مراحل مختلف ازدواج

 
قدم شماره صفر مشورت کردن است.
قبل از رسیدن به توافق های اولیه، طی جلسات اول و دوران نامزدی و عقد، باید با یک مشاورباتجربه ارتباط برقرار کنید.در حال حاضر این توجیه که مراجعه به مشاور یک کار بیهوده است امری بسیار اشتباه است، زیرا ازدواج های امروزی بسیار با ازدواج های  قدیمی فرق دارد. سطح تفکرات و توقعات عروس و داماد های امروزی نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است.آستانه تحمل و سازش افراد کمتر شده و مانند زوج های قدیمی تحمل مشکلات را ندارند.با توجه به بزرگتر شدن جوامع، شناخت پیدا کردن افراد از یکدیگر بسیار سخت شده است.با توجه به بالا رفتن آمار بیماری ها و اختلالات روانی،مشورت و کمک کردن از یک مشاوردلسوز شما را در رسیدن به بهترین نتیجه کمک می کند.هرگز برای هزینه کردن در این باره خساست به خرج ندهید. 

مراحل ازدواج


 
قدم اول دریافت نامه از محضر است.
انتخاب محضر، قدم اول برای ثبت ازدواج است.برای مراجعه همراه داشتن مدارک شناسایی زوجین و شناسنامه پدر زوجه الزامی است.با تحویل مدارک همراه با یک قطعه عکس 4*3 به دفتردار، نامه ای را دریافت می کنید که طی این نامه زوجین به آزمایشگاهی برای انجام آزمایش های قبل ازدواج معرفی می شوند.بدون همراه داششتن این نامه، آزمایشگاه زوجین را نمی پذیرد.عمدتا هر دفتر ثبت ازدواج با توجه به موقعیت مکانی خود، زوجین را به نزدیک ترین آزمایشگاه ارجاع می دهد.
 
قدم دوم مراجعه به آزمایشگاه است.
پس از تحویل معرفی نامه محضربه قسمت پذیرش، منتظرنوبتتان شوید.شرط اولیه برای انجام آزمایش اعتیاد ناشتا بودن است که از طریق نمونه گیری از ادرار انجام می شود.هنگام انجام این آزمایش،شما توسط دوربین مداربسته تحت نظارت هستید تا تقلبی انجام نگیرد.برای انجام آزمایش اعتیاد لازم است مواردی را رعایت کنید. یک هفته قبل از انجام آزمایش از مصرف داروهای کدئین دار و مسکن های مخدردار خودداری کنید.مصرف داروی ب کمپلکس نیز چند روز قبل از انجام آزمایش، آزمایشتان را با اختلال رو به رو می کند.در ضمن اگر از داروی خاصی استفاده می کنید، حتما با پزشک خود مشورت کرده و در صورت امکان قبل از آزمایش آن را استفاده نکنید.
 
قدم سوم واکسن کزاز است.
این قدم ویژه خانم هاست.با راهنمایی مسئولان آزمایشگاه به اتاق واکسن مراجعه کرده و به نوبت، واکسن کزاز دریافت می کنید.اشخاصی که بیش از 10 سال از تزریق این واکسن به بدنشان می گذرد این واکسن را دریافت می کنند.اگرچه به تمامی افرادی که برای انجام آزمایش های پیش از ازدواج به آزمایشگاه مراجعه میکنند، تزریق واکسن کزاز توصیه میشود.
 
