آسیب ها و مشکلات ازدواج های دانشجویی

آسیب ها و مشکلات ازدواج های دانشجویی
همان گونه که در بسیاری از موارد در مورد ازدواج دانشجویی و فواید و ویژگی های آن شنیده اید، بی شک علاوه بر این مزایا از معایبی هم برخوردار است.
از مواردی که در رشد و پرورش و نابودی جامعه موثر است، باید به ازدواج اشاره کرد. در واقع سنگ بنای خانواده ازدواج است. مشکلاتی که حل و فصل آنها به شکیبایی احتیاج دارد، در واقع همان تنگناهای ازدواج می باشند. درک تنگناهای گفته شده در اولین نگاه می تواند به منظور بررسی و ارائه پیشنهاد و راهکار تاثیرگذار واقع گردد. ازدواج دانشجویی همچنین با کلیه ی تنگناهای احتمالی، بازدارنده ی آسیب های وسیع تر نیز می باشد. بایستی اذعان داشت که در کنار ایده پردازی ها و آفرینش موقعیت های عقلانی و صحیح، با توجه به مثبت اندیشی هایی که بیشتر جوانان طی آغاز سال های جوانی شان دارند، تنگناهای بسیاری هستند که ازدواج های دانشجویی را در اکثر جهتین مورد تهدید قرار می دهد. در ادامه به این مشکلات و تنگناها می پردازیم.
شک و شبهه برای تصمیم گیری در ازدواج
انسان های برخوردار از سلامت روحی و جسمی، به طورعادی تمایل و احتیاج به ازدواج را طی یک مرحله از زندگیشان تجربه می کنند. در واقع احتیاج به نیاز که اکثرا توام با شک و تردید می باشد. راه صحیح و مسیر مناسب برای ادامه ی زندگی چه چیزی است؟ در واقع تجرد و تاهل هریک دارای مزایای ویژه خودش می باشد که گزینش یکی از آنها به معنای محرومیت از سایر مزایا است.
از مزایای دوران تجرد می توان به آزادی عمل بیشتر در تصمیمات، عدم درگیری با مسائل اقتصادی به طور جدی و زمان مسافرت، گشت و گذار و شناخت افراد مختلف و متنوع و فرصت رشد بیشتر برای او فراهم است. در حالی که باز هم با این مزایا فرد دچار حس تنهایی می شود. کمتر در جامعه مقبول واقع می شود و سبک و سیاق زندگی او از لحاظ اجتماعی و عرف و اجتماع چندان متناسب نیست و درگیر ناکامی های جنسی خودش می باشد.

