گفتگو در خواستگاری

در خواستگاری سنتی وقتی قرار است طرفین با هم طبق یک رسم سنتی گفتگو کنند مواردی باید مورد نظر قرار بگیرد که در ادامه به آن می پردازیم.
اتاق گفت و گو در خواستگاری
دختر و پسر میتوانند برای مدتی در یک اتاق بنشیند و آخرین حرف‌هایی را که می بایست برای شناخت بهتر یکدیگر بیان کنند. به این اتاق, اتاق گفتگو می گویند. خیلی از دخترها و پسرها زمانی که وارد اتاق گفتگو می‌شوند, نمی‌دانند که اصلاً راجع به چه موضوعی با هم حرف بزنند, چقدر زمان دارند, چند جلسه می توانند با هم حرف بزنند و اگر با هم تفاهم نداشتند و به این ازدواج راضی نبودند چه اقدامی باید انجام دهند؟ در ادامه به برخی از اشتباهاتی که ممکن است در اتاق گفتگو روی دهد اشاره می شود.
برخی اشتباه های رایج در اتاق گفتگو خواستگاری
زمانی که دختر و پسری تحت نظارت خانواده برای گفتگو با یکدیگر قرار می‌گذارند و در صدد هستند تا یکدیگر را بهتر بشناسند, ممکن است برای به دست آوردن این شناسایی, به اشتباه‌هایی دچار شوند. برخی از این اشتباه ها به شرح زیر است.

خواستگاری سنتی

برای مشاهده باغ تالار اینجا کلیک کنید.


۱ نپرسیدن سوالات کافی
گاهی برای خرید یک وسیله منزل به چندین مغازه سر میزنیم و از کسانی که آن جنس را خریده اند, حتی از خود فروشنده در مورد گارانتی و خدمات پس از فروش آن سوال میکنید, ولی برای ازدواج گاهی ممکن است برخی از سوالات مهم را نپرسیم, اما دلایل نپرسیدن سوالات کافی چیست در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می شود:
الف ترس از رفتن خواستگار
گاهی دختری به دلیل اینکه اگر سوال خاصی بپرسد جوابی که انتظارش را ندارد می گیرد,  در نتیجه از خواستگارش سوال نمی پرسد و معتقد است بعد از ازدواج در صدد تغییر همسر بر می آیند که این طرز فکر صحیحی نیست.
ب) ترس از گرفتن جواب
گاهی دختری قبل از ازدواج مصمم است چنانچه خواستگارش سیگاری باشد به او جواب رد بدهد. خواستگار فعلی تمام شرایطش مناسب است، ولی دختر می ترسد که سوال خود را بپرسید. چنانچه دختر احتمال بدهد که خواستگارش سیگاری است یا باید از همان اول بپذیرد, یا جواب رد بدهد.
اگر از فروشنده سوال کردید که کالای شما گارانتی دارد و گفت نه ندارد, شما چه می کنید, کالای بدون گارانتی میخرید یا اینکه آن را نخریده و دنبال کالایی می روید که شرایط مورد نظر شما را داشته باشد. حال اینکه مسئله در مورد زندگی است. چنانچه درصدد هستید بعد از ازدواج در همسرتان تغییر ایجاد کرده و شخصیت او را عوض کنید, بسیار در اشتباهید. زیرا کار سختی است و برخی از صفات قابل تغییر نیستند.
ج) اضطراب و نداشتن مهارت
گاهی دختر و پسر به دلیل شرایط اضطراب زا و ارتباط با فرد نامحرم, توانایی یا فرصت سوال را ندارند که مراجعه به مشاوره و کمک گرفتن از مشاورین خانواده در این زمینه می توانند به آنها کمک بیشتری نمایند.
د) اصلاً نمی دانند چه چیز باید بپرسند
در این مورد اکثر دختران و پسرانی که به مراکز مشاوره مراجعه می کنند, خواهان راهنمایی گرفتن هستند که در ادامه به طور مفصل به آن پرداخته می‌شود.
۲- جدی نگرفتن برخی مشکلات
عدم توجه طرفین به برخی موضوعات و مسائلی از قبیل خشم, خشونت, اعتیاد همسر یا وابستگی همسر به خانواده و بی توجهی نسبت به مسائل مطرح شده, می توانند در زندگی مشکل ساز باشد. چنانچه در این زمینه تحقیقات بیشتری از سوی خانواده ها صورت گیرد می تواند به دختر و پسر کمک به سزایی نماید.
۳- سازش عجولانه را با تفاهم اشتباه نگیرید
گاهی مواقع  دختر و پسر برای اینکه زودتر به هم برسند از خیلی چیزها صرفنظر کرده و می‌گویند تفاهم داریم در حالی که این تفاهم نیست, سازش عجولانه است. سازش عجولانه به معنی تفاهم نیست.
تفاهم درک متقابل و رسیدن به فهم مشترک است. دو نفر ممکن است در ابتدای هر دو, نوع تفکر متفاوت داشته باشند اما پس از شنیدن دلایل یکدیگر, به وجه اشتراک برسند. این مشکلی ندارد. تفاهم بعد از شناخت شباهت ها کامل تفاوت ها و روحیات طرفین صورت می گیرد. سازش عجولانه سرپوش گذاشتن بر روی واقعیت هایی است که ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور آشکار شود.
۴- نیاز شدید به مسائل جنسی
گاهی یکی از طرفین به خاطر فشار غریزه جنسی قصد ازدواج دارد. چنانچه در سنین زیر ۲۰ سال باشد ممکن است انتخاب فرد یک انتخاب صرفاً شهوانی باشد. این گونه ازدواج‌ها ممکن است بعد از فرو نشستن غریزه جنسی با مشکل مواجه شود.
۵- شیفته موقعیت اقتصادی اجتماعی طرف مقابل شدن
گاهی ممکن است فردی صرفاً به دلیل جایگاه شغلی موقعیتی طرف مقابل بخواهد با او ازدواج کند که این نیز اشتباه است. مثلاً دختر خانمی بگوید از قیافش خوشم نمی‌آید, ولی چون فلان سهم یا درآمد آن چنانی دارد, دیگر خانواده و قیافه برام مهم نیست.
۶- فرد احساس میکند دوست داشتن و علاقه بعداً به وجود می آید
از جمله بزرگترین اشتباهات در امر انتخاب همسر این است, فردی که برایش خواستگار آمده یا به خواستگاری رفته است فکر کنند اگر الان دوست داشتن داشتم مهم نیست بعداً عشق و علاقه‌ای ایجاد میشود. در حالی که به کرات در مشاوره ها مشاهده می‌شود که در چنین حالتی یکی از طرفین از این وضعیت پیش آمده ناراحت است.
۷- ارتباط دادن ازدواج به شانس و قسمت
مسئله شانس و قسمت یکی از موضوعاتی است که برخی از خانواده ها در امر ازدواج به آن اعتقاد دارند و می‌گویند اگر شانس داشته باشی ازدواج و تو خوب می شود. تاثیر شانس و قسمت در ازدواج کامل در مباحث روانشناسی و مذهب ما جایگاهی ندارد. شانس توسط خود ما و افکار ما ساخته می شود.