هزینه برگزاری مراسم عروسی

یکی از مواردی که برای بسیاری از تازه عروس و دامادها و حتی افراد مجرد سوال می شود تخمین هزینه های یک جشن عروسی است.
برگزاری جشن عروسی در زمان های گذشته بسیار سهل بود و تشریفات امروزی را نداشت. زمان های گذشته دختر و پسر پس از آشنایی با یکدیگر و جاری شدن خطبه عقد مراسم خود را در خانه داماد برگزار می کردند و راهی خانه بخت می شدند.این نوع برگزاری جشن خالی از هر استرسی بود که توام با آرامش بوده است.
هزینه عروسی

در این نوع مراسم سادگی و محبت میان مهمانان موج میزد.چراغانی کوچه و حیاط و صندلی هایی که در حیاط چیده شده بود نمایانگر سادگی بوده است.در عین سادگی لحظاتی را سرشار از مهر و محبت کنار هم می گذراندند و پس از اتمام مراسم عروس ودامادزندگی خود را توام با عشق و محبت آغاز می نمودند. 
تالارهای لوکس و تشریفاتی
در حال حاضر متاسفانه، تغییرات زیادی را در روند طرز فکر عروس و دامادهای ایرانی ایجاد شده است که سادگی های ازدواج را از بین برده است و جامعه امروزی را با تالار های لوکس و گران قیمت و لوازم و اثاثیه های تشریفاتی لوکس و ... رو برو کرده است.
هزینه برگزاری یک جشن عروسی در تهران حدود 40 میلیون تومان در می آید، تازه فقط به صرف شام و پذیرایی.پیشنهاد می کنیم حتما مطلب قیمت تالار عروسی را مطالعه کنید.
تنها هزینه پذیرایی و صرف شام نیست بلکه هزینه های دیگری از قبیل میوه، شیرینی و فیلم برداری جشن و ... وجود دارد که هزینه ی مراسم را به 100 تا 120 میلیون تومان می رساند.
هزینه تهیه لباس عروس و داماد همراه حلقه های ازدواج ده میلیون تومان تخمین زده می شود.همچنین هزینه خرید سرویس جواهر برای عروس حدود 15 میلیون تخمین زده میشود.
قیمت ها وهزینه های سنگین لباس های عروسی گران قیمت و تشریفاتی آن هم برای یک شب!!
طبق گفته یکی از مدیران مزون لباس عروس هزینه اجاره لباس عروس از ششصد هزار تومان تا دوازده میلیون می  رسد.
در ادامه این مدیر مزون ادامه می دهد که اغلب دختر خانم ها بر خرید لباس عروس های گران قیمت اصرار می ورزند و آقای داماد برای ثابت کردن عشق خود تن به قبول این هزینه های گزاف  می دهد ومجبور به  خرید لباس عروسی گران تر خواهد شد.
همچنین او در ادامه میگوید: بین مراجعه کنندگان عده ای از عروس خانم ها فقط به موضوع قیمت بیشتر لباس توجه میکنند و نوع لباس و مناسب بودن لباس در بدن آنها را مد نظر قرار نمی دهند ویا اینکه متناسب با سلیقه شان است یا خیر.به لباس های ارزان قیمت توجهی نمیکنند.
انتخاب حلقه نامزدی گران قیمت و حلقه عروسی
ازدیگر گزینه هایی که باید در مراسم عروسی تهیه شود حلقه نامزدی است. میان این هزینه های سرسام آور عده ای هستند که برای خرید حلقه نامزدی و حلقه عروس و داماد چندین میلیون هزینه می کنند.
یکی از دوستان که جوانی 27 ساله است و مراسم نامزدی و بله برون را در پیش دارد از خرید حلقه ای که برای همسرش گرفته است می گوید: برای خرید حلقه نامزدی همراه همسرم به پاساژی رفته بودیم که هزینه انگشتر 15 میلیون تومان شد. دلیل گرانی آن وجود سنگ های گران قیمتی بود که سبب بالا رفتن قیمت حلقه شد.
عده ای انگشتر عروسی و نامزدی را از هم مجزا می دانند که این خود بر هزینه های مراسم عروسی می افزاید.
سرویس های طلا با قیمت نجومی
یکی از رسومی که از گذشته بوده است خرید زیور الات و سرویس های طلا بوده است. برخی از خانواده هااقدام به خرید طلا و جواهرات گران قیمت می کنند.قیمت سرویس طلا از 10 میلیون تا 30 میلیون و حتی تا 100 میلیون تومان هم می رسد.که گرانی آنها با توجه به وجود سنگ و جواهر تعیین می شود. 
تجمل گرایی یکی از علل عدم ازدواج بین جوانان است
عده ای از جوانان به دلیل تجملات و تشریفات تن به ازدواج نمی دهند. در واقع مانع از ازدواج آنها شده است.این چشم و هم چشمی ها سبب دیر ازدواج کردن و به دنبال آن بروز بسیاری از بیماری های روحی و روانی و بروز اختلافات خانوادگی میان آنها شده است.