مسئولیت های اجتماعی زندگی با تاهل و ازدواج شروع می شود. ضمن اینکه از عواملی که موجب بیشتر تهدید شدن شخص می گردد عبارتست از: درگیری های روحی، آسیب های رابطه و تنش و اضطراب های روانی. با این وجود فرد به دلیل قرار گرفتن در پناه مهر و عاطفه و محبت و حمایت همسر خودش، همچنین تامین شدن از لحاظ جنسی، فرد بر مشکلات غلبه می کند و با وجود این مشکلات از آرامش روانی بیشتری نیز برخوردار می باشد. 
مرحله ی شک و تردید در انتخاب
برترین راه برای دستیابی به یک جمع بندی نهایی، لحاظ کردن فرصت برای خود و فکر کردن روی گزینه های برجسته می باشد. از مهم ترین تنگناهای ازدواج می توان به پیشنهاد دوستی یا ازدواج از طرف شخصی برعکس میل باطنی وی، گزینش همسر از طرف خانواده و علاقمندی افراطی و بیش از حد به یک فرد و کمال گرایی اشاره کرد.
شک و تردید در مطرح کردن انتخاب
در مواقعی شاهد آن هستیم که شخص قابلیت بیان خواسته های قلبی اش را پس از مرحله ی انتخاب فرد مورد نظرش ندارد، به نوعی دارای شک و تردید در بیان انتخابش است. در این مرحله شخص باید با کمرویی و خجالتش مبارزه کند. تا جایی که ممکن است براساس شرایط و قوانین حکمفرما بر خانواده پیش برود. خود را غرق در ظواهر و مادیات نکند و از وسواس بیش از حد پرهیز نماید. 
شک و تردید در آداب و اصول مرتبط با عقد و عروسی
از مواردی که در برخی موارد سبب می شود مشکل به قدری پیچیده شود که شخص قید ازدواج را بزند و از آن بگذرد، درگیری با قواعد و چهارچوب هایی است که از قبل مشخص شده است. 
بهداشت روانی موجود میان دانشجویان مجرد و متاهل
موضوع مهمی که محققان بسیاری تا به امروز در تحقیقاتشان به آن اشاره نموده اند، موضوع ازدواج و اثرگذاری آن روی سلامت روان و جسم می باشد. نتیجه گیری که در فوق مطرح شده است، ماحصل سنجش و ارزیابی انجام شده روی گروهی از دانشجویان متاهل و مجرد در دانشگاه های سراسر کشور می باشد.
از لحاظ اثر گذاری روی سلامت روانی، ازدواج امری است که اهمیت بسیاری دارد. تنش ها و اضطراب هایی مانند محل تحصیل، کشمکش های عاطفی و احساسی، استرس های درسی و انتخاب رشته و نتیجتا اضطراب های ناشی از ازدواج از مواردی هستند که بیشتر دانشجویان را در معرض بیماری های روانی قرار می دهد. 
ترس از ازدواج، تعهد و مسئولیت، نمایانگر اختلال روانی در شخصیت هر شخص است که بایستی ریشه یابی و درمان گردد. طبق بررسی های فراوانی که انجام شده از لحاظ روانی، دانشجویان متاهل نسبت به دانشجویان مجرد کمتر آسیب پذیر هستند. در واقع از دلایل آن نیز باید به احساس امنیت روانی، تامین عاطفی و ارضای جنسی و رضایت درونی و احساس مسئولیت پذیری اشاره کرد.

از مواردی که می تواند موجب کنترل بیماری های روانی مانند: ترس های مرضی، افسردگی، وسواس، پرخاشگری و... شود، ازدواج دانشجویی آسان و ترویج این نوع ازدواج می باشد. از مواردی که اشخاص را مستعد بیماری می سازد، فقدان روابط محبت آمیز و صمیمانه است. سلامت بدنی و روانی اشخاص با نبودن روابطی از این قبیل می تواند به خطر بیافتد.
از مواردی که به سلامت روانی شخص و جامعه کمک می کند و موجب برآورده شدن احتیاجات گروهی ازجوانان می شود، ازدواج دانشجویی است.
آمادگی روانی دانشجویان در حوزه ی برقراری ارتباط با همسر آینده شان
از مواردی که موجب شکست در ازدواج ها و در پی آن بالا رفتن آمار طلاق در کلیه جوامع بشری به ویژه ایران می شود، توقعات غلط نسبت به همسر آینده و ندانستن چگونگی ارتباط با وی می باشد. ضمن اینکه اکثر دختران و پسران تا پیش از سنین جوانی، از یکدیگر دور نگه داشته می شوند. اینگونه تا سال ها تصورات ذهنی اشتباه در ذهنشان نقش می بندد، به دنبال همین باورهای اشتباه، دید دختران و پسران به موضوع ازدواج کاملا تغییر پیدا می کند.
آفت زندگی زناشویی رضایتمندانه، ذهنیت های غلط است. آموزش و تجربه به پاک کردن این باورهای اشتباه و اصلاح دیدگاه ها کمک می کند. 
همسر مناسب همواره نباید کلیه ی خصوصیاتی که ما در ذهنمان است را داشته باشد، در واقع همزمان نمی تواند ظاهری موجه و عالی، شخصیتی برجسته، مشاور و محرم اسرار و خوش قلب و با ایمان، دارای شغلی مناسب، عاشق پیشه باشد و از خانواده ای مقبول برخوردار باشد. 
در مقوله ی ازدواج نباید انسان ها به رویاهایشان توجه نمایند بلکه باید دیدی منطقی تر و عاقلانه تر به مبحث مهم ازدواج داشته باشند. 
مشکلات ازدواج از دید دانشجویان
طبیعتا هیچ نهادی منکر مشکلات پیش روی جوانان در شرف ازدواج به ویژه دانشجویان نیست. حقیقتا در حال حاضر بین بلوغ جنسی و اقتصادی فاصله ی خیلی زیادی هست. همین موضوع هم رعب و وحشت در مورد ازدواج در جوانان ایجاد کرده است. ازدواج در نظر جوانان مانند دیوی دوسر می ماند که موجب امتناع آنان از ازدواج یا دیر ازدواج کردن آنان شده است.
شیربها، جهیزیه، مهریه، جشن و مراسم های با هزینه ی بالا، تامین مخارج خانواده، تامین امکانات و لوازم اولیه ی زندگی، از مواردی است که جوانان نمی توانند ازدواج کنند. 
گروهی دیگر هم ازدواج را مانع درس خواندنشان می دانند و فکر می کنند با ازدواج دیگر نمی توانند درس بخوانند. این امر کاملا اشتباه است چرا که برعکس، ازدواج یک مشوق برای تحصیل به شمار می آید.

