نکات مثبت و منفی ازدواج دانشجویی

به طور کلی در هر ملتی برای ازدواج آدابی تعریف شده است. دین اسلام نیز که تحت عنوان کامل ترین دین به شمار می رود، به ازدواج تاکید بسیار داشته است. جامعه ای که خانواده در آن عنصر مهم و موثر به شمار بیاید، جامعه ای سالم به شمار می آید. در مرحله ی اول ازدواج موجب حفظ بنیان و در مرحله ی بعدی موجب پی ریزی چارچوب اصلی خانواده می گردد. 
در سایه ی ازدواج، این پیمان مقدس، انسان ها تربیت شده اند و در مسیر کمال قدم می گذارند. پیمانی که موجب می شود زن و مرد نسبت به رعایت حقوق مادی و معنوی و اخلاقی هم دیگر متعهد شوند، ازدواج نام دارد. ازدواج و تشکیل خانواده از ابتدای آفرینش تا به امروز، سنگ بنای هر اجتماعی به شمار می رود.
 در دین ما در ارتباط با جایگاه ازدواج بسیار سخن به میان آمده است. به همین علت در ادامه ی مطلب قصد داریم مرتبط با این موضوع به بررسی ازدواج های دانشجویی و نقاط ضعف و قوت آن اشاره نماییم.
 ازدواج دانشجویی و توصیف آن
به طور کلی تعریف ازدواج دانشجویی به این صورت است.
ازدواجی که به ساده ترین صورت ممکن برگزار می شود و از هرگونه تجمل دور می باشد و میانین سن زوجین پایین می باشد و هر دو زوجین دانشجو هستند، ازدواج دانشجویی نام دارد.

تاکید به گسترش ازدواج دانشجویی، رویکرد نهادهای فرهنگی در چندین سال اخیر برای آسان سازی امر ازدواج و تشویق جوانان به تشکیل خانواده بوده است.
طبق بررسی های به عمل آمده از چند کارشناس به این نکته دست یافتیم که ازدواج در سنین کم، باید در صورت موجود بودن مجموعه ای از شرایط و ویژگی ها مورد تشویق و ترغیب واقع شود که همان اوایل زندگی مشترک، زندگی خاتمه نیابد.
 از دلایلی که در دین اسلام به ازدواج در سن پایین اشاره کرده است، تاکید برای این است که جوانان به دام گناهان و آسیب های اجتماعی نیوفتند.
از مواردی که نمی توان بدون چشم پوشی از آنها برای ازدواج راهکار ارائه داد، شرایط محیطی و زمانی در جامعه ی کنونی است. این موارد در همه ی تصمیم گیری های مهم سایه انداخته و حتما باید این موارد را در نظر گرفت.
دگرگونی هر کدام از شرایط محیطی اعم از شرایط اقتصادی و فرهنگی موجب تغییر در نگرش ها و رویکردهایی می شود که به ازدواج ختم می گردد. همین موارد در سرعت بخشیدن در امر ازدواج هم تاثیر گذار است. 
 بایستی در نظر داشته باشید که جامعه شرایط و وسایل سرعت بخشی به این امر مهم را فراهم کرده است یا نه؟
بایستی در نظر گرفت که آیا خانواده و دانشگاه و مدرسه توانسته اند جوانی را تربیت کنند که بتواند مشکلات را در اوج جوانی خودش حل نماید؟
 بیشتر پدران و مادران به گونه ای جوانی شان را گذراندند که سهم اصلی زندگی شان را معنویات و اخلاقیات پایه ریزی می کرده است. دلیل آن هم این بود که توقع اشخاص در حد توانایی های فردی آن فرد بوده و موردی بیشتر از وسع مالی به او واگذار نمی شد. بسیاری از پاسداران، دانشجویان، طلاب و بسیجیان، در ابتدای سنین جوانی ازدواج کرده اند و به جز چند نفر همه شان زندگی های مطلوبی دارند. 

