ملاک های ازدواج

ملاک های ازدواج (عوامل موثر در انتخاب همسر خوب)
هر اندازه دختر و پسر از نظر ویژگی های زیر مشابه یا همسان باشند ترکیب آن دو در زندگی زناشویی بهتر خواهد بود.

ملاک ازدواج

برای مشاهده باغ تالار اینجا کلیک کنید.


۱)رضایت زوجین
مهمترین شرط برای برقراری ارتباط مناسب و داشتن یک زندگی خوب این است که دختر و پسر برای ازدواج با هم رضایت داشته باشند.
۲) رضایت خانواده ها و پذیرش عروس و داماد
عکسهای خانواده های ایرانی اگر بزرگان خانواده فردی را بپذیرند, اولین مرحله که مهمترین مرحله ازدواج است به خوبی پشت سر گذاشته شده است.  حال این نوع انتخاب را با انتخاب دختر و پسری که بدون توافق خانواده های شان می خواهند به محضر بروند و عقد کنند و به رضایت خانواده ها توجهی ندارند مقایسه کنید . ازهمان ابتدا تیشه به ریشه خانواده خود زده اند و این اقدام کامل معمولاً دلسردی و عدم حمایت خانواده ها را به دنبال دارد. در خانواده های ایرانی, دوام زندگی زوجین زمانی بیشتر است که خانواده‌های طرفین به چنین وضعیتی رضایت داشته باشند . به عبارتی رضایت خانواده‌های طرفین ازدواج, اولین عامل سرنوشت‌ساز در زندگی زوج های ایرانی است.
۳) تشابه عاطفی و عطش جنسی
اگر یکی از زوجین از نظر جنسی, گرم و دیگری سرد باشد این دو نفر نمی توانند زوج مناسبی برای هم باشند و بهتر است تا حدودی در این زمینه مشابه باشد . شما اگر به یک نفر که از لحاظ عاطفی و جنسی سرد باشد محبت کنید, متوجه نمی‌شود . شاید گاهی خیال می‌کند که این وظیفه شماست که مرتب به او بگویید و فدای تو شوم, دوستت دارم, چقدر خوبی . پس اگر فردی از لحاظ جنسی گرم و طرف مقابل سرد باشد در زندگی با مشکل مواجه می شوند و ممکن است هر درخواستی که فرد می‌کنند وارد طرف مقابل رو به رو شود.
۴) تناسب با تشابه هوشی
زن و شوهر باید از لحاظ هوشی تقریباً مشابه یا نزدیک به همدیگر باشند . مسئله مردی با ضریب هوشی ۱۳۰ نمی تواند با یک خانوم با ضریب هوشی ۸۰ زندگی کنند و با هم سازگار باشند در مورد تحصیلات بهتر است آقایان بالاتر از خانم ها باشند . ولی تفاوت در سطح تحصیلات نیز خوب است .
گاه می بینیم که مرد فوق لیسانس ولی زن دیپلم است و باید توجه داشت تفاوت در تحصیلات نمی تواند دلیل بر کم هوش بودن یکی از طرفین باشد . در مثال بالا نمی توان گفت که خانم دیپلم کم‌هوش است, چه بسا اگر شرایط فراهم شود بتواند تا دکترا ادامه تحصیل بدهد . از میزان درک و فهم همسر مهم است نه تحصیلات.
البته با توجه به اینکه میزان هوش والدین بر ضریب هوشی بچه ها اثر میگذارد, یادتان باشد فردی را برای ازدواج انتخاب کنید که از نظر هوشی متوسط به بالا باشد ..
۵) نزدیکی جغرافیایی
ازدواج با کسی که از لحاظ فرهنگی, اجتماعی و حتی منطقه سکونت با شما شباهت یا نزدیکی دارد, در مقایسه با ازدواج هایی که دونفر تفاوت زیاد در بعد مسافت, منطقه و فرهنگ با یکدیگر داشته باشند, دوام بیشتری دارد . اصولاً دخترها میخواهند بعد از ازدواج در نزدیکی منزل پدر یا محله خود باقی بمانند . بنابراین اگر پسری با چنین فردی ازدواج کنند حتی اگر بتواند چند سال او را به شهری دیگر ببرد, باز این دختر می خواهد به محله خودش برگردد.
بدیهی است افراد یک منطقه, از آداب و رسوم کامل گویش, لهجه و فرهنگ یکدیگر مطرح هستند و در این زمینه در مقایسه با مناطق دیگر با مشکل کمتری مواجه می شودند.
۶) تناسب در ظاهر و زیبایی
دختر و پسری که میخواهند باهم ازدواج کنند, باید برای یکدیگر ظاهری جذاب داشته باشند. آقایان و خانم‌ها باید نیمه گمشده خودشان را پیدا کنند مردی که دنبال زیباترین زن دنیا است باید ببینند ظاهر خودش متناسب با طرف مقابل هست یا نه . زن و شوهر می بایست زمانی که در کنار یکدیگر قدم می زنند از نظر قد و قیافه با همدیگر تناسب داشته باشند .
در مورد هیچ کدام از عواملی که مطرح کردیم دیدگاه ما ایده‌آلیستی نیست.اما رعایت عوامل گفته شده می‌تواند تا حدودی دوام زندگی زناشویی را افزایش دهد . زندگی خوب, یافتنی نیست, بلکه ساختنی است.