آداب دست دادن

اصول و آداب دست دادن در ملاقات های رسمی

تاثیرگذاری در برخورد اول در جامعه و هرگونه کسب و کار از اهمیت به سزایی برخوردار است بنابرین لزوم رفتار محترمانه و دست دادن صحیح نمود بیشتری پیدا می‌‌کند. آداب دست دادن صحیح به شما این فرصت را می‌‌دهد تا ارتباط موثرتری با مخاطب خود برقرار کنید. به خاطر داشته باشید که مردم معمولا از نحوه دست دادن، شما را قضاوت می کنند، بنابرین مطمئن شوید که در برخورد اول اعتماد به نفس شما بر روی مخاطب کاملا تاثیر گذار است.

دست دادن صحیح در شرایطی نظیر مصاحبه، ملاقات دوستان پس از سال‌ها دوری، احوالپرسی میهمان هنگامی که شما میزبان هستید و یا خداحافظی کاملا ضروری است. این موضوع از نظر علمی ثابت شده است  که نحوه دست دادن نشانه  ادب ذاتی و اکتسابی شماست. هنگامی که دست می دهید سعی کنید تا مدت کوتاهی دست طرف مقابل را لمس نمایید تا اشتیاق و محبت شما  به قلب مخاطب مخابره شود.

ادامه اصول و آداب دست دادن در ملاقات های رسمی:

روانشناسان معتقدند پیش دستی در دست دادن نشانه اعتماد به نفس عالی شماست .برای تفهیم پیام همدلی توصیه می شود دست طرف مقابل را به اندازاه ای که او دست شما را فشار می دهد فشار دهید. اگر دست طرف مقابل را محکم تر بفشارید بدان معنی است  شما تسلط  و یا قصد مسلط شدن به مخاطب را دارید . شما با دست دادن می خواهید عشق و محبت خود را به مخاطب منتقل نمایید.

چه هنگام دست خود را دراز کنیم؟

شخصی‌ که دارای جایگاه بالاتر و یا از سن و سال بیشتری برخوردار است باید دست خود را دراز کند. برای مثال شخص مصاحبه کننده ابتدا دست می دهد. اگر اشتباهی‌ دست خود را دراز کردید هرگز آن را جمع نکنید زیرا کاملا بی‌ احترامی است. معمولا دست دادن باید با لبخند و معرفی‌ ما به مخاطب همراه شود.

پیش از دست دادن بایستید و به چشمان مخاطب خود نگاه کنید.

اگر نشستید باید پیش از دست دادن از جای خود برخیزید. این عمل نشاندهنده احترام شما به فرد مقابل است و شما را در شرایط یکسانی نیز قرار می‌‌دهد. لبخند زدن و  چشمی رضایت شما را نشان می‌‌دهد. کاملا راست بایستید و روبروی مخاطب خود قرار گیرید تا این احساس به وجود نیاید که شما عجله دارید.  اگر در حال قدم زدن هستید متوقف شوید و کاملا روبروی مخاطب خود قرار گیرید و سپس دست خود را کاملا دراز کنید.

برای مشاهده باغ تالار اینجا کلیک کنید.