نقش مسائل مالی در زندگی مشترک

نقش مسائل مالی در زندگی مشترک 
آیا تا به حال به نقش مسائل مالی در زندگی تان اندیشیده اید؟ دغدغه ها و نگرانی های مالی، بحران بیکاری و نبود ثبات شغلی از مواردی است که هم اکنون در جامعه ی ما وجود دارد و می تواند وضعیت زندگی مشترک افراد را تحت تاثیر قرار بدهد. بی ثباتی اوضاع مالی در خانواده می تواند فرزندان را نیز درگیر کند. اوضاع نامساعد مالی باعث می شود همه ی اعضای خانواده از آرزوهایشان دست بکشند و به کمترین خرج قانع شوند.
کار کردن و اشتغال زن
در زمان های گذشته کار کردن بانوان امری غیر عادی بود و جامعه آن را اقدامی بر خلاف سنت ها تلقی می کرد. بانوانی که کار می کردند و مستقل بودند به راحتی در اجتماع مورد مقبولیت واقع نمی شدند، دلیل آن هم به استقلال مالی زن بازمی گشت. زن مستقل به دنبال شکستن تابوها برآمد و سعی کرد جامعه ی مرد سالار را تغییر دهد. در واقع این رفتارهای سرکوب کننده فقط به جامعه ی ایرانی محدود نمی شد بلکه جوامع دیگر هم با این مشکل مواجه بودند.
با توجه به جامعه ی امروزی و با توجه به بیشتر شدن نیازهای مادی اشتغال زنان امری واجب شمرده می شود. 

نقش مسائل مالی در زندگی مشترک

بیشتر شدن جایگاه اجتماعی و سرزنده تر شدن از مواردی است که کمک زیادی به جایگاه اجتماعی فرد می کند. ممکن است موضوعی غیر منطقی به نظر برسد که زوجین بر سر حقوق دعوا کنند ولی قانون و شرع اجباری برای تقبل قسمتی از هزینه های زندگی هیچ اجبار و الزامی تعیین نکرده است. عمدتا بیشتر خانم ها حقوقشان را برای زندگی مشترک خرج می کنند. یقینا نباید با فشاری از طرف هزینه کردن و عدم هزینه از طرف آقایان مواجه شوند. 
کار و اشتغال مرد
از مهم ترین بحث ها در ازدواج که باید حتما آن را در نظر بگیرید موارد مرتبط با شغل مرد می باشد. مهم ترین منبع تامین نیازهای خانواده شغل مرد خانواده است. بیشتر خانم ها تمایل دارند مرد خانواده از درآمد ثابتی برخوردار باشد که در نظر بگیرند باید برای چه حقوقی در ماه برنامه ریزی کنند. هر مشکلی که مرتبط با شغل مرد خانواده پیش بیاید روی زندگی افراد خانواده اثرگذاری مستقیم دارد. 
به طور واضح توقعاتتان را بیان نمایید. سهل انگاری نکنید حتی در مواردی که به نظرتان پیش پا افتاده به نظر می رسد را در جلسه ی خواستگاری بیان کنید. سوال هایی را در مورد میزان توقعاتتان مطرح کنید. برای نمونه ممکن است نقطه نظرات افراد متفاوت باشد. برای نمونه یک نفر صرف یک وعده غذایی در رستوران را ولخرجی می داند ولی فرد دیگر بر این باور نیست.
دلیل این که می گوییم در مورد مسائل جزیی هم صحبت کنید نیز همین است. 
از همان ابتدا موضعتان را مشخص نمایید.
عده ای از افراد برنامه ریزی معینی برای درآمد ماهیانه شان دارند. عده دیگری هم وجود دارند که حقوق دریافتی شان تا وسط ماه هم دوام نمی آورد. به انواع و اقسام رستوران ها می روند و تفریح می کنند. حالا در نظر بگیرید هر دو طرف ولخرج باشند. واویلا می شود. در صورت عدم برقراری تعادل بین زن و مرد زندگی دچار نا به سامانی می شود.
برای تمام مراحل زندگی تان مشورت کنید و باهم تصمیم بگیرید اینگونه هیچ اختلافی هم با یکدیگر نخواهید داشت. 

 

نقش مسائل مالی در ازدواج

 

نقش مسائل مالی در ازدواج