کاهش استرس عروسی

در دوران پیش از ازدواجتان موارد مختلفی از عوامل استرس زا از قبیل تصمیمات و نقش ها و ... هستند که بسیاری از افراد متوجه نمیشوند کنترل نکردن این عوامل چه تاثیری بر شیرینی مراسم آنها دارد.
 
کاهش استرس عروسی
 
چگونه استرس های قبل از مراسم را کنترل کنید
یکی از سخت ترین جنبه های پیش از ازدواج اینست که از یک طرف عروس و داماد اضطراب دارند و از طرف دیگرشادترین اتفاق زندگیشان را تجربه می کنند.کمال گرایی برای جشن عروسی خود یکی از مهم ترین عوامل استرس زا برای جوانان است.
عوامل  دیگر به دلیل اینکه شما در حال ازدواج هستید به خودی خود به تنهایی از بین نمی روند.
عوامل استرس زا را کنترل کنید چرا که با استرس مراسم شما ترکیب شده و بر فشاری به شما وارد شده است می افزاید.حتی تغییرات مثبت نیز استرس زاست.از عوامل دیگر میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
راجع به اشخاصی که برای بار دوم ازدواج میکنند مواردی مربوط به پرورش فرزندان و پشتیبانی مالی وجود دارد که خود از عوامل استرس زاست.
برخی دیگر از عوامل استرس زا عبارتند از:
انجام بعضی کارها یا سپردن بعضی تعهدات اختیاری است اما برخی موارد غیر قابل پیش بینی هستند مانند فوت اقوام و آشنایان.
سعی کنید میزان بودجه مراسمتان را بازنگری کنید شاید نتوانید از عهده برخی موارد و هزینه ها بر بیایید.ممکن است بین راه دست خالی بماید و نتوانید از عهده هزینه ها بربیایید.
روش های کنترل استرس 
آن دسته از عوامل استرس زا که تحت کنترلتان هستند را بشناسید و با آنها مقابله کنید.
1- در ابتدای کار با نامزدتان مشورت کنید شاید شما مراسمی مجلل را دوست داشته باشد اما همسرتان از عهده پرداخت این هزینه بر نیاید. برای عدم ایجاد مشکل بهتر است با همسرتان مشورت کنید.
-2امکان این وجود دارد که شما به فکر برگزاری مراسمی مجلل و ایده آل باشید اما در مرحله اول بهتر است میزان بودجه خود را بسنجید.این موضوع صادق است که هر شخصی مراسمی رویایی و خاطره انگیز را دوست دارد اما اگر بودجه تان اجازه این کار را نمی دهد هیچ اشکالی ندارد، بهتر از این است که وسط راه با مشکلات مالی مواجه شوید.
ممکن است رخدادهای مختلفی در جشنتان اتفاق بیفتد. اما دلیلی ندارد که بخواهید خودتان را عصبی کنید بهتر است خودتان را کنترل کنید.رخدادهایی مثل حضور یافتن عده ای مهمان ناخوانده و یا موارد دیگر همه به خاطراتی مبدل خواهند شد که با شور و خنده برای فرزندانتان تعریف می کنید.
3-می توانید برای انجام برخی کارها وظایف را به دیگران بسپارید.در مورد اینکه از نامزدتان، دوسستان و خانواده تان تقاضای کمک کنید اصلا شرمسار نباشید. می توانید از موسسات تشریفات مجالس هم کمک بگیرید. به دلیل اینکه این موسسات تبحر خاصی در این موارد دارند.سعی کنید خودتان مواردی را انجام دهید که می توانید انجامشان دهید. 
4-روش های مدیریت زمان را با توجه به اولویت بندی کارهایتان انجام دهید.
5-چند روز قبل از برگزاری مراسمتان در صورتی که شرایط این که مرخصی بگیرید و میزان حجم فشردگی کارتان را تا حدودی کم کنید این کار را انجام دهید. نگران خسارت مالی ناشی از انجام این موضوع نباشید، بعدا فرصت های بسیاری برای جبران این موضوع وجود دارد.
6-در بعضی مواقع به نظر میرسد که بسیاری از آشنایانتان می خواهند مدت بیشتری را در این زمان باقی مانده با شما بگذرانند،کاملا صحیح است که این مورد بسیار مسرت بخش است اما به یاد داشته باشید فرصت محدود است و زمان بسیار اندک.
یقینا اگر به اطرافیانتان توضیح دهید که درگیر کارهای مراسمتان هستید آنها کاملا درکتان خواهند کرد.
راه های پیشنهادی کم کردن اضطراب
با وجود اینکه بسیاری از موارد استرس زا را کاهش داده اید اما احتمال اینکه مجددا عواملی باعث استرس شما شوند وجود دارند.اصلا نهراسید در ادامه راهکارهای مقابله با اضطراب را ارائه می دهیم.
زمانی که مضطرب هسستید خودتان را شارژ کنید
با انجام برخی کارهای ساده قدرت رویارویی و کنترل استرس را در خود تقویت کنید.
مواردی که باید رعایت کنید عبارتند از:
1-به اندازه کافی خوابیدن 
2-ورزش کردن و انجام تمارین ورزشی به صورت روزانه 
3-رعایت نظم و تعادل در غذا خوردن 
4-پرهیز از استفاده از کافئین، نیکوتین و مواد الکلی و سایر مواردی که باعث آرام بخشی موقت هستند.زیرا این مواد اثر آرام بخشی کاذب دارند و موجب بهم ریختگی سیستم بدنی شما می شوند.