نگهداری ناخن

نگهداری از ناخن
تقریبا همه خانم ها کلمه مانیکور را شنیده اند و با آن آشنایی دارند. در این مطلب به معرفی کامل مانیکور و راه های حفاظت از ناخن ها می پردازیم. مانیکور در معنای کلی به معنی حفاظت از دستان است. ریشه ناخن، صفحه ناخن و ماهک، بستر و کوتیکول از قسمت های گوناگون ناخن هستند. مانیکور کامل و بی نقص با آماده سازی ناخن و کوتیکول آن شروع می شود. منظور از کوتیکول چین پوستی موجود در پایه ناخن می باشد. 
حفاظت کلی از ناخن ها
از عوامل مخرب ناخن و کوتیکول آن باید به ناخن جویدن اشاره کرد. چرا که عفونتی را به وجود می آورد که روی شکل و شمایل ناخن هم اثر می گذارد. 
مراقبت از بافت زیرین بستر ناخن، وظیفه اصلی ناخن است.
بعضی از افراد از ناخن به عنوان درب باز کن و ... استفاده می کنند که این عمل موجب آسیب رساندن شدید به ناخن ها می شود. 
پیش از کوتاه کردن ناخن های خشک و محکم، برای اینکه نرم تر شوند آنها را در آب گرم بگذارید. 

نگهداری ناخن

استفاده از دستکش های محافظ را هنگام استفاده مواد شیمیایی و شوینده و به طور کلی هر کاری که با مواد شوینده در ارتباط است، ضروری می باشد. 
وظیفه کوتیکول، مراقبت از ناخن در برابر باکتری ها است. به جای اینکه کوتیکول را ببرید، به وسیله یک چوب پرتقال یا وسایل مخصوص به این کار که دارای نوک پلاستیکی می باشند، به عقب برانید. 
به عقب راندن کوتیکول ناخن با استفاده از لوازم فلزی، موجب جدا شدن سلولهای محافظ ناخن از سطح آن می شود. 
حتما بعد از شستن دستانتان، از کرم مرطوب کننده و لوسیون استفاده نمایید. استفاده از صابون ها و مواد شوینده، خشکی پوست و ناخن ها را به همراه دارد. 
نرم کننده یا مایع از بین برنده کوتیکول می تواند زمانی که کوتیکول سخت و چسبنده است مورد استفاده قرار بگیرد. 
این که دوست دارید فرم ناخن هایتان بیضی یا مربعی باشد، همه به سلیقه خودتان وابسته است. بلند بودن بیش از حد ناخن منجربه آسیب رسیدن به آن می گردد. 
برای اینکه ناخن های خود را مانیکور کنید، باید پس از استحمام این کار را انجام بدهید. این گونه چرک از زیر ناخن ها پاک شده و سطح ناخن ها نرم می شود. 
سطح ناخن را با لاکی شفاف که به آن پوشش می گویند، بپوشانید. 
پس از خشک شدن پوشش پایه، لاک رنگی را به شکل لایه ای نازک به کار ببرید. برای اینکه یک لایه یکنواخت روی ناخن ها ایجاد نمایید، یک لایه کافی است. تا زمانی که یک شکل و شمایل یکنواخت به وجود آید، این کار را تکرار نمایید. 
به کار بردن پوشش بالایی یا همان آستری لاک پس از خشک شدن، برای ماندگاری بیشتر و دوام لاک و نیز حفاظت از نوک ناخن ها، لازم است. 
لاک رنگی، پوشش بالایی و پوشش پایه اغلب دارای عملکرد نزدیک به هم و ماهیت مشابه هستند. در حقیقت تفاوت آنها در مواد تشکیل دهنده شان است که آن هم بسیار جزئی است. بی رنگ و شفاف بودن، فرق میان پوشش پایه و بالایی با لاک رنگی است. حتما از لوازم آرایشی با کیفیت استفاده نمایید. 
هر چند روز یکبار برای بهبود شکل ناخن و ماندگاری بیشتر لاک ناخن، پوشش بالایی را تمدید کنید.
بعد از مانیکور ناخن هایتان، آنها را با الکل ضد عفونی کنید. در انتها روی دست های خود کرم یا لوسیون مرطوب کننده بزنید.

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن

 

نگهداری ناخن