توانید آنها را از فهرستتان خط زده و طی تدارک یک مهمانی عصرانه دعوت کنید.

مدیریت هزینه عروسی


2-دعوت مهمانان به مراسم بدون حضور فرزندان
برای مهمانان درجه 2 میتوانید در کارت عروسیتان قید کنید که از کودکان دلبندتان درفرصت مناسب تری پذیرایی خواهد شد.با انجام این کار تعداد زیادی از جمعیت که مربوط به کودکان است حذف می شود.با این وجود شما به بزرگتر آنان احترام گذاشته اید و آنان را به جشن خود دعوت نموده اید.
3-مدیریت و کنترل هزینه های تشریفات عروسی
این که هدفتان را مشخص کنید که چگونه مراسمی می خواهید و ایکه مراسم ساده می خواهید یا مجلل و یا تصمیم دارید مراسمتان تجملاتی باشد به شما کمک می کند تا گام های خود را استوار تر بردارید. 
4-مشورت با خویشان و دوستان
برای مشورت از دوستانی که در اطرافتان به تازگی ازدواج ازدواج کرده اند کمک بگیرید.یقینا آنها مشاوران خوبی در این زمینه هستند که کمکتان می کند.
5-تحقیق برای خرید و تجهیزات عروسی
پیش از خرید مکان هایی که ارائه دهنده ی خدمات و تجهیزات مورد نیاز و وسایل لازم و ضروری است را پیدا کرده و مناسب ترین قیمت را پیدا کنید.
مهم ترین مرحله تنظیم مقدار بودجه است.
با وجود برنامه ریزی های اولیه و مخص شدن تعداد مهمانانتان نوبت به تعیین و تنظیم بودجه می رسد.در حال حاضر شما تعداد مهمانان را می دانید و در نظر دارید که می خواهید چگونه جشنی را برگزار گنید.حال وقت آن است که بودجه خود را در نظر بگیرید و اینکه چقدر کم است و چگونه می توانید مخارج مراسم را تامین کنید.
جدول تعیین هزینه های مخارج مراسمتان 
فهرستی را در نظر بگیرید که در آن عناوین قیمت ها از قبیل: هزینه ورودی و شام تالار، سالن، گل آرایی و آرایشگاه عروس و داماد و... تهیه کنید و میزان بودجه تان را بررسی کنید با این کار جلوی هزینه های اضافی را می گیرید.
سررسید پرداخت:شامل هزینه هایی است که می توان پس از پایان مراسم نیز پرداخت کرد.
مبالغ پرداخت شده: شامل مبالغی است که تاکنون پرداخت کرده اید.مثلا اینکه برای رزرو تالارتان چه مبلغی پرداخت کرده اید.
هزینه تمام شده: مبلغی است که به شما می دهند و در قراردادهای تالار و لباس و ... ثبت می شود.
انحراف از بودجه: فرق هزینه پیش بینی شده با هزینه تمام شده.این قسمت به شما نشان میدهد که در موارد جشن خود صرفه جویی هستید یا در حال خرج بیشتر هستید.
چه هزینه هایی دارید:
مبالغ جشن عروسی با توجه شهر و کیفیت غذا و تعداد مهمانان وکیفیت کارها متفاوت است.در کل سهم هر قسمت به صورت زیر است.
تالار پذیرایی یا باغ عروسی همراه با پذیرایی کامل: 30% مخارج
حلقه و جواهرات عروس: حدود 20% مخارج 
ماه عسل : حدود 20% مخارج 
فیلم برداری و عکسبرداری مراسم: حدود 10% مخارج مراسم
لباس عروس، تاج و سایر ملزومات : 5% مخارج
آرایشگاه عروس: 8% مخارج
کرایه و گل آرایی ماشین عروس:4% مخارج
کارت عروسی: 1% هزینه ها
سایر مبالغ  مراسم: حدود 2% کل مخارج
برآورد این هزینه ها بسته به میزان خریدتان متفاوت است. مثلا می خواهید سرویس نقره تهیه کنید یا برای تزیین ماشین عروس از گل مصنوعی استفاده کنید.در این صورت هزینه تان از این هم کمتر در می آید.