مسئولیت در مراسم عروسی

عروس و داماد
مهم ترین دغدغه عروس و داماد قطعا ازدواج کردن است، در ادامه به تعدادی از تصمیمات آن ها که ابتدا باید گرفته شود اشاره می کنیم.

 
سازمان دهی بودجه
گزینش روز، سالن و هماهنگی های اولیه برای ازدواج
دیداربا مسئولین و پرسنل مراسم برای صحبت و کسب اطلاعات مربوط به جزییات
همیاری درر دعوتنتامه ها، گل، عکس و ....
جستجو برای گروه موسیقی
در صورت تمایل تهیه پیمان نامه ازدواج
نوشتن نامه تشکر برای مهمانان
 
افزون بر مواردی که گفته شد، عروس و داماد هرکدام وظایف مربوط به خودشان را دارند که عبارتست از بررسی لیست مهمانان خانواده هایشان.از وظایف عروس گزینش ساقدوش هایش و فراهم کردن غذا برای آنها و در آخر مراسم نوشتن نامه تشکر برای آنها است.از وظایف داماد نیزبرگزیدن ساقدوش ها و انتخاب لباس آنهاست.نوشتن کارت تشکر و برنامه ریزی مراسم عقد و پرداخت هزینه های عاقد است.علاوه براین رزرو اتاق در هتل برای مهمانانی که از شهرستان امده اند از وظایف داماد است.

برگزاری عروسی


 
خانواده عروس
یکی از آیین مرسوم در گذشته این بود که بیشتر هزینه های عروسی بر عهده ی خانواده ی عروس بوده است.هزینه های امروزی بین خانواده عروس و داماد تقسیم می شود.خانواده عروس جشن ( عقد) را برگزار می کنند و در جزییات مراسم به عروس ارائه نظر می کنند.معمولا مادر عروس لباس عروس را انتخاب می کند واغلب به مادر داماد در انتخاب یاری رسانده و او را از تصمیمش آگاه می کند.
 
یکی از وظایف پدر عروس انتخاب لباس مناسب است.در روز عروسی وی  عروس را تا محل عقد همراهی می کند.پدر عروس آخرین فردی است که مراسم را ترک می کند زیرا باید هزینه جشن عقد را پرداخت کند و مهمانان را در انتهای مراسم  بدرقه کند.
 
خانواده داماد
در بیشتر مواردخانواده داماد با خانواده عروس تماس می گیرند و معمولا مراسمی را پس از مراسم خانواده عروس برگزار خواهند کرد.همچنین لیستی از مهمانان تهیه می کنند و در مورد لباس ها با خانواده عروس مشورت می کنند.شام روز قبل مراسم هم  بر عهده آنهاست و اگر تمایل داشته باشند می توانند بخشی از هزینه های جشن را عهده دارشوند.
 
ندیمه عروس
در همه افرادی که در جشن حضور دارند بیشترین عهده بر دوش ندیمه عروس است، با اینکه تفاوت زیادی بین ندیمه عروس و ندیمه داماد وجود ندارد اما ندیمه عروس معمولا نزدیک ترین دوست یا خواهر عروس است. ندیمه وظایفی را مانند همراهی در بعضی وظایف ساقدوش مثل وقت قبلی برای پرو لباس عروس و مهمانی آخر جشن می باشد.در بعضی دیگر از کارها مانند کمک به عروس و دامادو تهیه لیست مهمانان ها وفرستادن  دعوت نامه ها و نگه داری از هدایا کمک می کند.
 
ندیمه در روزجشن  در پوشیدن لباس به عروس کمک می کند و او را در مراسم همراهی می کند.از دیگرکارهای او امضا کردن زیر عقد نامه به عنوان شاهد و نگه داری از دسته گل عروس در گلدانش است.رقص همراه با ساقدوش داماد و اینکه ساقدوش ها را برای عکس دسته جمعی آماده کند .همینطورنگه داری از لباس عروس و نگه داری ازدسته گل  تا برگشت عروس و داماد از ماه عسل بر عهده ی ندیمه است.
 
ساقدوش
می توانید تعدادمحدودی ساقدوش یا هر تعدادی که تمایل دارید برگزینید.قابل ذکر است که نباید بیشتر از 12 نفر باشد.برای انتخاب ساقدوش محدودیت سنی وجود ندارد میتواند مجرد یا متاهل باشد.دخترهای 8 تا 16 ساله معمولا به عنوان ساقدوش کوچولو انتخاب می شوند و مسئولیت های کمتری به آنان سپرده می شود.آنها در مراسم به ندیمه کمک می کنند و هزینه لباس ها و رفت و آمدها، بر عهده خودشان است.برای کلمات کلیدی در این رابطه می توانید استایل لباس مناسب برای ساقدوش عروس را جست و جو کنید.
 
ساقدوش کوچولو
بین 4 تا 8 سال سن دارد و طی مراسم عقد دسته گل یا سبد گلی را در دست دارد که خیلی ساده و آهسته به طرف عروس پیش می رود.او در شام مراسم هم حضور دارد و همین نقشش را آسان می کند.هزینه رفت و آمد و لباسش بر عهده خانواده اش می باشد. پدر و مادر وی نیز در مراسم حضور دارند.کلمات کلیدی جستجو: نوع دسته گل مناسب عروس فصل زمستان
 
ندیمه داماد
مانند ندیمه عروس وی نیز همیار خوبی برای داماد است.وی برادر یا بهترین دوست داماد است و هیچ محدودیتی ندارد که مجرد یا متاهل باشد.پررنگ ترین مسئولیت او مدیریت کردن جشن  مجردی است.از مسئولیت های دیگر او نمی توان به هماهنگ کردن لباس داماد و تحویل گرفتن لباس، هماهنگ کردن گروه موسیقی در شام جشن و انجام برنامه ریزی های لازم برای ماه عسل عروس و داماد است.
 
روز جشن عروسی باید توجه کنید که داماد سروقت در مراسم حاضر می شود.از دیگر نقش های او به آوردن حلقه عروس،نگهداری هزینه عاقد تا آخر جشن و همچنین امضا کردن زیر عقدنامه به عنوان شاهد می توان اشاره کرد.در آخرین قدم ماشین عروس را به همراه وسایل آنها حاضر می کند و در آخر، بعد از اتمام جشن تمام لباس هایی که امانت است را باز می گرداند.
 
ساقدوش های داماد
آنان اغلب نقش اندکی قبل از جشن دارند.آن ها به ندیمه در هماهنگی مهمانی مجردی کمک میکنند.ساقدوش های داماد باید مرتبا با داماد و ندیمه وی در ارتباط باشند تا در صورت احتیاج کمک، آنها را انجام دهند.آنها تا اتمام جشن هستند.و تمامی هزینه های رفت و آمد و... را خودشان عهده دار هستند.
 
حامل حلقه
این رسمی رایج است که یک پسر کوچولو حلقه ازدواج را روی یک بالشتی از جنس ساتن، یا حلقه ای که نمادین است، می آورد.چرا که امکان دارد حلقه اصلی دست ندیمه باشد.ندیمه ها حلقه ها را از روی بالشت برداشته و تحویل عروس و داماد می دهند. نقش آنها به نقش مسئول دسته گل شباهت دارد.کلیه ی هزینه وی را خانواده اش می دهند.