چیدمان تزیین سفره ی عقد

چیدمان و تزیین سفره ی عقد
سفره عقد با قیمت معقول
سفره عقد در زمان های گذشته با کمک خانواده ی هر دو طرف، سفره عقد را می چیدند. رسم به این شکل بود که خانواده ی آقا داماد آن را تهیه می کردند و در مراسم بله برون آن را به خانه ی عروس خانم می بردند و چیدمان و تزیین آن به عهده ی خانواده ی عروس خانم بود.
بعد از شیرینی خوران که خانواده ها هم با یکدیگر آشنایی پیدا می کنند، رسم بر این است که خانواده ی داماد هزینه ی عقد و عروسی را بپردازند و به جای آن تهیه ی جهیزیه بر عهده ی خانواده ی عروس خانم باشد. رسم سفره عقد به زمان پیشین و ایران باستان بر می گردد.
تزیین سفره عقد و خرده کاری های آن فوق العاده حائز اهمیت می باشد. دوستی که طراح دکور باشد در چنین روزی کمک حالتان خواهد بود. در واقع سفره عقد نشانگر تشکیل خانواده می باشد.
شرکت های اجاره ی سفره عقد که خودشان نیز چیدمان آن را انجام می دهند از تنوع بالایی برخوردارند که می توانید از آلبوم عکس هایشان کارهایشان را مشاهده نمایید. بایستی هزینه ی سفره عقد را با توجه به هزینه های دیگری که پیش رو دارید تخمین بزنید. ظروف کریستال، نقره، آنتیک و پلی استر می توانند برای ظروف سفره عقد مناسب باشند. استفاده از رنگ های جذاب و مختلف و ظرف های طرح دار در سفره عقد بسیار مهم می باشد. ترمه و ظروف نقره برای آن دسته از عزیزانی که به سفره عقد سنتی علاقه مند هستند مناسب است. استفاده از شمع های فانتزی، گل آرایی سفره عقد، هزینه ها را چند برابر می سازد. اما زیبایی خاصی به سفره عقدتان می بخشد.
 حتما در نظر داشته باشید که سفره ی عقد شلوغ چندان زیبا نخواهد بود. پس به فکر سفره ای خلوت و شیک باشید.
اگر هزینه ها برایتان زیاد است می توانید خودتان نیز سفره عقد بچینید. یقینا آقا داماد هم مشتاق است هنر و سلیقه ی عروس خانم را ببیند. برای این کار از دوستان و آشنایان خوش سلیقه تان کمک بگیرید. حتما پیش از اقدام برای چیدمان سفره از پیش عکس هایی تهیه نمایید و ریز به ریز آن را مورد بررسی قرار دهید.
می توانید برای ترکیب رنگ و با توجه به اندازه ی سفره، چند سبد گل سفارش دهید و هرگز از شمع غافل نشوید. شمع های کند سوز و حاوی محفظه را از یاد نبرید. برای استفاده از شمع ها حتما توجه کنید که شمع ها را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید و شمع ها را نزدیک به لباس عروستان نگذارید. شمع های وارمر که هزینه زیادی هم ندارند بسیار مناسب می باشند.
 تخم مرغ رنگی و مصنوعی، میوه ها و گل های مصنوعی هم از زیبایی سفره تان کم می کند و خیلی سریع از مد افتاده و دل را می زند. تا جایی که برایتان مقدور است از وسایل طبیعی برای سفره عقد استفاده نمایید.

تزیین سفره عقد

در ادامه مطلب قصد داریم وسایلی که اجزای اصلی سفره عقد هستند را معرفی نماییم.
میوه نمایانگر برکت و نعمت خداوند است. در واقع برای برخورداری عروس و داماد از موهبت های خداوند از میوه در سفره عقد استفاده می کنند.
شیرینی سفره ی عقد بایستی تازه و در ابعاد ریز باشد. در واقع شیرینی نشان دهنده ی خوشبختی و نماد شهد سعادتمندی در زندگی عروس و داماد می باشد.
کله قند نماد سرازیر شدن خوشی و شیرینی و اتفاقات خوب در زندگی عروس و داماد است. دو عدد کله قند یکدست و یک اندازه بر روی پارچه ای که بالای سر عروس خانم و آقا داماد قرار دارد ساییده می شود.
عروس و داماد بعد از جاری شدن خطبه ی عقد انگشترهایشان را در دست یکدیگر می اندازند.
در فرهنگ عمومی برای دور کردن چشم زخم و بلا و مصیبت ها از اسپند و برای برکت از نان استفاده می کردند.
 جمع بندی پایانی
اعتقاد به ریشه ی چیدن سفره عقد، دلیل اصلی برای پا بر جا ماندن سفره عقد با توجه به گذر زمان و فراز و نشیب های زندگی، سیاسی و اجتماعی می باشد. با توجه به حرکت کردن به طرف تمدن های جدید، باز هم ایرانیان به این رسم کهن احترام می گذارند و از دورافتاده ترین نقاط تا به روز ترین نقاط باز هم اقدام به چیدن سفره عقد می کنند.

چیدمان سفره عقد

 

تزیین سفره عقد

 

تزیین سفره عقد

 

تزیین سفره عقد

 

 

چیدمان سفره عقد

 

چیدمان سفره عقد