ازدواج دانشجویی

 مزیت های ازدواج دانشجویی
یک فرد متاهل، مسئولیت پذیری را بیشتر درک می کند و مرحله ی جدیدی از زندگی را تجربه می نماید که توانسته طعم استقلال مالی را بچشد و به ثبات مالی دست یابد. سعی برای سازندگی در شخص در کنار کلیه ی این خصوصیات مثبت زیاد می شود. به طور کلی از لحاظ روانشناسی ازدواج موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد و بیشتر شدن شادابی و نشاط در شخص می گردد.
از دلایل اینکه ازدواج دانشجویی مناسب است بایستی به شناخت تقریبی دو طرف از هم اشاره کرد. چرا که دو طرف نسبتا در یک رده ی سنی قرار دارند و تا حدودی نگاهشان به آینده و مسیر آینده ی زندگیشان به هم شبیه می باشد. 
به علت وجود روحیه ی نزدیک درک دو طرف زیادتر می شود. برنامه ریزی زندگی به آسانی رقم خورده و زوجین در این مورد درگیری کمتری دارند.
 به دلیل ثابت نبودن و تمام وقت نبودن شغل پسران دانشجو در زمان تحصیل، اغلب پسران بودجه ی زیادی برای شروع زندگی شان ندارند. همین مورد هم موجب کمتر شدن سطح توقعات و ساده زیستی می گردد. 
 می توان انتظار داشت که در ازدواج های این گونه برای ادامه ی تحصیل و درس خواندن زوجین با مشکل مواجه نشوند.
عده ای بر این باورند که ازدواج در سنین بالاتر بهتر است. چرا که در سنین و مقاطع تحصیلی بالا، به علت فراهم بودن فرصت شغلی، همچنین برخورداری از ثبات شخصیتی، ازدواجی مطلوب تر خواهند داشت. نباید به علت پایین بودن سن ازدواج را به تاخیر انداخت. چرا که ممکن است از نظر عقلی فرد به حدی باشد که بتواند خانواده را مدیریت کند.
 دلیل آن هم این است که در صورت همراه شدن شور و احساس جوانی با فراز و نشیب زندگی منجر به تجربه گرفتن می شود.
 در نظر گرفتن دو موضوع مهم برای مبحث فوق لازم می باشد. 
در صورتی که ازدواج های دانشجویی در جهت پایان دادن به آداب و تشریفات نا متناسب باشد و به جای آن برای ایجاد یک زندگی نوپا تلاش کند، بسیار پسندیده است و بایستی در تلاش بود تا آن را از محیط های کوچک به محیط های اجتماعی هدایت کرد.
 یقینا برای تعارضات بی ارزش که در برخی موارد ارزشمندی یک زندگی را نشانه میگیرد، مسیر فوق تابلوی توقف بزرگی می باشد.
در صورتی بایستی به راهکار فوق شک نماییم که از دیدی که فرق دارد، به این منش ازدواج، تحت عنوان راهکاری ارزنده در جهت کم کردن آمار رابطه های فرازناشویی و فرا خانوادگی، کم کردن آسیب های شبکه های مجازی و آسیب های دیگر معطوف به خانواده نام ببریم بایستی به این راهکار مردد بود.
 سفری دو طرفه که روح سرزندگی و حس پذیرش مسئولیت و اعتماد به نفس افراد را افزایش می دهد مسیر ازدواج نام دارد.
جمله ی اخیر نکته و موضوعی مهم را بیان می سازد.
 ازدواج موجب بیشتر شدن ویژگی های دو نفره می شود و آن نیز خاصیت هم افزایی زن و مرد در کنار و برای یکدیگر می باشد. جوانانی که در سن کمتر ازدواج می کنند از زندگی شان راضی ترند و می توانند ویژگی های فوق را هم در خودشان و هم در همسرشان تقویت نمایند.

ازدواج دانشجویی

 خویشتن داری و برخورداری از مهارت های زندگی شامل مهارت های شخصی (کنترل تکانه ها، منطق خواهی در مسیر صحیح زندگی، اعتماد به نفس، خود مراقبتی و خود شناختی) و حقوق شهروندی و شناخت نیروهای موثر معاصر و سلامت و آسایش اجتماعی از مهارت های اجتماعی می باشد. از مواردی که چالشی خطر آفرین برای شرایط اجتماعی کنونی به شمار می رود رواج دادن ازدواج تحت عنوان راهکاری پوششی بر سایر آسیب های اجتماعی و اهمال و تساهل در پرداختن زیربنایی به آسیب ها می باشد.
 ازدواج دانشجویی و نتیجه گیری پایانی
به عنوان نتیجه گیری می توانیم بگوییم ازدواج دانشجویی مزایای بسیاری دارد البته به شرطی که به منظور به ثمر رسیدن این گونه ازدواج ها، از دوران دبیرستان برای یک زندگی مشترک زمینه سازی شود.

مزایا و معایب ازدواج دانشجویی

 

مزایا و معایب ازدواج دانشجویی

 

مزایا و معایب ازدواج دانشجویی

 

ازدواج دانشجویی