چرا ازدواج کنیم

فلسفه ی ازدواج و اینکه چرا ازدواج کنیم؟
کلیه ی پیامبران و امامان از ازدواج به عنوان امری نیکو یاد می کنند. علاوه بر این در حال حاضر انسان ها جدای از کلیه ی علل دینی برای ازدواج علت های علمی و عقلی را هم در نظر دارند. براساس تحقیقات علمی ازدواج منجر به رشد انسان ها و بیشتر شدن آرامش روحی و روانی و بیشتر شدن آسایش در زندگی می گردد. برای عده ای هم سوال می شود که هر ازدواجی می تواند منجر به کمال انسان ها شود یا نه؟ حتما در نظر داشته باشید که هر ازدواجی تضمین کننده ی خوشبختی شما نیست. ازدواج نکردن از بسیاری از ازدواج های بی سرانجام که به شکست منجر می شود مناسب تر و بهتر است. می توان گفت عمدتا بیشتر ادیان الهی دیدی تحسین آمیز به ازدواج دارند.
به احتمال بسیار با این موضوع مواجه شده اید که اشخاص متاهل بیشتر از اشخاص مجرد مورد اعتماد قرار می گیرند و از آن ها مشورت به عمل می آید. حتی در صورتی که سن این افراد از شما کم تر باشد. دلیل این اهمیت هم آن است که اشخاص متاهل در خلال زندگی مشترک به تجربیات زیادی دست می یابند که اشخاص مجرد تا پنجاه سالگی هم نمی توانند این موارد را دریابند. 
ازدواج موضوعی فوق العاده مهم است. پس اگر فقط برای لذت بردن ازدواج می کنید کاملا تصور اشتباهی دارید. 
پروسه ی ازدواج مرحله ای پیچیده و پر از خم و پیچ است که تنها با مطالعات کافی و تحقیقات گسترده نمی توان به آنها دست یافت.
بیشتر شدن آسایش
براساس تحقیقات به عمل آمده، ازدواج آسایش و راحتی اشخاص را بیشتر و حتی چند برابر می کند. در واقع میزان این موارد مثبت حتی از افزایش حقوق کارمندان در شرکت ها هم بیشتر است. دلیل آن هم این است که افراد با ازدواج مسئولیتشان زیادتر شده و امکان ارتقای شغلی برای افراد در این مرحله افزایش می یابد. افراد پس از ازدواج برنامه ریزی دقیق تری دارند و ولخرجی های زمان مجردی شان را کنار می گذارند. با ازدواج و تشکیل خانواده هزینه های زندگی شامل خوراک، پوشاک و اجاره بها و ایاب ذهاب و... به شکل صعودی افزایش می یابند. البته باید خاطر نشان شویم که ازدواج به نوعی برکت با خودش به همراه دارد.
رشد و ارتقای شخصیتی
زمانی افراد می توانند ازدواج نمایند که افزون بر تفکر در ارتباط با آینده ی فرد دیگر، به بلوغ فکری هم دست پیدا کرده باشند. رسیدن به بلوغ فکری برای هر شخص در سنی خاص روی می دهد. مثلا یک نفر در بیست و دو سالگی توانایی اداره ی یک خانواده را در خود می بیند. شخصی دیگر هم با چهل و دو سال سن همچنان با ترس های زندگی اش دست و پنجه نرم می کند. بعضی از افراد بی تجربگی، لا اوبالی گری هایشان را با خودشان به زندگی مشترک می برند و شکست های متوالی را در زندگی شان به وجود می آورند.

چرا ازدواج می کنیم

دستیابی به آرامش و تعالی
لحظات و نگاه های عاشقانه، کلیه ی ریزه کاری هایی که یک زوج خوشبخت انجام می دهند همگی می تواند برای اشخاص مجرد حسرت بر انگیز باشد. روابط عاشقانه با ترس از دست دادن، نبودن تعهد و ناامیدی آمیخته که نمی تواند حسی مانند ازدواج را برای شخص بسازند. قابل ذکر است که زندگی متاهلی نیز پس از چند سال دچار یکنواختی می شود و رابطه ی جنسی نیز نمی تواند موجب بر انگیخته شدن شور و شوق مجدد دراین دسته از اشخاص گردد. 
نعمت مادر و پدر شدن
مادر و پدر شدن لذت های بسیاری دارد. توانایی اداره کردن زندگی با حضور بچه ها، هزینه و مخارج بسیار فرزندان و مسئولیت سنگین و بزرگ تربیت فرزندان از سختی های پدر و مادر شدن به حساب می آید. با تمام سختی هایی که گفته شد احساس آرامشی که در پدر و مادر شدن وجود دارد، به مراتب بسیار بیشتر از سختی های آن است. از عواملی که منجربه ازدواج می شود انگیزه ی فرزند دار شدن است.
نتیجه گیری پایانی
بایستی برای زندگی مشترکتان تلاش نمایید. اگر فکر می کنید تا ابد بدون هیچ مشکلی خوشبخت خواهید بود کاملا اشتباه می کنید. دلیل آن هم این است که فراز و نشیب های بسیاری در زندگی مشترک وجود دارد. گذشت و تحمل کردن، محبت های بدون حد و با مسئولیت پذیری و تعهد موجب مستحکم تر شدن ارتباطتان می گردد.

چرا ازدواج می کنیم

 

فلسفه ی ازدواج

 

فلسفه ی ازدواج

 

فلسفه ازدواج