پاگشای عروس و داماد

پاگشای عروس و داماد
در صورتی که سنت های باقی مانده از زمان های گذشته را با تجملات همراه نکنیم، قطعا روزها و لحظات جذاب و شیرینی را برای عروس و داماد به ارمغان می آورد. قطعا فرهنگ و آداب و رسوم هر فامیل با آداب و رسوم اقوام دیگر فرق می کند. بدون تردید باید براساس رسم و رسوم خودتان این آیین را به پا دارید. اگر موارد مطرح شده در این مطلب با رسوم شما همخوانی نداشت، رسم خودتان را به اجرا در بیاورید. 
پاگشا چیست؟
مراسمی که اقوام عروس و داماد برای نخستین بار آنها را به منزلشان دعوت می کنند و هدیه ای را برای آنها تهیه می کنند. بعد از آن، پای عروس و داماد به خانه میزبان باز می شود و اینگونه رفت و آمدها شروع می شود. 
چه موقعی مراسم پاگشا برگزار می شود؟
عده ای معتقدند عروس و داماد را باید بعد از دوران عقد پاگشا کنند. عده ای دیگر هم معتقدند باید بعد از عروسی آنها را دعوت کرد. بیشتر آنها معتقدند که عروس و داماد بعد از عقد عروس و داماد یک خانواده می شوند و به علت طولانی بودن زمان بین عقد و عروسی بعد از عقد باید آنها را پاگشا کرد. عرف موضوع این است که اقوام درجه یک مثل: خواهر و برادرهای عروس و داماد پس از عقد بایستی عروس و داماد را پاگشا کنند. 
پاگشا کجا برگزار می شود؟
در حقیقت پاگشا بایستی در منزل میزبان برگزار شود ولی با کوچک شدن منازل، مهمانی دادن تا حدودی دشوار شده و بیتر افراد ترجیح می دهند بیرون از منزل پاگشا برگزار کنند. در برخی موارد دیده شده پاگشا همچون مجلس نامزدی گرفته می شود و در موارد دیگر نیز مانند مراسم معمولی دور همی برگزار می شود. 
البته در بعضی از فرهنگ ها معتقدند پاگشا باید در منزل میزبان برگزار شود و دعوت مهمانان به رستوران شانه خالی کردن است. 
کدام اشخاص برای پاگشا دعوت می شوند؟
این که چه تعداد مهمان دعوت شود به وسع مالی و فرهنگ اقوام گوناگون وابسته است. در برخی از فرهنگ ها، بزرگان فامیل و اقوام نزدیک به همراه خانواده عروس یا داماد به همراه دختر خانم و آقا پسر به مهمانی پاگشا دعوت می شوند. ولی در حال حاضر مراسم پاگشای عروس و داماد با حضور زوج و خانواده عروس یا داماد با توجه به نسبت میزبان با عروس و داماد دعوت می شوند. 
چه لباسی مناسب مراسم پاگشا است؟
از سوالات رایجی که بیشتر برای عروس خانم ها به وجود می آید، نوع پوششان در میان فامیل های همسر است. 
دختر و پسر تا ایجاد پیوند زناشویی معمولا تا حدی با فرهنگ های خانواده هایشان شناخت پیدا کرده اند و بر نوع پوشش افراد فامیل و مواردی از این قبیل با خبر هستند. اگر در این باره شناخت کافی ندارید، از همسرتان سوال کنید و بپرسید خانم های اقوامشان چگونه در جمع ها حاضر می شوند. هر قدر هم به دموکراسی و آزادی پوشش و عقیده اعتقاد داشته باشید باید بدانید که هر جا و مکانی پوشش مخصوص به خودش را دارد. کت و شلوار، کت و دامن، شومیز و شلوار، شومیز و ساپورت، کت و سارافون و ... پوششتان را تا حد معقول حفظ می کند و شکیل هم به نظر می رسد. البته در بعضی از مناطق خانم ها در حضور آقایان از چادر یا مانتو استفاده می کنند که پیشنهاد می کنیم به عنوان عروس از رنگ های شاد و روشن استفاده نمایید. حتما از زیور آلات مناسب، کفش و دمپایی روفرشی و یا پاپوش فرش استفاده کنید. حلقه های ازدواجتان را هم حتما به همراه داشته باشید. 
اینکه تیپ رسمی یا اسپرت داشته باشید به مهمانی بستگی دارد. در صورتی که همسرتان تیپ اسپرت دارد شما نیز تیپ اسپرت بزنید و بر عکس. سعی کنید رنگ لباس های خود و همسرتان را ست کنید. 
چه هدیه ای مناسب است؟
حتما نباید هدیه ای گران قیمت تهیه کنید. بلکه هدیه ای تهیه کنید که به کار می آید. می توانید از طریق پدر و مادر عروس خانم جویا شوید و آنچه که در جهزه تهیه نکرده است را برای او تهیه نمایید. تابلو و وسایل تزیینی با سبک دکوراسیون عروس و داماد هم هدایای مناسبی می باشند. هم چنین برای عروس و داماد به دلیل خرج هایی که اخیرا داشته اند هدایایی مانند سکه های گرمی، کارت هدیه و ... ایده خوبی به شمار می رود. ساعت های ست، عطرهای ست مردانه و زنانه، لباس و ... همگی ایده های جالبی برای هدیه می باشند. 

پاگشای عروس و داماد

پذیرایی مراسم پاگشا چگونه باشد؟
در برخی مناطق از صبحانه تا شام یک روز کامل عروس و داماد را به خانه شان دعوت می کنند. ولی در تهران به یک وعده اکتفا می شود. دلیلی ندارد که از صبح تا شب مهمان دعوت کنید. نحوه برگزاری مراسم به وسع مالی میزبان وابسته است. نیازی به چندین نوع غذا نیست. می توانید با دسرو سایر مخلفات تزیین میز غذای خود را انجام بدهید. 

پاگشای عروس و داماد

 

پاگشای عروس و داماد

 

پاگشای عروس و داماد