در صورتی می توان نسبت به بیشتر شدن آمار ازدواج های دانشجویی اظهار امیدواری کرد که نهادهای ذی صلاح از لحاظ اقتصادی دانشجویان مجرد را حمایت نمایند. طبق تحقیقات به عمل آمده دانشجویان مجرد نسبت به دانشجویان متاهل بیشتر دلواپس مسائل اقتصادی هستند.
ازدواج های موفق و ناموفق و مقدار آزمون و خطای موجود در هریک از این نوع ازدواج ها، می تواند رخ نشان دهد. ازدواج عناوین متنوع و گوناگونی دارد که در ادامه ی مطلب به بررسی آن پرداخته ایم.
ازدواج های منحصرا عقلانی- منطقی
در ازدواج هایی که بر مبنای عقل و منطق صورت می گیرد،  نوعی معامله انجام می شود تا یک پیوند عاطفی و روحی میان دو انسان. در واقع موقعیت مالی، موقعیت اجتماعی، مصالح فرد و خانواده و ویژگی هایی از این قبیل بیشتر برای دو طرف دارای اهمیت است.
ازدواج های منحصرا هیجانی- عاطفی
همان گونه که از اسم این نوع ازدواج ها مشخص است، این ازدواج ها گونه ای ازدواج است که تحت تاثیر انگیزه های فیزیولوژی و به قول معروف عشق در یک نگاه اتفاق می افتد. ازدواج هایی که فرد با ارتباطات تلفنی و اینترنتی به طرف مقابلش دل می بندد. از مشکلات رایج بین این نوع ازدواج ها باید به چشم پوشی از عیب های طرف مقابل و توجیه کردن نقطه ضعف های طرف مقابل اشاره کرد.
ازدواج های عقلانی- عاطفی
این نوع از ازدواج ها به نوعی تضمین کننده ی یک زندگی موفق و ایده آل می باشد. در واقع مهر و عاطفه در این ازدواج ها نمایان است و جریان دارد. ضمن اینکه عقل و منطق نیز چاشنی آن است.
ازدواج های اجباری و ناخواسته
ازدواج هایی که براساس اجبار خانواده ها و سنتی و با اصرار بزرگترهای فامیل صورت می گیرد، موجب پیوندی است که توام با بی میلی شدید یک یا هر دو طرف برای ایجاد ارتباط است. این گونه رابطه ها یاس و دل سردی با خود به همراه دارد.

شناخت آسیب ها، چالش ها، راهکارها به منظور شروع یک حرکت علمی با هدف ازدواج موفق و زندگی سالم، لازم است. 
به منظور افزایش آمار ازدواج می توان به ازدواج دانشجویی اشاره کرد. در صورتی که از ازدواج های دانشجویی حمایت مالی و عاطفی به عمل آید، می توانیم نظاره گر این امر موثر برای افزایش آمار ازدواج باشیم. این گونه ارتباط های ناسالم هم بین گروه تحصیل کرده ی جامعه کاهش پیدا می کند.