مراسم پاتختی

مراسم پاتختی
بر عکس زمان گذشته، عروس خانم ها تمایل زیادی به برگزاری جشن پاتختی ندارند. پاتختی در زمان گذشته جشنی بود که بعد از جشن عروسی برگزار می شد و مهمانان بعد از جشن عروسی می پرسیدند پاتختی چه زمانی و کجا برگزار می شود. ولی در حال حاضر با توجه به اینکه عروس خانم ها میل زیادی به برگزاری جشن پاتختی ندارند به همین علت مهمانان بعد از جشن عروسی می پرسند که آیا پاتختی برگزار می شود یا خیر. در بیشتر موارد هم پاسخ خیر است. در صورتی هم که این جشن برگزار شود، به شیوه امروزی این جشن را برگزار می کنند. 
نحوه برگزاری جشن پاتختی
این جشن، یک جشن ساده می باشد که 2-3 ساعت به طول می انجامد و با توجه به فصل جشن عروسی، بین ساعت 4 الی 7 بعدازظهر آن را برگزار می کنند. 

مراسم پاتختی

این جشن احتیاجی به دعوت ندارد و تمام خانم های دوست و آشنا تمایل دارند فردای جشن عروسی، هدیه ای را برای عروس خانم ببرند. در آمریکا، کانادا و چند کشور دیگر نیز جشن Bridal shower برگزار می شود که تقریبا شبیه جشن پاتختی می باشد. تفاوت هدیه در جشن های پاتختی امروزه بدین شکل است که به جای پتو، ساعت دیواری و لوازمی از این قبیل، هدایایی نظیر سکه و پول می دهند تا عروس و داماد بتوانند براسساس سلیقه خودشان خرید کنند. پذیرایی جشن پاتختی بر عهده ی خانواده عروس است و اغلب به عنوان میزبان از مهمانان پذیرایی به عمل می آورند. به وسیله ی شیرینی، میوه، کیک، نوشیدنی از مهمانان پذیرایی می شود. 
چه نوع لباسی برای پاتختی مناسب است؟
به طور کلی در جشن پاتختی نیازی نیست عروس از قاعده ی خاصی برای تهیه ی لباس عروس پیروی کند. در صورتی که جشن مفصل است و همه مهمانانتان خانم هستند، پیشنهاد می کنیم پیراهن های کوتاه که جنشان از کتان گلدار و یا حریر با رنگهای روشن است استفاده نمایند. اگر هم جشنتان تا شب به درازا می انجامد، اگر لباس مجلسی تر یا لباس شب تهیه کنید زیباتر است. 

مراسم پاتختی

 

مراسم پاتختی

 

مراسم پاتختی

 

مراسم پاتختی