قدم چهارم آزمایش خون است.
چهارمین قدم برای آقایان است،باانجام آزمایش خون وجود 2 بیماری خونی هپاتیت و تالاسمی در آنها بررسی شود.بیماری تالاسمی خود 2 نوع ماژور و مینور دارد و نوع این بیماری در نتیجه ازدواج تاثیر بسیاری دارد.تالاسمی مینور کم خونی قابل درمان است و تالاسمی ماژور کم خونی غیر قابل درمان است.لازم به ذکر است جواب این آزمایش در همان روز مراجعه به محضر آماده میشودو زوجین گرامی، قبل از دریافت نامه به محضر از ان مطلع میشوند.لازم به ذکر است به زوجینی که در خانواده یا اطرافیانشان سابقه ازدواج خانوادگی دارند، توصیه میشود که علاوه بر انجام آزمایش های پیش از ازدواج حتما به انجام آزمایش های مربوط به ژنتیک در کلینیک های مربوطه اقدام کنند.
 قابل توجه است که ازدواج های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری های نادر و کمیاب ژنتیکی شده است که این بیماری های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند.چرا که در کشور های اروپایی چند صد سال می باشد که ازدواج های فامیلی صورت نمی گیرد.به همین دلیل مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج بسیار مهم است.
 
قدم پنجم جلسه آموزشی است.
عروس و داماد برای آشنایی بیشتر با زندگی مشترک پیش رویشان، لازم است در جلسه آموزشی که در آزمایشگاه برگزار میشود شرکت کنند.این جلسه یک ساعته به صورت جدا برای عروس و دامادهای عزیز برگزار می شود.پس از اتمام کلاس عروس و داماد باید زیریک دفتر که مربوط به حضور آنها در این جلسه است را امضا کنند.افرادی که ازدواج مجدد را تجربه می کنند از شرکت در این کلاس ها معاف هستند.قابل ذکر است که پس از اتمام کلاس یک کتابچه یا جزوه آموزش های قبل از ازدواج به زوجین داده می شود.
 
قدم ششم نامه از آزمایشگاه است.
نتیجه نهایی آزمایشات قبل از ظهر مشخص می شود و در برگه ازدواج امضاهای مربوط به انجام آزمایش اعتیاد، دریافت واکسن کزاز برای زوجه و همچنین نتیجه آزمایش خون و تاییدیه شرکت در جلسه آموزشی دیده می شود و در نهایت صحت موارد و مطلوب بودن آن ها را به محضر اطلاع می دهد.نتایج این آزمایشات تا یک ماه اعتبار دارد و در صورت ثبت نکردن عقدتان باید مجددا این آزمایشات را تکرار کنید.
 
قدم هفتم ثبت ازدواج است.
پس از صحت آزمایشات باید به دفترخانه مراجعه کنید.البته این بار برای ثبت رسمی ازدواج.باید این کار را با تعیین وقت قبلی انجام دهید، اطلاعاتی از قبیل میزاان مهریه و شیربها و نوع عقد و مدت آن، شروط عقد و.... همه و همه باید هنگام تعیین وقت به محضردار ارائه شود.لازم به ذکر است که پس از جاری شدن خطبه عقد و مطرح کردن شروط ازدواج، میبایست دفتر بزرگ محضر را به همراه دفترچه ای که در اختیار شما قرار داده می شود امضا کنید.تعداد زیادی امضا پیش رو دارید که هر یک مربوط به موضوعات خاصی است. لازم به ذکر است که باید قبل از امضا به دقت آن ها را مطالعه کنید.همچنین اگر هنگام خواستگاری توافقی کتبی بین طرفین انجام شده باشد، حتما این اسناد باید قبل از جاری شدن عقد به محضر ارائه شود.
قدم هشتم دریافت عقدنامه است.
دریافت عقدنامه رسمی زوجین با توجه به به شلوغ یا خلوت بودن محضر مورد نظر از 3 تا 10 روز طول می کشد تا اطلاعات درج شده در آن در اسناد رسمی به ثبت برسد و مراسم عقد شما وجهه ی رسمی پیدا کند.ثبت عقد در شناسنامه هم توسط همان محضر انجام می شود.طبیعتا این کار نیز زمان خاص خود را می برد.حال مراسم شما رسمی شده است.اولین کاربرد عقدنامه این است که با استفاده از آن میتوانید به دریافت وام ازدواج مبادرت کنید.وام ازدواج کم بهره ترین وامی است که بانک ها پرداخت می کنند و خواهان زیادی دارد.به این نکته نیز توجه کنید که فقط تا 6 ماه پس از زمان تنظیم و صدورعقدنامه امکان استفاده از وام ازدواج را دارید.